Контакт

Скопје

Бездомниците згрижени во пунктот на ЈП “ПОЦ“ благодарни за помошта

Објавено пред


Петорица бездомници во моментов престојуваат во пунктот за згрижување на овие лица, кои го отворија ЈП “ПОЦ“ во соработка со општина Центар.

За овие две недели, во центарот престојувале осум лица. Денеска, градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и директорот на ЈП “ПОЦ“, Саша Богдановиќ, ги посетија и разговараа со бездомниците, кои се благодарни за навремената помош и грижа која им е пружена.

“Тука најдовме засолниште од студот и ви благодариме бидејќи не спасивте од сигурна смрт“, вели еден од згрижените лица.

Седумдесет и шест годишниот чичко Благоја во прифатилиштето е од првиот ден и тука, на топло и со торта, како што вели тој, го прослави својот роденден. Освен кров над глава на овие ниски температури, за нив е обезбеден топол оброк, пакети со храна за вечера и за појадок, топли напитоци, ќебиња и топла облека. Медицински лица во случај на потреба се грижат за нивното здравје, а условите, велат тие, за нас се подобри и од хотел, бидејќи просториите се затоплени и имаме беспрекорно чисти тоалети.

Триесеттина граѓани од социјално загрозени средини во центарот за згрижување побараа и добија храна, ќебиња, топла облека, постелнина и пијалоци. Тие велат дека институциите потфрлиле, особено на овие ниски температури, кога организираната помош е најпотребна. Освен кров над главата, овие луѓе немаат ништо друго. На дваесеттина самохрани мајки, на кои им беа неопходни пелени, детска облека, постелнина, бебешка храна, добија пакети со сè што наведоа дека им е неопходно.

Жерновски и Богдановиќ уште еднаш упатија апел до надлежните, да не забораваат на овие луѓе, да не ги остават на милост и немилост на студот и да ги преземат сите можни чекори кои се во нивна надлежност за похуман однос и грижа за овие лица.
Својата хуманост ја покажаа повеќе организации и поединци кои донираа храна, а Богдановиќ и Жерновски ја издвоија и добрата соработка со Црвениот Крст на градот Скопје.

Бездомните лица кои престојуваат во центарот за згрижување се задоволни од храната која ја добиваат секојдневно од пекарата “Силбо“, хотелот “Сити Парк“ и од пицеријата “Костарика“. И маркетите “Веро“ се заинтересирани и веќе имаат понудено помош со достава на топли, готвени јадења. ЈП “ПОЦ“ до социјално загрозените семејства кои имаат кров над главата им однесе помош во дрва, храна, облека и ќебиња.

“ПОЦ“ и општина Центар се погрижија и за уличните животни, кои исто така се на удар на минусните температури. Изработени се четириесеттина куќарки за животни, кои им беа поделени на граѓаните, а материјали за составување на вакви куќарки се дадени и на здружението за заштита на животни, “Анима Мунди“.

ЈП “ПОЦ“ и општина Центар ќе продолжат да нудат згрижување и помош додека траат ниските температури и додека граѓаните имаат потреба од помош. Сите граѓани или правни лица кои сакаат да донираат помош, можат да добијат информации на телефоните 078/535-862 и 070/340-413. /крај/со/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

Утре без струја делови на Карпош, Центар и на Влае

Објавено пред

Од

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради закажани технички зафати во дистрибутивната електромрежа, утре планирани се следните исклучувања во електросистемот.

Во периодот од 9 до 15 часот корисниците на дел од улиците Петар Драганов, Копенхагенска, Бриселска, Његошева и од Софиска во општина Карпош.

Во периодот од 9 до 12 часот корисниците од булеварот Партизански одреди бр. 44 во општина Центар.

Во периодот од 8 до 13 часот корисниците од објектите на улицата Фјодор Достоевски во општина Карпош, како и дел од населбата Влае во Општина Ѓорче Петров.

Прикажи повеќе...

Македонија

Град Скопје првпат ќе додели стипендии за спортисти средношколци

Објавено пред

Од

Град Скопје воведува стипендирање на спортисти средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето на град Скопје.

Јавниот повик за доделување стипендии е објавен денеска, а ќе трае 10 дена, заклучно со 26 април. Врз основа на пропишаните критериуми во овој повик, ќе се изберат 100 стипендисти средношколци, кои во текот на 8 месеци во 2018 година ќе добиваат стипендија од 3.000 денари месечно.

Право на добивање стипендија на овој повик имаат државјани на Република Македонија кои имаат статус на редовен или вонреден ученик во средно училиште на подрачјето на град Скопје, со следниве услови: да се жители на Скопје; да се ученици во средните училишта на подрачјето на град Скопје; да се активни спортистки и спортисти, членови на спортски клубови регистрирани на подрачјето на град Скопје и да се регистрирани во националните спортски федерации во Македонија; да имаат високи спортски постигнувања во 2017 година и во 2018 година, сè до завршувањето на јавниот повик.

Сите заинтересирани овој јавен повик може да го погледнат на веб-страницата на Град Скопје.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Еден семафор нема да го реши проблемот, порачаа жителите на Ѓорче Петров

Објавено пред

Жители на Ѓорче Петров втор ден протестираат пред Основното училиште „Мирче Ацев“ каде што вчера беше прегазено 10-годишно дете, кое со тешки повреди беше пренесено во болница. Според нив, еден семафор нема да го реши проблемот на оваа улица каде што често се случуваат сообраќајни несреќи.

„Ова е страшно и алармантно. Се вози со голема брзина покрај училиште каде што цело време поминуваат деца. Само еден семафор нема да го реши проблемот бидејќи улицата е голема. Потребни се повеќе семафори и лежечки полицајци“,  рече поранешниот кошаркар и жител на Ѓорче Петров, Тони Симиќ.

Се надевам, додаде тој, дека оваа иницијатива ќе ја избуткаме до крај. „Се работи за човечки животи. На оваа улица се вози брзо и повеќе од потребни се семафори и лежечки полицајци“, рече Симиќ.

Жителите на Ѓорче Петров велат дека на улицата „Борис Сарафов“ многу ретко се движи и патролира полиција и апелираат до надлежните органи да преземат одговорност и да го решат овој проблем. Тие велат дека и пред две недели било прегазено дете на истата улица кое со тешки повреди било пренесено во болница, а неодамна имало и жртва.

Од Општина Ѓорче Петров попладнево информираа дека во координација со Град Скопје договорено е на критичното место да биде поставен семафор. Градоначалникот Александар Наумовски вети дека додека е тој градоначалник, никогаш повеќе нема да се случи таков инцидент на тоа место.

„Како градоначалник, жител на општината и родител изразувам големо жалење за незгодата во која е повредено дете на наш сограѓанин. Посакувам што побргу да закрепне и се надевам дека по решавање на сообраќајниот проблем, никогаш повеќе во мојата општина на тоа место нема да се повтори ваков немил настан, кој, за жал, се повторува. Во повеќе наврати, заедно со релевантните засегнати страни, но и невладини организации што работат на проблематиката, како општина инициравме средби на оваа тема, а дебатиравме за можни решенија токму пред неколку дена во мојот кабинет“, рече градоначалникот.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија21 час

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија21 час

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион22 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија22 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија22 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет22 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие