Контакт

Македонија

Започна реконструира делницата Велес – Катланово

Објавено пред

Во присуство на премиерот Никола Груевски и членови на неговата влада, во понеделникот започна реконструкцијата и рехабилитацијата на делницата Велес – Катланово од автопатот „Александар Македонски“ во должина од 23,5 километри, инвестиција којашто ќе чини 5,7 милиони евра.
 

Оваа делница е една од најупотребуваните и најфреквентните во земјата и претставува исполнување на ветувањата дадени на изборите, истакна во своето обраќање на отпочнувањето на работите претседателот на владата Никола Груевски.

Претходно во 2012 година заврши целосната реконструкција на патниот правец од Катланово кон Велес

Како што претходно информираше Владата, 85 отсто од средствата за реконструкција на делницата Велес-Катланово во должина од 23,5 километри и вредност од близу 5,7 милиони евра се обезбедени преку грант од ИПА компонентата за регионален развој, а 15 проценти се одвоени од Буџетот на државата. Предвидениот рок, согласно договорот за изведување на градежните работи со фирмата „Трабак“, изнесува 365 дена.

„Долгогодишното користење и големиот број поправки во минатото имаат оставено бројни лузни на патот и севкупно лоша слика за земјата. Реконструкцијата на овој патен правец беше повеќгодишно барање на нашите граѓани. Ние ветивме дека ќе го направивме патот и си останавме доследни на ветувањето“, порача Груевски.

Премиерот, исто така, посочи дека активностите треба да завршат за една година, а самиот зафат ќе овозможи зголемување на безбедноста во сообраќајот, намалување на оштетувањата на возилата, намалување на времето на патување, а тоа ќе претставува и плус за „Коридорот 10“ кој минува низ Македонија. Потсети дека на споменатиот коридор изминативе години во рамки на владините проекти изградени се делницата Табановце-Куманово, целосно е реконструирана делницата Катланово-Велес, а во моментов се гради автопатот Демир Капија-Смоквица, а за една годна се планира и реконструкција на делницата Смоквица-Гевгелија.

„Сево ова јасно говори за нашите намери и стратегија да создадеме една нова слика за коридорите кои минуваат низ нашата земја и севкупна нова слика за македонските патишта. Таквата стратегија активно ја реализиравме во изминатиот период, а оваа година започнавме со изградба на двата нови автопата Скопје – Штип и Кичево – Охрид, како и со повеќе други проекти кои паралелно се работат. Со тоа реализацијата на нашите намери само добива на поголема динамика“, рече премиерот Груевски.

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, пак, се задржа на фактот дека вложувањата во инфраструктурата се дел од здравите економски политики, а почетокот на работите на оваа делница, која, како што рече, е крвотокот на македонската економија, е дел од еден поголем инвестициски зафат.

„Изминатите години главните вложувања на владата во патната инфраструктура беа во изградба на нови регионални и локални патишта. Во овој мандат фокусот е ставен на изградбата на автопатите за коишто во изминатиот период се подготвуваше документацијата за да се започне со нивна изградба. Се наоѓаме во екот на еден инвестициски циклус којшто надминува една милијарда евра од кои 790 милиони евра се за завршување на трите автопати Демир Капија-Смоквица, Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид. Другиот дел се регионални и локални патишта кои ќе бидат поддржани со средства од Светската банка и Европската банка за обнова и развој (ЕБРД)“, рече Ставрески.

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески истакна дека станува збор за рехабилитација со која е предвидена обнова и замена на асфалтот по целата должина, поставување на нови банкини и заштитници, мрежа за заштита од одрони, нова хоризонтална и вертикална сигнализација. Нагласи дека со завршувањето на градежните активности кои се во тек на делниците Демир Капија-Смоквица, Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, Македонија ќе добие 123 километри нова, модерна и безбедна автопатска мрежа која ќе придонесе за македонската економија и за перспективите на земјата../крај/мф/ди

Извор: Макфакс

Македонија

Жерновски: Зошто Чулев толерира беззаконие?

