Контакт

Скопје

Без вода денеска улица во Центар

Објавено пред

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје извести дека, денеска, без вода, од 8:30 часот до завршување на работите, ќе бидат корисници од Маџир Маало.

dobivaj vesti na viber

„Поради отстранување дефект на водоводна цевка со пречник од Ф-2 цола на улицата Раде Јовчевски-Корчагин бр. 32, од 8.30 часот до завршување на работите прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од населба Маџир Маало, општина Центар“, велат од „Водовод и канализација“.

Скопје

По отчетот, Кисела Вода со граѓански идеи за буџетот за 2024 годинa

Објавено пред

Во пресрет на активностите за креирање на новиот буџет за 2024 година, Општина Кисела Вода ги повикува своите жители да учествуваат со идеи и предлог-проекти, кои би можеле да им го унапредат квалитетот на живеењето. Од денес, во архивата на Општината, сместена во барака 6, достапни се анкетни ливчиња, на кои заинтересираните граѓани може да ги напишат своите потреби и предлози од сите сфери на функционирање на локалната самоуправа со цел новиот буџет да биде целосно по мерка на граѓаните. До Општината веќе пристигнаа десетици идеи од граѓаните, кои вакви анкетни ливчиња пополнија на штандот на влезот на Домот на културата „Билјана Беличанец“, кој за таа намена беше поставен на денот кога градоначалникот Орце Ѓорѓиевски го презентира отчетот за својата двегодишна работа. Предлозите може да пристигнат и на електронската адреса [email protected].

dobivaj vesti na viber

„Продолжуваме да се движиме по траекторијата што ја почнавме пред две години на целосно транспарентно и отчетно раководење со Општината. Работејќи во постојана комуникација со нашите жители, досега реализиравме многубројни проекти, кои им беа приоритетни, на кои чекале и по 30 години и за кои никој претходно немал слух. Сега, кога сме во подготовки на новиот буџет за 2024 година, повторно ги користиме сите механизми за да им дадеме глас на нашите жители и да им овозможиме и тие рамноправно да учествуваат во неговото креирање. Уште минатата недела, за време на отчетот, отворивме штанд за идеи, од каде шт веќе имаме десетици анкетни ливчиња со предлози од нашите жители. Од денес вакви прашалници се достапни и во архивата на Општината, а граѓаните своите идеи може да ни ги достават и електронски на електронската адреса [email protected]. Заедно ќе ги дефинираме приоритетите, заедно ќе ги испишеме новите страници на Општина Кисела Вода“, изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Скопје

Герасимовски: 62 решенија по 7.000 денари за семејствата со новороденче во Центар

Објавено пред

62 решенија за новороденчиња на барателите за остварување на правото за користење парична помош за новороденче додели денеска градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски. Оваа парична помош во висина од 7.000 денари Општина Центар ја доделува редовно во рамките на проектот на Општината за првична помош и поддршка на родителите кои се жители на општина Центар и имаат принова во семејството.

dobivaj vesti na viber

Покрај решенијата, Герасимовски на семејствата им подели и пригодни подароци од компаниите „Европа лек фарма“ ДООЕЛ Скопје, „Би-мек“ ДОО, „Веледа“, „Хип“ и бесплатни педијатриски услуги од Клиниката „Жан Митрев“.

„Дечињата се најголемата радост во секое семејство. Приновата значи нова среќа и уште поголем мотив да работиме и остваруваме повеќе за нивна подобра иднина. Нашата задача е да направиме поубаво и подобро општество за сите нови генерации во општината, а мојата заложба како градоначалник е да инвестираме во детската заштита и создавање подобри услови за нега, образование и воспитание. Мило ми е што денеска запознав дел од нашите најмлади сограѓани, им посакувам добро здравје и среќно и безгрижно детство“, рече Герасимовски.

За добивање парична помош за новороденче, според правилникот, потребно е да се поднесе барање, а во прилог да се достават на увид фотокопија од важечки лични карти или пасош за лична идентификација со адреса на живеење или престојување во општина Центар, фотокопија од извод од Матичната книга на родените за новороденчето и фотокопија од трансакциска сметка на барачот на оваа помош. Рокот за поднесување на барањето е до 6 месеци од денот на раѓањето на новороденчето.

