Контакт

Македонија

Град Скопје: Кабастиот отпад оставете го бесплатно во центрите во Карпош, Вардариште и во Шуто Оризари

Објавено пред

Граѓаните својот кабаст отпад со сопствен превоз може бесплатно да го одложат во центрите за селекција на отпадот во Карпош и во Вардариште, како и во претоварната станица во Шуто Оризари.

За оваа услуга и за активностите за подобрување на јавната хигиена на денешната прес-конференција зборуваа директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани, и раководителот на секторот Инспекторат на Град Скопје, Мирослав Богдановски.

„Сакаме да ги потсетиме граѓаните и правните субјекти дека Законот за јавната чистота на Република Македонија забранува кабастиот отпад и градежниот шут да се одлагаат во садовите за отпад, како и на јавните површини. За секое прекршување на овој закон предвидени се санкции што ги спроведуваат инспекциските служби на Град Скопје и на општините. Затоа, апелираме граѓаните да ги почитуваат термините за одлагање на отпадот и комуналниот отпад да го фрлаат само во садовите за таа намена. Својот кабаст отпад – застарен мебел, електронски и електричен отпад – со сопствен превоз може да го одложат во центрите за селекција на отпадот во Карпош и Вардариште или во претоварната станица што се наоѓа во Шуто Оризари, каде што ЈП „Комунална хигиена“ им нуди можност да го одложат без никаков паричен надомест. Центрите за селекција работат од 7 до 19 часот“, рече Шабани.

Доколку граѓаните имаат потреба одлагањето да се изврши со специјалните возила на претпријатието, услугата може да ја побараат на бесплатната телефонска линија 0800 22233 во ЈП „Комунална хигиена“.

Раководителот на секторот Инспекторат на Град Скопје, Мирослав Богдановски, денеска објасни дека градскиот инспекторат ја почна реорганизацијата на својата работа и дека ќе настапува здружено со капацитетите на скопските општини за во иднина да се засилат контролите на терен во однос на одлагањето на отпадот.

„Активно соработуваме со екопатролата на ЈП „Комунална хигиена“ и веќе ги забележавме црните точки и дивите депонии во градот. На нашите инспектори и на комуналните редари од голема помош ќе им бидат и два дрона што ќе им овозможат подобар увид на теренот. На граѓаните им овозможуваме места за одлагање на својот отпад и апелираме сите забележани нерегуларности да ги пријават во Инспекторатот. Инспекторатот на Град Скопје е алатка на граѓаните преку која може да си ги остварат своите права. Покрај нашето дејствување во областа на комуналната хигиена, веќе спроведуваме активности и за ослободување на јавните површини од пречките што го оневозможуваат движењето на пешаците и на велосипедистите. Ќе ги преземеме сите мерки Скопје да заличи на вистинска метропола и да се воведе ред“, нагласи Богдановски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Скопје

Падна првиот снег во Скопје

Објавено пред

Главниот град утрово осамна со тенка снежна покривка. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со умерен дo засилен северозападен ветер. Во северозападните и западните делови на земјава ќе има врнежи од снег.

Дневните температури ќе бидат во Скопје, Маврово и Крива Паланка 4 Целзиусови степени, Охрид 6. Прилеп 5,Кавадарци 9, Берово 3, Гевгелија 10 степени.

Утре времето ќе биде облачно и постудено, ќе има повремени врнежи од дожд и снег, наместа ќе има и појава на голомразица, дневните температури во текот на денот ќе опаѓаат, поради спуштање на постуден воздух од север.

Максималните дневни температури ќе се движат од 1 во Берово и Крива Паланка, 2 во Маврово, 4 во Скопје и Охрид до 5 степени во Кавадарци и 6 во Дојран.

Прикажи повеќе...