Објавено пред

„Борбата за власт е легитимна, но не по цена на здравјето на граѓаните и по цена на човечки животи. Оваа предизборна кампања, која се води во специфични услови поради пандемијата, бара огромна сериозност и посветеност од сите нас. Самата кампања, меѓу другото, е сликата за партиите кои претендираат да победат и формираат Влада“, изјави заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски.

„Бев вчера во Кичево и тоа што го видов ме вџаши. Нашите политички противници имаа собир, во присуство на нивниот претседател Мицковски и носител на ИЕ, Дурловски. Во буквален смисол на зборот беа прекршени сите можни протоколи и мерки за заштита и превенција од ширењето на коронавирусот. Не само што тоа беше класичен политички митинг, каде со интенција се погази протоколот за максималниот број на препишани 50 граѓани на партиски предизборен собир, не само што не се одржуваше неопходната и обврзувачка физичка дистанца, туку на прсти можеа да се избројат партиските приврзаници кои носат заштитни маска“, вели тој.

„Како е можно тоа да (си) го дозволат? Каде е тука грижата за здравјето на луѓето? Разочарувачки е да се види како партијата, која навидум ја ставаше грижата за граѓаните на прво место, организира партиски собири на кои партиското раководство, на чело со самиот Мицковски, ги прекршува сите правила за јавни собири. За жал, ова ВМРО-ДПМНЕ е поопасно дури и од она претходното, бидејќи денеска финционира како проширена и надоградена варијанта на безмилосното и монструозно однесување на режимот кој цела деценија ја држеше државата во заложништво. Токму затоа не смееме во ниту еден момент да заборавиме што сè се подготвени да сторат и колку далеку можат да одат во намерите да спречат демократија, владеење на право и правичност, реформи и интеграција на државата.

За крај, јавно го прашувам техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, зошто не сака да ги види овие фотографии и зошто не сака да го санкционира ваквото штетно и погубно однесување на неговиот партиски шеф, Мицковски? Та нели токму здравјето на граѓаните, кое неговата партија толку извикано го претставуваше како аргумент за бесконечно одложување на изборите, беше нивниот врвен приоритет? Или, повторно се работи за хипокризија“, додава Жерновски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји.

Комисијата за заразни болести активно ја следи епидемиолошката состојба со коронавирусот во регионот и соседните земји и можното враќање на мерките е во насока на превенција од потенцијални ризици по здравјето на населението во Северна Македонија.

По состанокот на Комисијата за заразни болести, Министерството за здравство ќе информира за одлуките на комисијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Николовски: 200 милиони евра годишна поддршка за земјоделство конкурентно на светските пазари

Објавено пред

За кратко време, овозможивме директна и индиректна поддршка во земјоделството во историски рекорден износ од над 430 милиони евра, а во идниот мандат продолжуваме со поддршка од 200 милиони евра годишно, рече генералниот секретар на СДСМ и носител во ИЕ 3, Љупчо Николовски во Чешиново-Облешево.

„Ја воведовме зелената нафта, 200 милиони денари завршија назад кај 55.000 земјоделци. Сега покриваме 50 проценти, а во наредниот мандат ќе ја покриваме целосно 100 проценти! Зелената нафта ќе биде целосно бесплатна“, порача тој.

Истакна и дека поддршката за млад земјоделец е зголемена од 10.000 на 20.000 евра.

„Градиме три нови откупно дистрибутивни пунктови во Ресен, Скопје и Струмица, за сигурен пласман и поконкурентно производство. Продолжува и поддршката кон младите земјоделци, кон жените земјоделки. Ја субвенционираме платата по 3.000 денари на нововработен работник во земјоделско стопанство помлад од 25 години“, нагласи кандидатот на СДСМ.

Николовски ги повика земојделците од овој регион да не дозволуваат да си поигруваат со нивните чувства, бидејќи како што рече, опозицијата не нуди ништо, туку само пропаганда.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија3 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија4 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет5 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет5 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија6 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет6 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија6 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет6 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет6 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет6 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет18 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија24 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија24 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија1 ден

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија1 ден

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион1 ден

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија1 ден

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Досие