Контакт

Македонија

Камчев пред да го уапсат скрил предмети од сефот, како и мобилниот телефон

Објавено пред

Врховните судии во кривичниот совет, составен од Јово Вангеловски, Џемали Саити, Шпенд Деваја, Рахилка Стојковска и Африм Фидани, одлучија да ги прифатат жалбите на обвинетите Орце Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ против решението на скопска Апелација и да им го укинат куќниот притвор со назнака „веднаш“, објави највисокиот суд на веб-страницата.

Во решението на судот се образложува дека СЈО сметало оти сè уште постојат околности за да им биде определен куќен притвор. СЈО побарало куќен притвор поради видот и тежината на кривичните дела за кои постои основано сомнение дека ги сторил обвинетиот, висината на предвидената казна и истрагата што сè уште е во тек. Наведено е дека Камчев е добро ситуиран. Покрај македонско, поседува и бугрско државјанство, и има живеалиште во Бугарија. СЈО образложило дека Камчев пренел парични средства преку плаќање фактури за фиктивни обврски, факт што произлегува и од содржината на разговорите прибавена со примена на посебни истражни мерки.

„Обвинетиот и други правни лица под контрола на групата поседуваат и други правни лица во повеќе земји, како и повеќе офшор-компании преку кои се вршело перење пари. Во досегашниот тек на истрагата се сослушани голем број сведоци, но потребно е да се изврши распит уште на голем број сведоци со оглед дека е опфатен голем временски период“, пишува во образложението на СЈО.

Обвинителството навело дека бројот на сведоците и соучесниците се зголемува ако се има предвид дека првичната наредба за спроведување истрага е проширена со наредба за спроведување истрага од 24.1.2019 година за уште едно кривично дело – оштетување или повластување доверители.

Во извршувањето на дејствата Камчев дејствувал заедно со осомничениот Срѓан Керим, кој веднаш по првиот распит, ја напуштил Македонија и сè уште не е вратен бидејќи има и хрватско државјанство, а во дејствата учествувала и обвинетата Јана Станисављева.

„Околноста дека обвинетиот во текот на предистрагата пред да биде лишен од слобода по претходни добиени сознанија од Н.Ј. и С.М., дека во неговиот дом ќе се врши претрес, скрил предмети што биле во неговиот сеф, како мобилниот телефон, факт потврден и од сведокот З.М., што укажува дека доколку би бил пуштен да се брани од слобода, ќе ја попречува кривичната постапка преку влијание врз сведоци и соучесници“, се наведува во образложението на СЈО.

Адвокатите на Камчев, пак, навеле дека е сторена повреда на одредбите од Законот за кривичната постапка и е постапено спротивно на начелото на акузаторност и официјалност, а се повикале и на начелното правно мислење на Врховниот суд. Во образложението на адвокатите е наведено дека Камчев е бизнисмен што раководи со успешни компании во Република Северна Македонија со 3.000 вработени лица, ужива углед на успешен човек, кој не се занимава со криминални дејства.

Врховниот суд во решението за Камчев навел дека одредбата за СЈО во постојниот закон е јасна за спроведување на истражните дејства: „Доколку не поведе обвинение во опредлениот рок, Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите, треба да нареди запирање на истражната постапка не само од причини што би било нецелисходно за водење истрага за предмет во кој органот што ја води истрагата го пропуштил рокот за поведување обвинение, следствено на што не може да поведе обвинение, туку и за тоа што се работи за императивен законски рок, кој не може да се продолжува по која било основа“.

Највисокиот суд одличил дека во дадениот рок од 18 месеци, во согласност со член 22 од Законот за СЈО, Обвинителството има само две алтернативи: да поведе обвинение или да нареди запирање на истражната постапка. Врховниот суд се очекува од куќен притвор да го пушти и ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков.

Според СЈО, лицата во „Империја“ се осомничени за злосторничко здружување, оштетување или повластување доверители, злоупотреба на службената положба и овластувањето, измама и перење пари и други приноси од казниво дело.

Со преземање истражни дејства и со примена на посебни истражни мерки, обезбедени се доволно докази, од кои, според СЈО, произлегло основано сомнение дека во периодот од 2002 до 2013 година осомничените ги сториле кривичните дела што им се ставаат на товар лично и преку правни лица што биле или се во нивна сопственост.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Германија ја заврши постапката за ратификација на протоколот за НАТО

Објавено пред

Заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија во САД го предаде официјалниот документ за ратификација на протоколот за пристапот на Република Северна Македонија во НАТО, со што во Германија постапката за ратификација за пристапување на Северна Македонија во НАТО е завршена.

Ова беше соопштено денеска од страна на германската амбасада во Скопје.

Германскиот Буденстаг го ратификуваше протоколот за членство во НАТО на 6 јуни годинава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовски: Зошто сѐ уште не е викнат на распит синот на Јанева?

Објавено пред

Истрагата за случајот „Рекет“ се води многу штуро, летаргично и со огромна доза на непрофесионалност, обвини денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Тој праша зошто сѐ уште не е викнат на распит синот на Катица Јанева, Лазар Јанев.

„Зошто сè уште синот на Катица Јанева е на слобода, ако знаеме дека тој му беше десна рака на Боки 13 во телевизијата преку која бизнисмени склучувале договори наводно да се рекламираат на истата телевизија, а тој бил задолжен за делот на маркетинг?“, рече Арсовски.

Тој праша и до каде е истрагата за Кики и Фрики, како и дали е вистина дека тие имале едни од клучните улоги во функционирањето на Меѓународниот сојуз, а биле поддржани и со амин на Зоран Заев.

Арсовски додаде дека премиерот Зоран Заев и СДСМ нема да успеат да го прикријат случајот „Рекет“ и да го затворат по свое сценарио.  Напротив, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, сите инволвирани мора да одговараат за рекетирањето.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Објавено пред

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен сојуз, која е предмет на финансиска контрола.

УЈП првично побарала налог од Кривичниот суд за да влезе во затворот бидејќи се работи за притворено лице.

Во согласност со процедурата тие треба да го известат Јовановски дека инспектори влегуваат во невладината по што ќе следува постапка за прибирање на документите неопходни за контрола, кои ќе покажат дали невладината работела во согласност со законот, односно дали биле намирени сите даночни обврски.

Според информации од затворот, на Јовановски утрово му се слошило, била повикана брза помош и му била укажана лекарска помош.

Инспекторите се должни Јовановски да го известат само за Меѓународниот сојуз, а за „БМЈ груп“ и „1ТВ“ испратени се налози дека од понеделник треба да почнат финасиските проверки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија6 часа

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија8 часа

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија9 часа

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија9 часа

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет10 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија10 часа

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион11 час

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет11 час

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет12 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија22 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија1 ден

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа1 ден

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ1 ден

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ1 ден

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Досие