Македонија

Се преврте македонски автобус во Србија – тројца загинаа, 30 повредени

Објавено пред

Најмалку тројца луѓе загинаа, а 30 се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи на автопатот кај Лесковац во 1 часот и 40 минути по полноќ, јави РТС. Автобусот кој патувал од Скопје кон Белград, според првичните информации, се превртел откако возачот не успеал да воспостави контрола на лизгавиот автопат. Според РТС, станува збор за прилепски автобус, кој патувал кон Виена, но оваа информација не е официјално потврдена. Од српски „Блиц“ пак имаат информација дека станува збор за автобус кој сообраќал од Штип кон австриската престолнина.

Екипи на брза помош од Лесковац и Ниш пристигнале на местото на несреќата. Повредените патници се пренесени во болниците во овие два града, а сите повредени, од кои некои потешко, се надвор од животна опсаност.

Во болницата во Лесковац се пренесени 28 лица, додека четири со посериозни повреди се хоспитализирани во болницата во Ниш, кој завршиле на хирургија но тие се надвор од состојба опасна по живот, пренесува РТС.

На самото место, екипите затекнале стравотна глетка на автобус превртен во снежната лапавица. Очевидци за српските медиуми изјавиле дека автобусот бил превртен на страна, а тројца патници биле затекнати без знаци на живот. Тимовите за брза помош од Лесковац, кои први пристигнале на местото на настанот, им помогнале на повредените и извршиле пребарување. Имало и патници кои биле заробени во автобусот. Тие биле извлечени од припадници на единицата за спасување.

 

Полициски екипи излегле на местото на несреќата, каде е направен увид, но уште не се соопштени причините за овој сообраќаен инцидент.

Како што информираат српските медиуми, во Лесковац вчера врнело дожд, а од полноќ непрекинато почнал да паѓа сенг, па се претпоставува дека можна причина за несреќата е лизгавиот коловоз.

Прикажи повеќе...

Македонија

Џафери: Стојаноски замина ненадејно и прерано, Охрид загуби голем заштитник

Објавено пред

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, упати сочувство до семејството на ненадејно и прерано починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски.

„Дозволете ми од мое лично име и од име на пратениците во Собранието на Република Македонија да изразам искрено и длабоко сочувство до вас, неговото најблиско семејство, до пријателите, соработниците во општина Охрид, колегите и студентите од Факултетот за туризам и угостителство, до сопартијците и граѓаните на град Охрид“, посочува Џафери.

Тој додава дека заминувањето од овој свет на човек со таков интелектуален капацитет е тажна и болна загуба.

„Замина висок професионалец во секоја сфера во која даде свој придонес, човек во полна смисла на зборот, одговорен татко и заштитник на градот, а тоа е тажна и болна загуба за граѓаните на градот Охрид, за сите што некогаш споделиле само миг или споделиле цел живот со него, меѓутоа е и огромна загуба за нашето општество“, истакнува претседателот на Собранието во телеграмата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Се преврте македонски автобус во Србија – тројца загинаа, 30 повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а 30 се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи на автопатот кај Лесковац во...

Регион14 часа

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија15 часа

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ17 часа

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија18 часа

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија19 часа

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“20 часа

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион21 час

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Македонија21 час

Почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека...

Македонија21 час

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка  Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е...

Топ22 часа

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од...

Македонија23 часа

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија24 часа

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 ден

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа1 ден

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија2 дена

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа2 дена

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Македонија2 дена

(Видео) Дебата: Невладините се судрија со власта – „План има, пари нема, помина и оваа зима во чад и задушување“

Во дебатната емисија на „Макфакс“, на која се говореше за проблемот со аерозагадувањето, претставници на невладиниот сектор се судрија со...

Македонија2 дена

Амнестијата ќе донесе и помали затворски казни, дали ќе се менува обвинението?

Кој сè ќе може да побара амнестија од учесниците во настаните на 27 април, најверојатно, ќе биде познато в понеделник,...

Македонија2 дена

(Видео) Јанакиевски: Животните што се хранат од медицинскиот отпад од македонските депонии се поголема закана од фабриката за преработка

По реакциите во врска со највата за изградба на фабрика за преработка на медицински отпад  на земјиштето во дворот на...

Досие