Контакт

Македонија

Александра Зафировска преку нарачки широко ја отворила вратата за политичко влијание врз судството

Објавено пред

Во шестиот посебен извештај на СЈО пишува дека  јавно објавените телефонски разговори меѓу Александра Зафировска, тогашната претседателка на Судскиот совет на Република Македонија, со високи функционери во Владата, како и необјавените телефонски комуникации што ги поседува ова обвинителство укажуваат на тоа дека таа со своето постапување не само што не го оневозможила политичкото влијание во судството туку напротив, ширум ја отворила вратата овозможувајќи ѝ на тогашната владејачка политичка партија да ги земе во целост под своја контрола институциите на судскиот систем. Тоа го правела преку нарачани и договорени избори на судии, директно интервенирање во носење  судски одлуки, корупција, реваншизам и воопшто со еден збор политизирање на сите сегменти на судската власт.

„Додека таа ја вршела функцијата претседател на Судскиoт совет била во постојана координација со извршната власт. Содржината на аудиоматеријалите несомнено упатува на заклучок дека тогашниот премиер на Владата не само што бил известуван и консултиран при носењето на најзначајните одлуки на Судскиот советтуку истиот имал клучна улога при изборот на судии и стручни соработници“, пишува во извештајот. СЈО констатира дека Александра Зафировска и во моментот е член на Судскиот совет и од неа се очекува како поединец да ја унапреди независноста и функционалноста на судството.

Во извештајот, СЈО го посочува и претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, како разговара со Миле Јанакиески како министер за транспорт и врски, како и необјавени разговори на Вангеловски во 2011 и 2012 година кои покажуваат непрофесионално и несовесно извршување на функцијата претседател на Врховниот суд на Република Македонија.„Тој во повеќе наврати на свои соговорници им изнесувал информации од судските постапки што се водат пред Врховниот суд, интервенирал кај други судии за предметите и давал сугестии за постапувањето“, пишува во извештајот.

Македонија

(Во живо) Евакуирани станарите во зграда во Скопје, полицијата влезе внатре

Објавено пред

Од

Жителите од зграда на улицата ,,Кузман Јосифовски Питу” број 15 во скопската населба Аеродром, кај Мезе барот се евакуирани по пријава дека во влезот почувствувале силна миризба и печење на очите. Полицијата, Противпожарна екипа и Брза помош се повикани на терен. Се проверува влезот на зградата, каде неофицијално била фрлена некоја материја или пиротехничко средство.

Прикажи повеќе...

Македонија

Станарите кај Скопјанка евакуирани со гас – маски

Објавено пред

Станарите во зградата во близина на трговскиот центар Скопјанка во Аеродром биле евакуирани со гас – маски.

Петмина пожарникари учествувале во евакуацијата на станарите, кои што вечерва се пожалиле на интензивна миризба и печење на очите во влезот на зградата, кое што траело подолго време.

Во моментог се очекува да пристигнат на терен и инспектори од животна средина.

Засега нема информации за што конкретно станува збор, но неофицијално жителите од зграда на улицата ,,Кузман Јосифовски Питу” број 15 во скопската населба Аеродром, кај Мезе барот се евакуирани по пријава дека во влезот почувствувале силна миризба и печење на очите.

Полицијата, Противпожарна екипа и Брза помош се повикани на терен. Се проверува влезот на зградата, каде неофицијално била фрлена некоја материја или пиротехничко средство.

Прикажи повеќе...

Македонија

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Објавено пред

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани по пријава дека во влезот почувствувале силна миризба и печење на очите. Полицијата, Противпожарната екипа и брза помош се повикани на терен. Се проверува влезот на зградата, каде што неофицијално била фрлена некоја материја или пиротехничко средство.

Полицијата реагирала по пријава на станарите кога се пожалиле на непријатната миризба што се ширела во влезот на зградата која се наоѓа во близина на Трговскиот центар „Скопјанка“.

Станарите велат дека не знаат што се случува, им било кажано само да ја напуштат зградата.

„Сите помошни простории се искршени“, велат жителите.

Противпожарната единица со 5 пожарникари и едно возило ги евакуирала сите станари од влезот. Сега влезе полицијата да утврди за што се работи, вели командантот на Противпожарната единица на град Скопје, Ѕвонко Томевски, за „Макфакс“.

 

Станарите се евакуирани со гас-маски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија3 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија3 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток7 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ7 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија8 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток8 часа

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија9 часа

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ9 часа

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток9 часа

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести11 час

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија11 час

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија11 час

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура1 ден

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија2 дена

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Досие