Контакт

Скопје

Трпески: Трајановски троши за луксуз наместо за клучни проекти за граѓаните

Објавено пред

Градоначалникот Коце Трајановски на граѓаните на Скопје им вети проекти чија цел била само да се искористат во кампањата за локалните избори 2013 година. 

Ова во понеделникот на прес – конференција го соопшти Предраг Трпески, член на Советот на Град Скопје кој истакна дека со новиот ребаланс на буџетот се намалуваат средствата за клучните проекти од интерес на граѓаните на Скопје.

 

„Се кратат средства за изградба на јавно осветлување за 16%, за изградба на магистрални и собирни улици за 21%, за изградба на сообраќајна сигнализација за 27%.  Големо е намалувањето на средствата за секторот образование кое изнесува 24%. Средствата за реализација на проектот Подземна сообраќајница, во износ од 90 милиони денари, со ребалансот на буџетот во целост се бришат. Со ова Градоначалникот Трајановски на граѓаните на Скопје практично им соопшти дека овој проект нама да се реализира и дека целта на истиот била само да се искористи во кампањата за локалните избори 2013 година“, се вели во изјавата на Трпески.

 

Од друга страна, како што вели советникот од Град Скопје, со ребалансот се зголемиле трошоците за набавка на мебел, за луксуз од проектот Скопје 2014, за изградба на катни гаражи, а биле додадени и нови ставки, како што е набавката на Пајтон, која Градот Скопје се предвидува да ја субвенционира со 2,6 милиони денари./крај/мф/ап

    

Македонија

Отстранети 143 непрописно паркирани возила во Скопје

Објавено пред

Во текот на изминатата недела (25.06 – 1.7.2020 година) со специјалните возила „пајак“ се подигнати вкупно 143 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 33 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 110 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин, тротоар, зелена површина, спротивно на сообраќајните знаци, како и по повик од трето лице.

Контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 166 возила, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 33 возила се отстранети со пајак-службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“ апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта. Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС-орака или со греб-картичка.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре без струја повеќе делови на Скопје

Објавено пред

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, утре без електрична енергија ќе останат:

Од 9:00 до 12:30 часот, корисниците од дел од ул. Бутелски венец и ул. 1174, дел од бул. Македонско-косовска бригада (опш. Шуто Оризари, Чаир )

Од 8:25 до 12:00 часот, корисниците од бул. Борис Трајковски, објектите спроти фабрика „Охис“, прва и главна капија (Ник Велк, Дизајн Пинтија и Електоконтакт) и објектите во и околу бивши „Типо“ и „Градинар Лозар“ (опш. Кисела Вода)

Од 9:30 до 13:00 часот, корисниците од ул. 1171, ул. Гарсија Лорка ( бр. 20 до бр. 160), ул. Брсјачка буна (од бр. 140 до бр. 190), ул. Морава, ул. Антони Дворжак, ул. Гвадалахара (од бр. 70 до бр. 150), ул. Хаџи Јован Шишков (од бр. 70 до бр. 100) (опш. Шуто Оризари )

Од 4:00 до 4:30 часот, корисниците од поголем дел од централното градско подрачје, дел од населба Пролет, јавните институции и другите објекти на кеј на Вардар, плоштад Карпошово востание, Веро Џамбо, дел кај Зелен пазар, дел од Кисела Вода од зградата Пегла до Технички преглед (опш. Центар, Кисела Вода )

Прикажи повеќе...

Македонија

Бесплатна помош за стари и изнемоштени лица во Кисела Вода

Објавено пред

Општина Кисела Вода информира дека една од нејзините партнерски невладини организации, социјалното претпријатие „Нега плус“ со поддршка од USAID North Macedonia во рамки на проектот Civic Engagement Project-North Macedonia, нуди бесплатна помош на стари и изнемоштени лица.

Сите заинтересирани лица на кои им е потребна помош при подготовка на храна, пазарање, одржување  хигиена во нивните домови, при пресоблекување и бањање, можат да ја побараат со јавување на тимот на „Нега плус“, на телефонскиот број 070 299 026.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија3 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија4 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет5 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет5 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија5 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет5 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија5 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет6 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет6 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет6 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет17 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија24 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија24 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија24 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија1 ден

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија1 ден

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион1 ден

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија1 ден

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Досие