Контакт

Скопје

Без вода дел од скопските општини

Објавено пред

Поради технички зафати денеска дел од скопските општини во определен временски период ќе останат без вода за пиење.

dobivaj vesti na viber

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваат дека денеска поради менување на вентил во шахта од ф – 1 цол на ул. Мексичка бр.5 во населба Тафталиџе, во периодот од 9:00 часот па сè до завршување на работата без вода ќе останат корисниците од улиците Ташкенска, Мексичка и Хаванска, како и дел од корисниците од улиците Варшавска и Хелсинки (општина Карпош).

Македонија

Прскање против комарци утре и задутре во Скопје

Објавено пред

Градот Скопје ги известува граѓаните дека на 7 и на 8 јуни 2023 година (среда и четврток), во раните утрински часови ќе се реализира втората фаза од авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје против возрасни форми на комарци.

dobivaj vesti na viber

Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, ќе се прска првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин.

Се известуваат пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Град Скопје воспостави партнерство за размена на наставен кадар, ученици и унапредување на педагошките практики со француските средни училишта

Објавено пред

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, и амбасадорот на Франција во Македонија, Сирил Бомгартнер, ја промовираа иницијативата за воспоставување партнерства за соработка и размена на наставен кадар, ученици и унапредување на педагошките практики помеѓу македонските и француските средни училишта.

dobivaj vesti na viber

Во соработка со академскиот регион Оверња-Рона-Алпи во Франција, француската амбасада и Францускиот институт во Скопје, како и Националната агенција за европски програми и мобилност, Град Скопје е домаќин на претставници од академскиот регион, кои воспоставуваат соработка со средното училиште „Орце Николов“, кое има франкофонски билингвални паралелки со „Филибер Делорм“ од Ил Д’Або и „Васил Антевски-Дрен“, кое во својата програма нуди изучување на францускиот јазик како втор странски јазик во економско-правната струка во текот на четиригодишното образование со „Леонардо да Винчи“ од Вилфонтен, Франција.

Покрај овие училишта, кои се вклучени во проектот, делегацијата од академскиот регион, освен училиштата со кои ќе се оствари соработка, ќе го посетат и средното угостителско училиште „Лазар Танев“.

Академскиот регион Оверња-Рона-Алпи опфаќа три академии, Клермон-Феран, Лион и Гренобл, и е надлежен за усогласување и спроведување на политиките на Министерството за национално образование на Франција и воспоставувањето соработка на образовен план со овој академски регион отвора можности за соработка и мобилности помеѓу француските и македонските образовни установи.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ученици од Центар го чистеа Калето со амбасадорката Агелер и градоначалникот Герасимовски

Објавено пред

Ученици од седмо одделение од основните училишта во Центар го собраа отпадот околу тврдината Кале во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на заштита на животната средина – 5 јуни кој јубилејно се одбележува по 50-ти пат.

dobivaj vesti na viber

Во екоакцијата под мотото „Победи го загадувањето со пластика“ се вклучија и американската амбасадорка во земјава Анџела Агелер и градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски.

Целта на оваа активност, во која на волонтерска основа учествуваа и вработени во Амбасадата на САД, УСАИД и Општината, беше да се собере целокупниот сув отпад од улиците околу скопската тврдина, кој понатаму ЈП „Комунална хигиена“ ќе го рециклира.

„Ви го честитам 5 јуни, Светскиот ден за заштита на животната средина, со единствена желба интензивно да работиме на зголемувањето на колективната свест за зачувување на животната средина“, рече градоначалникот Герасимовски.

Амбасадорката Агелер ја поздрави акцијата, им заблагодари на сите учесници и апелираше за поголема ангажираност во решавање на проблемот со загадувањето.

Градоначалникот Герасимовски во рамки на денешната акција им додели пофалници на учениците од општинските основни училишта „11 Октомври“, „Димитар Миладинов“ и „Гоце Делчев“ победници во конкурсот на тема „Учиме да рециклираме – заедно креираме“. Добија награди за најдобро уредено училиште, катче или двор со рециклирани материјали.

„Нашето училиште беше второнаградено на конкурсот. Со еколошки и рециклирани материјали уредивме посебно катче во дворот, а проектот го нарековме ‘Еко училница’.  Благодарност до Општина Центар што го препозна нашиот потенцијал, креативност, уникатна идеја  и инспирација за создавање на нашата ‘Еко училница’. Благодарност и до сите родители, наставници и ученици кои дадоа придонес. Чест ми беше што заедно поставивме пример за успешна соработка која и во иднина ќе продолжи со уште поголеми успеси“, вели Соња Д. Богдановска, наставник – ментор на проектот „Еко училница“ во основното училиште „Димитар Миладинов“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

Украинските научници чекаат водата да се повлече пред целосно да го проценат влијанието врз животната средина од уништувањето на браната...

Македонија12 часа

Зоран Трифуновски е нов директор на Железници

Владата го назначи  Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје....

Македонија12 часа

(Вознемирувачко видео) Пациенти тепаат новодојден пациент во „Бардовци“

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи. На...

Македонија14 часа

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската позиција во Железници

Хари Локвенец поднесе оствка од директорската позиција во Железници-инфраструктура. Локвенец за „Макфакс“ изјави дека се повлекува од функцијата од лични...

Топ15 часа

Двајца затвореници најдени мртви во „Идризово“

Двајца затвореници од Скопје биле најдени починати во затворот „Идризово“. Како што објави МВР, едниот починал синоќа по 3 часот...

Македонија17 часа

Двајца судии поднесоа оставки од Судскиот совет по хаосот и кавгите

Судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова поднесоа оставки од функциите членови на Судскиот совет. Причините за овој чекор се непознати...

Топ19 часа

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија19 часа

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија20 часа

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија20 часа

Вмровските пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став за уставните измени. Во објави на социјалните мрежи тие реагираат...

Топ21 час

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа, на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај местото наречено раскрсница Удово, полицијата привела две лица, кои со автомобил...

Свет22 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на „Твитер“ објави видео од уништената брана „Нова Каховка“ нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион22 часа

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет23 часа

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата „Каховка“. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија1 ден

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ1 ден

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија2 дена

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија2 дена

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион2 дена

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...