Контакт

Македонија

УБК следела најмалку 4.300 телефониски броеви, прислушувањето продолжило и во 2016 година

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Десет лица вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање, во период од 2008 до 2016 година, незаконски прислушувале околу 4.300 телефонски броеви за кои немало судска наредба и уште 1.500 кои биле прислушувани надвор од периодот одреден за следење со судска наредба.

Како што објави Специјалното јавно обвинителство во петок на прес-конференција, биле следени телефонските броеви на новинарите Борјан Јовановски, Мери Јордановска, Горан Михајловски, но и на лицата обвинети во случајот „Пуч“, лидерот на СДСМ Зоран Заев, поранешниот разузнавач, Зоран Верушевски, неговата сопруга Соња Верушевска и службеникот од Општина Струмица, Бранко Палифров.

Со незаконското следење телефонските комуникации од 2008 до 2015 ниту им се почитувани приватноста на прислушуваните, ниту е гарантирна тајноста на податоците, иако државата според Уставот има задача да ги заштити од незаконско прислушување нејзините граѓани, појасни специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Се злоупотребувале системите за следење на комуникациите од Управата за безбедност и контраразузнавање од службените лица кои работеле таму, а се платени од Буџет.

Десет лица вработени во УБК од највисоките структури до пониски позиции кои како соизвршители извршиле злоупотреба за службената положба.

„Постои основано сомнение дека осомничените лица на штета на средства од државата со злоупотреба на системите за прислушување потешко ги оштетиле правата и слободите на граѓаните“, рече обвинителката Фатиме Фетаи.

Појасни дека најмалку 4.286 телефонски броеви биле незаконски прислушувани за кои воопшто не биле издадени судски наредби, а дополнително 1.541 телефонски број за кои во одреден период имало судска наредба за следење, но биле прислушувани и вон таа рамка, што значи вкупно најмалку 5.827 телефонски броеви. Можеби таа бројка се чини мала споредено со изјавите на Зоран Заев кога ги објави прислушуваните материјали, но треба да се има предвид дека на тој начин се прислушувале и други кои не биле основен таргет, но се јавиле на некои од тие телефони.

Предмет на истражување на СЈО биле работењето на системите за следење на комуникациите во УБК од 2008 до 2015 година, при што во тој период во употреба биле три различни системи, а во однос на тоа кој систем бил во употреба биле прислушувани различни случаи.

Тројца од обвинетите спротивно на законските прописи давале нареби да се внесуваат броеви во системите за кои немало судски наредби, а внесувале и сами.

Првоосомничениот кој бил на раководна позиција иако немал законско право издавал наредби за лица од блиското окружување, но и приватни лица, како и лица од политичката и бизнис, но и новинарската фела.
Второосомничениот, раководител на оддел УБК, заедно со првоосомничениот и самостојно спротивно на закон за следење на комуникација го организирале процесот на незаконско прислушување.

Освен што давал наредби за телефонски броеви и самиот внесувал телефонски броеви за кои не биле издадени судски наредби и слушал разговори. Третоосомничената како раководител на сектор по насоки на второосомничениот проследувала телефонски броеви кои требало да бидат внесени во системите со налог до кој краен корисник да ја следи таа телефонска комуникација, а најчесто тоа биле прво и второосомничниот.

Двајца од останатите осомничени ги внесувале телефонските броеви во системот, останатите осомничени транскрибирале разговори за прво и второосомничениот.

Ова го забележало лице вработено во УБК, кој потоа прибавил дел од аудиозаписите од незаконските прислушувања и транскрипти, ги предавал на друго лице, а преку трето лице на лидерот на една политичка парија, кој, пак, ги предаде во СЈО.

„Една од последиците е потешката повреда на правата на лицата чии комуникации се следени без судска наредба, од кои дел веќе побарале отштета“, појасни Фетаи.

Таа ги наброи новинарот Борјан Јовановски, Мери Јордановска и Горан Михајловски прислушувани од 2013 до 2015 година

„Ова ќе има импликации врз предметот „Пуч“, рече Фетаи, во кој осомничени се Зоран Верушевски, Соња Верушевска, Бранко Палифров и Зоран Заев.

