Контакт

Случај Масин

(Видео) Случај „Јелка Масин“ – ќерката воопшто не била повикана на разговор во Обвинителството

Објавено пред


Освен сопругот, ниту еден член  од потесното семејство, во крвно сродство со починатата лекарка Јелка Спасовска-Масин не бил повикан на разговор во Обвинителството, тврди за „Макфакс“ нејзината ќерка. Револтирани се од начинот на кој е водена истрагата, како и од фактот дека никој од МВР ниту од Обвинителството не ги повикал да им соопшти дека случајот ќе го затворат како самоубиство.  Велат дека  ќе бараат и дополнителна истрага.

– Изминативе месеци се сретнавме со обвинителката Валентина Бислимовска само двапати, и тоа на наше инсистирање. Бараме повторно средба, а дополнително контактираме и форензичари од странство. Има многу недоречености. Фотографиите што ги видовме од Судска медицина не соодветствуваат со тоа што сега го изјавуваат од Обвинителството,  вели ќерката на починатата лекарка Јелка Масин.

Според информациите на „Макфакс“, на фотографиите од обдукцијата на телото недостасува дел од прстот, а за семејството сомнеж предизвикува и позицијата на телото во која била пронајдена познатата лекарка и професорка на Медицинскиот факултет. Дополнително, најблиските се сомневаат во верзијата за самоубиство и поради однесувањето на Јелка, кое со ништо не алудирало на тоа дека таа планирала да си го одземе животот.

Во оваа насока, мислењето на дел од невропсихијатрите е дека случаите за кои има сомнеж дека се работи за самоубиство треба да се анализираат подетално, или да се направи психолошка аутопсија и да се вклучат психијатри во форензичкиот тим, како што  препорачува невропсихијатарот Мице Дудучки. За случајот со смртта на лекарката Јелка Масин, кој вчера Обвинителството соопшти дека е затворен како самоубиство, д-р Дудучки вели дека треба да се направи психолошка вивисекција и да се анализираат настаните кои ѝ претходеле на смртта за да се отстранат сите сомнежи.

– Овде се поставува прашањето за извршување  психолошка аутопсија . Кои се мотивите за  една солидна личност, која пред тој настан била здрава и успешна, претстоеле убави моменти како мажење на ќерката и подготовка на стручни трудови, и зошто во таква ситуација една личност би извршила обид за самоубиство или успешен суицид?

Во земјите во кои форензичката наука е понапредната, а особено кај самоубиствата, во форензичкиот тим се вклучени форензички психијатри. Кај нас нема таква пракса, а би требало да има. Самата анализа на случајот треба да биде со научен пристап од повеќе аспекти: емоционални, психолошки, соматски, социјални, со тоа ќе се склопат сите коцки од мозаикот за да дадеме одговор кој ќе биде стручен објективен и кој нема да остави место за сомнеж кај кого било, особено кај семејството, оти  веројатно некои факти наведуваат на поинакви размислувања, вели Дудучки.

Основното јавно обвинителство вчера соопшти дека надлежниот јавен обвинител кој постапувал во предметот оценил дека нема место за јавнообвинителска интервенција во поглед на смртта на починатата лекарка од Клиниката за нефрологија и дека таа самата се лишила од живот, односно дека повредите по телото настанале од самоповредување и дека нема елементи на кривично дело. Дополнително оттаму денеска ги демантираа информациите дека недостасувал дел од прстот на телото на починатата, како и тоа дека семејството не било известено дека истрагата се затвора.

„Сите информации и шпекулации според кои недостига дел од прстот на починатата се невистинити. Имено, кај починатата не се утврдени такви повреди или недостиг на делови од телото. Вештачењето на трагите пронајдени на местото на настанот укажува дека телото на починатата не било поместувано.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје ги повика и разговараше со сите членови на најблиското семејство. Веднаш по донесувањето на Резолуцијата за затворање на истрагата, на 20 декември 2017 година до членовите на семејството се испратени писмени известувања со кои се информираат за јавнообвинителската одлука“, велат од Обвиителство.

Г.Н.Р©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Случај Масин

Чија рака го држела ножот што ја усмрти докторката Јелка Масин?

Објавено пред

Обвинителството сè уште не излегува со детали дали докторката Јелка Спасовска-Масин е убиена или се самоубила. „Макфакс“ од свои извори во МВР дознава дека сакаат случајот да го затворат како самоубиство, иако Обвинителството сè уште истражува, а наодите од Судска медицина не наведуваат прецизно за таков исход. Ниту Обвинителството не може да одреди сè уште дали е убиство или самоубиство – досегашните докази не даваат сигурен исход ниту за една варијанта.

Деталите од истрагата до кои дојде „Макфакс“ говорат дека целата ситуација е нејасна и не е направен максимален напор да се открие како настанала смртта кај докторката. Засега е најблиску сценариото што Јавното обвинителство планира да го направи, односно дека се работи за самоубиство, при што докторката наводно трипати сама си забола нож во пределот на вратот, на задниот дел од главата. Според неофицијалните информации, докторката Спасовска-Масин првин еднаш си го забола ножот, а веднаш потоа си нанела убод од 4 сантиметри, за и покрај тоа, да си нанесе трета рана со убод од 12 сантиметри.

Студиите и анализите направени за самоубиства со самоубодни рани покажуваат дека ова го има само кај 1,6 отсто од целата популација, а тие биле последица на трауми. Но, смртноста од вакви рани е екстремно ниска и е само кај машката популација. Лицата што извршуваат самоубиства претпочитаат безболна смрт. Најчестите обиди за самоубиство се со бесење и труење. Според повеќе студии, убодувањето со нож е еден од најчестите начини за убиство. Ниту една од анализите не покажува случаи ниту можност за самоубиство со убод во пределот на вратот.

