Контакт

Македонија

Пасошот и имотот на газдата на печатницата „Европа 92“ назад – бараат адвокатите

Објавено пред

Адвокатот на осомничениот директор на печаницата „Европа 92“ од Кочани, Ратко Димитровски во истрагата „Поштенска банка“ за „Макфакс“ потврди дека поднел барање до кривичниот суд со кое бара да му бидат укинати сите мерки кои му биле определени од кривичниот суд во оваа постапка на СЈО.

Ова следува по начелното правно мислење на највисокиот суд во државата за истрагите на специјалното јавно обвинителство кои се отворени по рокот од 18 месеци.

Станува збор за одлуките за замрзнувањето на имотот и враќањето на пасошот, кои судот им ги изрече на осомничените кон крајот на минатата година на предлог на специјалното јавно обвинителство.

Се очекува тавкиот предлог да го следат и останатите осомничени. На барање на СЈО, Основниот суд Скопје 1 го замрзна имотот на правните лица „Европа 92 ДООЕЛ Кочани“ и „НОЕЛ експорт-импорт ДООЕЛ Гевгелија“ и имот на име на нивните сопственици, осомничените лица во истрагата за перење пари „Поштенска банка“, Ратко Димитровски и Томе Главчев.

„Поштенска банка“ е истрага која СЈО ја отвори на 13 октомври лани, а опфаќа повеќе поврзани настани за кривични дела перење пари и други приноси од казниво дело. Со неа се опфатени девет лица: Ратко Димитровски, Коле Смилевски, Томе Главчев, Викица Поповски, Георги Каратолис, Кирил Јаневски, Зоранчо Митровски, Ристо Милев и Златко Ѓорчев. Според СЈО, од извршените кривични дела сторени во временскиот период од 2001 до 2010 била прибавена имотна корист во износ од околу 5 милиони евра.

Македонија

Караџовски: Памет во глава, сите сме потенцијална жртва на вирусот

Објавено пред

Топлото време не го убива вирусот, а за оние кои не веруваат дека постои, епидемиологот Жарко Караџовски препорача да се стават во улога на семејствата кои изгубиле близок поради вирусот за да се уверат во неговото постоење. Караџовски уверува дека здравствените институции се под контрола, а здравствените работници веќе имаат тримесечно искуство со вирусот кое ги прави подготвени навремено да реагираат.

„ Слушам разни шпекулации дека вирусот го нема, дека умрел, дека ние измислуваме… Ве молам ставете се во улога на фамилија која изгубила некој најдраг. За тие фамилии болеста е сто отсто смртоносна. Што можеме да очекуваме? На јужната хемисфера во моментов Бразил е држава број два. Ако САД се број еден, Бразил во моментов со 270.000 случаи, кој е на јужната хемисфера, значи топлото време и сувата клима не го убива вирусот, имаат по 1000 мртви секој ден. САД, иако најмоќна држава во светот се уште кубурат со здравствен персонал, со болници, со институции кои ќе пружат здравствена заштита и нега“, рече епидемиологот Караџовски.

Тој тврди дека здравствениот систем е спремен доколку се отворат границите да има повеќе институции кои ќе тестираат но повтори дека битката не е завршена. Побара доследно да се почитуваат превентивните мерки односно дистанцата, носењето респираторна маска како и дезинфекција и често миење на рацете.

„Ќе ми речете – чекајте докторе, во 21 век ми кажувате методи од 19 век? Ве молам, секаде во светот е иста мерка. Додека не се измисли вакцина, никој не измислил поинаква мерка. Вирусот го уништува често миење раце, дезинфекција на раце и она што го велиме ние – памет во глава. Не можеме да се надеваме дека вирусот некого од нас ќе го заобиколи, сите сме потенцијална жртва“, предупреди Караџовски.

Во следниот период Караџовски најави дека ќе се направат околу 10.000 тестови преку масовно тестирање на здравствените работници, на таксисти, возачи во јавниот превоз вработени во армијата и во полицијата на ист начин како што се врши тестирањето на вработените во градинките.

Прикажи повеќе...

Македонија

Автобусите на ЈСП од утре ќе функционираат нормално без ограничувања

Објавено пред

Јавниот превоз од утре ќе функционира вообичаено, односно без временско ограничување (од 5 до 24 часот, во зависност од линијата). Автобусите ќе сообраќаат по саботен возен ред, со исклучок на линиите 9, 19, 20 и 23 часот кои ќе возат по редуциран делничен возен ред.

Возниот ред е достапен на веб страницата.

Од 6 до 19.30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар, во ГТЦ, кај Пошта, во Аеродром, Ѓорче Петров, Ново Лисиче, Буњаковец, билетарниците на Зелен пазар, кај пазарот во Бутел, во Маџари, Кисела Вода, Драчево, како и билетарниците кај ЈСП Дирекција, во населба Даме Груев, во Сарај, кај Дом на печат и во Карпош 4.

Во истиот период ќе работат и центрите за персонализација во Автокоманда (кај Шумарски факултет), Аеродром, Карпош 2, на Бит пазар и на Транспортен центар (автобусот).

Од 6 до 13 часот ќе работат билетарниците кај старото кино во Бутел, Лисиче, Радишани и во Железара. Во истиот период ќе бидат отворени центрите за персонализација во Влае и во просториите на ЈСП Турс (Градски ѕид).

И натаму не важат бесплатните средношколски билети, како и бесплатниот превоз за возрасни лица (жени со 62 год, мажи со 64 год) во вторник, петок, сабоат и недела.

И натаму, укинати се трите автобуски линии (25, 25А и 25Б) што сообраќаат до Средно Водно, туристичката линија „Сити тур“, а не работи и Жичарницата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Караџовски: Вирусот слабее, но никој не знае што ќе се случи за три месеци

Објавено пред

Може да има зголемен број на случаи во идниот период, вели доктор Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје. Додаде дека системот е изграден и државата може да се справи и при таква ситуација, а како што нагласи, ситуацијата е под контрола.

„Да, може да се случи зголем број ние ги викаме џебови. Вие ги спомнавте ифтарските празници, ама не се само ифтарските и едните и другите се потенцијално опасни, но и обичното непочитување на блискиот контакт може да донесе инфицирани луѓе. Никој не може да каже што ќе се случи за месец два три, но цел свет кажува дека силината или вируленцијата на вирусот Ковид -19 слабее“ рече Караџовски.

Тој додаде дека во пет градови има поголем број на заболени лица, кои, како што рече, ги држат под контрола, бидејќи се познати кластери.

„Лично не очекувам зголемен број дотаму да ние не можеме да држиме контрола. Ние кога имавме сто случаи дневно ситуацијата ја држевме под контрола, бидејќи имавме 1000 резервни кревети. Цел свет кажува дека вируленцијата на вирусот слабее. За неколку стотина проценти е намалена можноста за инфекција. Системот го имаме изградено, а кога го имаш него, знаеш како да се справиш“, рече Караџовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија2 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија2 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија3 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија3 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион8 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија8 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија9 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија9 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија9 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија10 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет11 час

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа12 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион13 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа13 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија13 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион13 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет1 ден

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија1 ден

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет1 ден

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Досие