Контакт

Скопје

Герасимовски: Проектот „Нега за стари лица во домашни услови“ има простор за уште 12 нови корисници

Објавено пред

По повод Меѓународниот ден на старите лица, кој се одбележува на 1 октомври, Општина Центар ги потсетува пензионерите што имаат потреба од проектот „Нега за стари лица во домашни услови“ дека може да аплицираат до секој 15-ти во месецот. Преку овој проект Општина Центар, како што појаснуваат, обезбедува вежби и совети од лиценцирани физиотерапевти, негуватели и социјални работници во домашни услови за пензионерите во Центар. Мерката ги опфаќа лицата со полни 62 години, без приходи или со примања до 35.000 денари. Мерката опфаќа 90 корисници, но во моментот ја користат 78 поради што Општина Центар ги повикува повозрасните што имаат потреба од овој проект да аплицираат во Општината.

dobivaj vesti na viber

„Највозрасните наши сограѓани секојдневно се соочуваат со многубројни предизвици како неможност да ги извршат секојдневните активности во домот поради возраст, неподвижност или болест. Поради влошена здравствена состојба, некои од пензионерите и немаат асистенција при посета на лекар, немаат помош и поддршка при снабдување на основните прехранбени производи и немаат средства за ангажирање негувател во домашни услови. Затоа, Општина Центар ја прошири мерката со цел да опфати поголем број пензионери со цел да им ги олесни пензионерските денови на нашите баби и дедовци“, изјави Герасимовски.

Право на апликација имаат сите лица што се над 62 години и се жители на општината, со поднесување фотокопија од лична карта, фотокопија од потврда за примена пензија и фотокопија од медицински документ за здравствената состојба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Скопје

Утре прекин на вода во дел од Центар

Објавено пред

Од ЈП Водовод и Канализациа известуваат дека на ден 02.12.2023 година ( сабота ) поради уличен водоводен дефект од ф – 200 мм на ул. 11 Октомври бб – кај Билна Аптека, во периодот од 09.00 часот па се до отстранување на дефектот без вода ќе останат корисниците од ул. 11 Октомври лоцирани на потегот од бул. Кочо Рацин до Стара Рампа.

dobivaj vesti na viber
Прикажи повеќе...

Скопје

(Видео) Жонглер ги забавува возачите додека чекаат на црвено светло во Аеродром

Објавено пред

Веќе неколку денови чекањето на црвено светло на семафорите во скопски Аеродром е различно од чекањето на сите останати семафори. Кога ќе светне црвеното светло на пешачкиот премин излегува жонглер кој со широко насмеано лице, од рака в рака, едновремено, префрла пет жонглерски палки. Пред да светне зелено се повлекува, а возачите го поздравуваат, му испраќаат бакнежи, а не се ретки и таквите кои му даваат пари.

dobivaj vesti na viber

Момчето, по кусиот настап, ненаметливо се повлекува и не им бара пари на возачите, како многумина други кои го користат моментот додека возачите чекаат да светне зелено.

Попладнево беше на булеварот Трета македонска бригада. Кога ќе светне зелено светло, тој се повлекува на паркингот покрај семафорите и таму жонглира. Оди на други крстосници во населбата Аеродром и секаде им измамува насмевки на возачите.

Прикажи повеќе...

Скопје

Засадени 11.000 садници на Ајватовски Рид во рамките на проектот „Зелена општина Илинден“

Објавено пред

Општина Илинден успешно ја спроведе големата акција за пошумување во рамките на проектот „Зелена општина Илинден“. Акција за пошумување се реализира на Ајватовски Рид, делот што беше опфатен со големите пожари летово и беше уништена шума со површина од 30 ха.

dobivaj vesti na viber

Во оваа акција за збогатување и обновување на шумскиот фонд засадени се 11.000 садници од видот багрем, а учествуваа голем број граѓани, ученици, јавните претпријатија, општинската администрација, како и општествено одговорни компании. Целта е да се обнови шумата и заеднички да ја подигнеме еколошката свест за здрава и чиста животна средина, чии придобивки ќе ги чувствуваме сите ние, но и генерации по нас.

Градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски, присуствуваше на акцијата и истакна дека обврска на секој од нас е активно да се грижи во подобрување на еколошката свест со цел да придонесеме да имаме чист воздух и здрава животна средина, така што во таа насока ваквите еколошки акции ќе продолжат и во иднина да се реализираат.

Градоначалникот Георгиевски упати и голема благодарност до општествено одговорните компании „Џонсон Мети“, „Хавеп импекс“, „Пекабеско“, „Еко Дани трејд“ и „Тримил Р“, МАН, СИГО, „Фреш фарм“ и „Рио кафе“, кои ја покажаа грижата за екологијата преку донирање на овие садници.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет6 часа

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ7 часа

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија10 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија11 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија14 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион14 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион15 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија15 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет15 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија16 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија1 ден

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет1 ден

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет1 ден

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија2 дена

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија2 дена

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија2 дена

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија2 дена

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија2 дена

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...