Според информации на „Макфакс“ од лица во истрагата, тенденцијата на Основното јавно обвинителство е да го затвори овој случај како „успешно решен“, односно како самоубиство, иако по шест месеци има многу нејасни моменти, кои не се поклопуваат со реалната слика што била затечена вечерта кога било пронајдено мртвото тело на докторката. Беживотното тело на докторката беше пронајдено на 9 мај, а шест месеци подоцна не се собрани и земени превид сите докази и факти, велат познавачите на оваа материја, кои додаваат дека не е направн сериозен напор да се дојде до вистината.

Никој од крвното сродство од страна на докторката Јелка Спасовска-Масин досега не бил повикан на разговор во полицијата.

К. Ландов

Прикажи повеќе...

Случај Масин

Кој и како ја запира истрагата за смртта на докторката Јелка Спасовска-Масин?

Објавено пред

По шест месеци, Јавното обвинителство сè уште не го расветли случајот за убиството на нефрологот Јелка Спасовска-Масин, која беше пронајдена мртва со убодни рани во својот дом. Од судска медицина сè уште го немаат доставено дообјаснувањето до Јавното обвинителство на кој начин ѝ се нанесени повредите на докторката Јелка Спасовска-Масин, иако во изјава за „Макфакс“ пред два месеца од таму рекоа дека тој ќе биде доставен за една недела. Ова дополнување, кое е клучно за истрагата, го запира расветлувањето на целиот случај.

„Прибрани се вербални и материјални докази. Се очекува пристигнување на побараното дополнение од Судска медицина, кое е битно за донесување јавнообвинителска одлука за натамошно постапување. Во насока на расветлување на настанот надлежниот јавен обвинител имаше средба и со блиски членови од семејството на починатото лице“, велат од Обвинителството за „Макфакс“.

Обвинителството не одговори на прашањето дали се прибрани видеоматеријали од локалните надзорни камери, кои би помогнале во целата истрага. Од Институтот за судска медицина објаснуваат дека им требало време за да дообјаснат како се настанати повредите на телото на нефрологот Спасовска-Масин.

Надлежниот обвинител ја комплетира истрагата, но не кажува кога таа ќе биде завршена за да биде објавен резултатот од неа. Педесет и тригодишната докторка и професорка на Медицинскиот факултет беше пронајдена мртва со убодни рани од нож во својот дом на улицата Елисие Поповски – Марко спроти Клиничкиот центар во Скопје. Истрагата е сè уште отворена.

Кристијан Ландов

Прикажи повеќе...

Случај Масин

Обвинителството се сомнева како настанала смртта на докторката Јелка Спасовска-Масин, се прибира дополнителна документација

Објавено пред

По пет месеци, Основното јавно обвинителство сè уште го нема утврдено начинот на настанување на смртта на докторката Јелка Спасовска-Масин. Од таму извори за „Макфакс“ брифираат дека сè уште не е комплетирана документацијата која е клучна за утврдување на причините за смртта на докторката. „Макфакс“ дознава дека Обвинителството побарало дообјаснување на наодот од обдукцијата бидејќи постои сомнение дека докторката била убиена во својот дом.

„Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје ја очекува комплетната документација од Министерството за внатрешни работи, која е клучна за расветлување на случајот и за утврдување на причините за смртта. Во рамките на истрагата, покрај побараната обдукција и вештачењата на пронајдените траги од местото на настанот, надлежниот јавен обвинител нареди и обезбедување евентуални снимки од видеонадзорот на околните објекти во близина на зградата каде што беше пронајдено телото на 53-годишната лекарка“, велат од Основото јавно обвинителство за „Макфакс“.

Извештајот од Судска медицина бил завршен неколку дена по добивањето на случајот. Пред четири дена надлежниот обвинител побарал дообјаснување на наодот, кој ќе биде доставен до крајот на оваа недела.

„Веднаш штом го добивме случајот, го обработивме со сите анализи и ги испративме до Обвинителството. Од таму добивме писмо за доојаснување на некои работи. Моментно работиме на тоа, а кога ќе го завршиме, ќе го испратиме“, велат од Судска медицина.

Министерството за внатрешни работи случајот за смртта на Спасовска-Масин го води како смрт под неразјаснети околности, но, сепак, неофицијално се дознава дека има намера да го затвори како решен случај – самоубиство. Според информации на „Макфакс“, МВР никого досега нема ставено на испитување со полиграф.

„На местото на настанот е извршен целосен увид од СВР Скопје, телото на починатата е предадено за обдукција, а други предмети и траги пронајдени на местото на настанот се предадени за анализа и вештачење. СВР Скопје имаше службени разговори со повеќе лица, а преземени се и други мерки и активности врз основа на наредби од ОЈО во Скопје“, велат од МВР.

Според она што го истражуваше „Макфакс“, полицијата нема повикано на разговор луѓе што биле дел од опкружувањето на докторката, како и нејзините блиски. Педесет и тригодишната лекарка и професорка на Медицинскиот факултет беше пронајдена мртва со убодни рани од нож во својот дом на улицата Елисие Поповски – Марко спроти Клиничкиот центар во Скопје. Истрагата е сè уште отворена.

Кристијан Ландов

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија15 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија16 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион16 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија17 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија17 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет17 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија1 ден

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие