Контакт

Скопје

Богдановиќ: ЈП Комунална хигиена да ни јави ако некое возило им пречи

Објавено пред

bogdanovic

dobivaj vesti na viber

ЈП Паркинзи на општина Центар денеска изјави дека редовно се работи на отстранување на возила кои се непрописно паркирани и ја повикаа ЈП Комунална Хигиена да им кави ако некое возило им пречи при собирањето на сметот.

„Секој пат кога нашиот пајак забележува возило кое е паркирано на погрешно место го отстранува, но тоа не значи дека веднаш нема да се паркира ново возило. Затоа ги повикуваме од ЈП Комунална Хигиена да ни сигнализираат секогаш кога ќе наидат на пречка од непрописно паркирано возило, нашите пајаци се секогаш на располагање да реагираат веднаш. Ние правиме сѐ што можеме да донесеме ред во паркирањето во Центар, а нивно е да направат сѐ да ни биде градот чист, а не само Општина Центар“, изјави Богдановиќ. /крај/мф/ст

Македонија

Здружението на летните ноќни клубови на Скопје: Добивме дозвола за работа и по полноќ

Објавено пред

„Сакаме да ве известиме дека нашите барања за спас на ноќниот живот во Скопје најдоа слух кај надлежните институции и во заедничка координација со сите служби најдовме решение и од денес можеме да прогласиме дека Скопје живее повторно, младите во Скопје ќе имаат каде да се забавуваат и социјализираат“, се вели во соопштението од Здружението на летните ноќни клубови на Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Изразуваме голема благодарност до медиумите, јавноста, градоначалничката на град Скопје – Данела Арсовска, Советот на Град Скопје, министерот Оливер Спасовски заедно со Секторот за внатрешни работи на Скопје и министерот за економија, Крешник Бектеши, кои придонесоа да добиеме дозволи за работа за 2022 година и ни овозможија како и во минатите 30 години да им понудиме на младите во Скопје ноќен живот по полноќ“, велат оттаму.

Од Здружението истакнуваат дека „младите во Скопје ќе ја имаат истата можност како младите во Македонија и во светот да се забавуваат, да се социјализираат во нормални и безбедни услови во летните ноќни клубови“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Стефковски: Нема веќе злоупотреба на службените возила

Објавено пред

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, во објава на официјалната страна на „Фејсбук“ ги информира граѓаните за воведувањето на новиот мониторинг-систем за службените возила на Општина Гази Баба. Во објавата градоначалникот Стефковски напиша:

dobivaj vesti na viber

„Воведен е 24-часовен мониторинг-систем на движењето на службените возила на Општина Гази Баба.

Со цел рационално искористување на општинските ресурси воведен е мониторинг-систем на движењето на службените возила.

Во Општина Гази Баба се работи чесно и домаќински!

Овој систем произлезе како барање на граѓаните, кои во минатото биле сведоци на злоупотреба на службените возила.

Нема веќе користење на службените возила за приватни цели.

На крајот од работниот ден сите службени возила се оставаат на паркингот пред Општината.
Градоначалникот и општинската администрација се во Општината за да им служат на граѓаните, а не да вршат злоупотреба на ресурсите!“, напиша Стефковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Општина Центар поставува заштитни нанофилтри на сите прозорци во детските градинки

Објавено пред

Здравјето и добросостојбата на нашите деца е еден од врвните приоритети во работата на Општина Центар и на градоначалникот Горан Герасимовски. Во таа насока Општина Центар неделава почна со поставување заштитни нанофилтри на прозорците на сите 11 детски градинки под надлежност на Општината.

dobivaj vesti na viber

Досега филтри се поставени на матичниот објект на детската градинка „Кочо Рацин“, на прозорците на објектот „Наум Наумовски-Борче“ од истата градинка, а во текот на наредните денови исти такви филтри ќе се постават и на другите 9 објејкти на општинските детски градинки.

Филтрите имаат цел да дејствуваат против ПМ-честичките и штетните надворешни влијанија, кои се особено изразени во зимскиот период. Со поставувањето на филтрите во голема мера се намалува изложеноста на децата на ПМ 10, ПМ 5 и ПМ 2,5-честичките, воедно спречувајќи го загадувањето на амбиенталниот воздух и на просториите во градинките.

Нанофилтрите се изработени од еколошки и биоразградливи материјали, не нанесуваат штета на здравјето на децата и вработените и не ја загадуваат животната средина.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија4 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија4 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа6 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион6 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија7 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет9 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија10 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија11 час

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа11 час

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија23 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија24 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа1 ден

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија1 ден

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...