Во рамки на предистражната постапка произлегло дека дел од обвинетите биле незаконски следени пред издавање на судски наредби, па така Зоран Верушевски незаконски е прислушуван 600 дена пред судска наредба, Соња Верушевска 816 денови, Бранко Палифров 90 дена пред судска наредба, а Зоран Заев 1.150 денови од кои најголем дел пред судска наредба и околу година по судската наредба на едниот телефон, а на другиот број 400 денови.

По објавувањето на `бомбите` од страна на опозицијата, прислушувани разговори на високи функционери, тие беа обвинети за „шпионажа“ и „насилство спрема државни функционери“. Заев во рамки на случајот „Пуч“ е обвинет дека го уценувал Груевски со снимките од прислушуваните разговори и барал да бидат одржани избори.

Незаконското следење на телефонските комуникации е вршено со злоупотреба на системите во УБК, со тоа што уништените системи ја отежнале истрагата, појасни Фетаи.

Постои сомнение дека незаконското следење продолжило и по обелоденувањето на „бомбите“, а според системот користен до 31.12.2015 произлегува дека биле следени 138 телефонски броеви. „Доказите покажуваат дека процесот на злоупотреба продолжил и во 2016 година“, рече Фетаи.

„Уништувањето на двата системи кои биле во употреба од 2008 до 2015 значително го отежна истражувањето, но тоа се истражува во рамки на предметот „Тврдина“, додаде Фетаи.

Најави и дека се води предистражна постапка за уништувањето на архивираните материјали, но бидејќи е предистражната постапка тајна, не изнесе повеќе детали.

Обвинителката Ленче Ристовска, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека не поседуваат докажи дека незаконското прислушување било вршено од странски служби и жолти комбиња. /крај/мф/бб

Македонија

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Објавено пред

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации УСБ и плико со документи што биле дадени на Џафери и Ахмети истакна дека треба Џафери и Ахмети да ја кажат вистината за содржината на УСБ и пликото кои што им било дадено.

dobivaj vesti na viber

„Па еве ќе ги прашате и Талат Џафери и Али Ахмети за содржината на тоа УСБ, на тоа плико и каков документ имало во тоа плико и јас ќе ги следам внимателно нивните изјави и внимателно ќе следам дали ќе ја кажат вистината. Еве да оставиме тие да ја кажат вистината, бидејќи ти ги добиле два од трите документи“, нагласи Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Објавено пред

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување на реактивираниот пожар на тешко пристапни места кај селото Милетино во Општина Брвеница, каде што пожарот зафати борова шума.

dobivaj vesti na viber

Инаку, Регионалниот ЦУК Тетово информира дека врз пожарот на терен, од разденување, утрово интервенираат 15 лица вработени во ЈП „Македонски Шуми“ подружница „Лешница“, три пожарникари од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) Тетово со едно специјализирано 4Х4 противпожарно возило – џип и со една цистерна за дотур на вода, а и два полициски службеника.

Прикажи повеќе...

Македонија

Георгиевски: Над 50 милиони евра поддршка преку ИПАРД и „Млад земјоделец“

Објавено пред

Младите земјоделци во фокусот, над 50 милиони евра поддршка преку ИПАРД и „Млад земјоделец“, изјави на прес-конференција, Гоце Георгиевски од Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека младите земјоделци се во фокусот на развојните мерки, програми и политики на СДСМ.

„На располагање се над 50 милиони евра од ИПАРД програмата како и мерката „Млади земјоделец“. Огромна можност, огромен потенцијал за развој, огромна шанса за успех. Во тек е нов повик за млади земјоделци за поддршка од 10.000 евра по корисник, од Националната програма за рурален развој. За прв пат од оваа година, авансна исплата во износ од 40% за младите кои ќе добијат грант за мерката “Млад земјоделец” и тоа веднаш по потпишувањето на договорот. Во тек е и програмата ИПАРД 3 која нуди дури до 70% кофинасирање во инвестиции“, рече Георгиевски.

Ги повика сите млади земјоделци да аплицираат и да ги искористат средствата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија56 минути

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија3 часа

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Македонија4 часа

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство,...

Култура5 часа

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет5 часа

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија5 часа

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија5 часа

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија23 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија24 часа

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија1 ден

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија1 ден

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија1 ден

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија1 ден

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија1 ден

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион1 ден

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа1 ден

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет1 ден

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа1 ден

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...