Контакт

СЈО

(Видео) Јанева: Истражуваме финансиски криминал во Чешка, Грција, Британија и Холандија

Објавено пред

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешниот настан за соработка за водење финансиски истраги со Амбасадата на Холандија рече дека истражуваат криминал во повеќе европски земји.

„Се надевам дека ќе откриеме каде се одлеани парите и дали се во Македонија“, рече Јанева и посочи дека истражуваат финансиски криминал во Чешка, Грција, Велика Британија и Холандија

Во изјава за медиумите специјалната обвинителка рече дека СЈО подолго време презема активности за проектот „Скопје 2014“. „Не би сакала да прејудицирам, но се надевам дека наскоро ќе излеземе со јавнообвинителска одлука“, рече таа. Исто така, Јанева додаде дека водат сметка да не застарат предметите што ги водат. За дел од истрагите што ги објавија лани, рече дека се во завршна фаза. „Се надеваме дека Владата на РМ побргу ќе го реши статусот на СЈО“, рече Јанева.

Јанева искритикува дел од адвокатите кои ги бранат обвинетите во предметите на СЈО. „Има Асоцијација на адвокати. Таму има тела, институти. Треба да се ангажираат за интегритетот на нивните колеги“, рече Јанева и додаде дека дел од адвокатите намерно ги одложуваат рочиштата во предметите кои ги застапува СЈО.

В. Маглешов

Македонија

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

Објавено пред

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен 30-дневен притвор поради сознанијата дека двајцата обвинети во „Титаник“ планирале бегство, појаснува специјалното јавно обвинителство.

„Во врска со решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје со кои им се определени мерки притвор на обвинетите Кирил Божиновски и Миле Јанакиески, во рамки на предметот познат во јавноста како ‘Титаник’, ѝ појаснуваме на јавноста дека опасноста од бегство кај двајцата обвинети е констатирана од страна на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје со решенијата донесени уште на 2 јули 2017 година кога на обвинетите им се определени мерки на претпазливост – одземање на патните исправи за преминување на државната граница и дипломатските патни исправи, како и обврска истите да се јавуваат секој работен петок во судот“, велат од СЈО.

Од таму додаваа дека на нивен предлог, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје, имајќи ги предвид сознанијата дека обвинетите планираат бегство како околности кои укажуваат на основана опасност за нивно бегство, констатира дека целите на мерките за обезбедување на присуство на двајцата обвинети во текот на оваа постапка не можат да се постигнат со дотогашните определени мерки на претпазливост.

„Од тие причини донесе одлуки за изрекување на мерка притвор за двете лица, како неопходна мерка за непречено водење на кривичната постапка и обезбедување нивно присуство“, појаснуваат од СЈО.

Адвокатката на Јанакиески и Божиновски, Сања Алексиќ, вчера изјави дека одбраната смета дека притворот за двајцата обвинети е повеќе поради неприсутноста на Никола Груевски, кој избега во Унгарија, а е осуден на двегодишна затворска казна во случајот „Тенк“ на СЈО за набавката на „мерцедесот“ од 600 000 евра.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Алексиќ: Притворот на Јанакиески и Божиновски е поради бегството на Груевски

Објавено пред

Сметам дека вака донесеното решение со кое се определува притвор за двајцата обвинети, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски, е повеќе поради неприсутноста на Никола Груевски, изјави адвокатката Сања Алексиќ по денешното рочиште за случајот „Насилство во Центар“.

Алексиќ смета дека одлуката е неправедна по што додаде дека судот во Стразбур по однос на ова прашање има став дека однесувањето на сообвинетите не претставува основ да се определи притвор на некој друг, во конкретниот случај ниту на Миле Јанакиески, ниту на Кирил Божиновски.

„И двајцата не дадоа ниту причина ниту повод да се определи притвор бидејќи доследно и беспрекорно ги почитуваа мерките на претпазливост кои беа определени во текот на јули 2017, што значи повеќе од 1 година“, вели Алексиќ.

Адвокатката информираше дека се поднесени жалби до судот за притворот на поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ, а побарале и јавни седници во кои ќе ги произнесат жалбените наоди.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Македонија

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Објавено пред

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно се наоѓа во Унгарија, да му се суди во отсуство.

„Имајќи го предвид известувањето од МВР дека обвинетиот Никола Груевски не им е достапен на органите за прогон, постојат важни причини на обвинетиот да му се суди во отсуство. Во случајот ‘Насилство во Центар’ се работи за обвинителен акт поднесен пред повеќе години за дејства преземени во 2013 година и во текот на расправата треба да бидат испрашани повеќе сведоци. Не е извесно кога обвинетиот Никола Груевски ќе биде достапен да му се суди во присуство и за тоа бараме да му се суди во отсуство“, рече обвинителката Фатиме Фетаи.

Адвокатот на експремиерот Никола Груевски, Димитар Дангов, рече дека ова барање на Обвинителството е неосновано и побара наместо судење во отсуство за Никола Груевски, во овој случај да биде раздвоена постапката. Ова барање на адвокатот Дангов беше одбиено од страна на судот.

„Со раздвојување на постапката, ќе им се овозможи на обвинетите да им се повреди правото на судење во разумен рок. Никола Груевски е достапен за органите на прогонот. Нашето МВР по налог на судот, во контакт со Министерството за внатрешни работа на Унгарија, може да направи обид за негов повик со цел да биде достапен во оваа постапка. Од известувањето неоспорно е дека Никола Груевски се наоѓа во Унгарија, каде што е соопштено дека тој бара политички азил. Ако за Министерството за внатрешни работи на Унгарија е позната адресата на Никола Груевски, позната е и за нашите институции“, рече Дангов.

По излагањето на адвокатот Димитар Дангов, обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, повтори дека условите за судење во отсуство на Никола Груевски се исполнети, односно дека причините наведени за раздовјување на постапката не постојат затоа што кај обвинетиот му се ставаат на товар соучеснички дејства во кривично дело и затоа бара иста постапка со извршителите.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 часа

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски17 часа

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија18 часа

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија19 часа

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија19 часа

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија20 часа

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate22 часа

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести22 часа

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Вести23 часа

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Бегството на Груевски1 ден

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија2 дена

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија2 дена

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија2 дена

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски2 дена

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски2 дена

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија2 дена

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет2 дена

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Бегството на Груевски2 дена

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Бегството на Груевски2 дена

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран?! Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие...

Бегството на Груевски2 дена

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани...

Досие