Општина Центар и понатаму ќе продолжи да реализира проекти од областа на детската заштита и да се грижи за најмладите, кои претставуваат најголема радост за секое семејство. Во согласност со правилникот за добивање парична помош за новороденче, рокот за поднесување на барањето е 6 месеци од денот на раѓањето на новороденчето, велат од Општината.

Прикажи повеќе...

Скопје

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и во Лисиче нема да работат

Објавено пред

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје ги известува корисниците на услугите дека денеска шалтерите за наплата во дирекцијата на претпријатието ќе работат од 7.30 до 14 часот, а на 30 ноември 2023, четврток од 9 до 14 часот.

dobivaj vesti na viber

Наплатните пунктови во Сарај, Шуто Оризари и во Лисиче нема да работат.

Со редовни работни активности и редовно работно време се продолжува на 1 декември 2023, петок.

Оваа одлука е во согласност со заклучоците донесени на 199. седница на Владата на Република Северна Македонија поради одржување на 30. министерски состанок на ОБСЕ, кој ќе се одржи на 30 ноември и на 1 декември 2023 година во Скопје во организација на Министерството за надворешни работи, велат од ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Скопје преплавено со фотографиите на Вања, исчезна во најфреквентниот дел: за неа јавија и балканските медиуми

Во Македонија продолжува потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска, која исчезна во Скопје на пат кон училиштето. Оттогаш таа е изгубена,...

Македонија41 минута

Ловци ја бараат исчезнатата Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Исчезнатото девојче од Скопје, Вања Ѓорчевска, од вчера го бараат и ловците откако претседателот на Ловечката федерација, Влатко Алексовски, синоќа...

Регион3 часа

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ4 часа

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ4 часа

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...

Топ5 часа

Вработена во болницата во Тетово неовластено снимала пациентка хоспитализирана на одделенијата: полицијата ја приведе

Полициски службеници на СВР Тетово, синоќа, околу 20.10 часот ја лишиле од слобода 46-годишната А. А. од тетовска Брвеница. Таа претходно...

Македонија6 часа

Ревизорката Татјана Димитровска предложена за нова претседателка на ДКСК, ревизори, судијка и антикорупционери за членови  

По три дена интервјуирање и четири дена бодирање, синоќа пред полноќ беше објавена ранг-листата за избор на нови членови на...

Топ7 часа

Приведено лице од Мала Речица, поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Полициски службеници на СВР Тетово, вчеравечер, околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода...

Македонија8 часа

Албанското знаме повеќе не е на јарболот во дворот на „Св. Наум Охридски“, рече Ангелов

Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка. Црковното знаме ќе...

Македонија8 часа

(Видео) „Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе им ги скрати платите на функционерите во стилот – ако не овој понеделник, наредниот петок – за на крајот да каже дека кратење нема“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат...

Европа8 часа

Чешкиот претседател: Путин набргу би можел да добие голема шанса во војната

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните...

Свет9 часа

(Видео) Таткото на 9-годишната Емили откри како го преживеала заробеништвото: „Ова беше најшокантното“

Емили Ханд мораше да трча од куќа до куќа, принудена од Хамас да се движи додека израелските сили ја нападнаа...

Свет9 часа

(Видео) Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Минатата недела јапонски вулкан лоциран на островот Нииџима, 150 километри јужно од Токио, експлозивно еруптира. Јапонската крајбрежна стража го сними...

Македонија18 часа

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Претседателот на Kомисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски преку социјалните мрежи го осуди, како што...

Македонија19 часа

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Ова, како многупати претходно, е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост, напиша Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување...

Македонија19 часа

Бојан Јовановски-Боки 13 излегува на слобода

Поради лошата здравствена состојба, осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода. Кривичниот суд добил лекарски извештаи од повеќе клиники,...

Топ24 часа

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија1 ден

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија1 ден

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...

Македонија1 ден

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација...