Контакт

Соопштенија

АХВ: Дрско и неодговорно е Алијансата за Албанците да се меша во нашата внатрешна организација

Објавено пред

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) најостро ги демантира наводите на политичката партија Алијансата за Албанците, од каде што денеска во соопштение обвинија дека во Агенцијата има сѐ помалку вработени Албанци.

Од АХВ истакнуваат дека ваквите обвинувања се водени од политикантство со цел собирање ситни политички поени во пресрет на претстојните претседателски избори.

„Крајно дрско и неодговорно е сериозна политичка партија да се меша во внатрешната организација и работењето на државна институција како што е Агенцијата за храна и ветеринарство, која и во вработувањето на потребниот кадар и во функционирањето се води исклучиво практикувајќи високи професионални стандарди почитувајќи ги позитивните законски прописи“, се наведува во соопштениоето на Агенцијата.

Од АХВ најостро го осудуваат обидот на политичката партија, како што се вели, преку ширење национализам да ја девалвира работата на Агенцијата.

„Вработувањето е уставно загарантирано право на секој граѓанин, вклучително и во нашата институција, која ниту во минатото ниту сега помеѓу граѓаните не прави разлика по кој било основ“, стои во соопштението во кое се додава дека Агенцијата при вработувања и унапредувања води сметка за професионалните стандарди и го запазува етничкиот состав.

Соопштенија

СДСМ: Разоткриена уште една лага на ВМРО-ДПМНЕ, лажна е веста за компанијата „Канабис оне“

Објавено пред

Јавноста веќе ја препознава ВМРО-ДПМНЕ како симбол на лажните вести, разоткриена е уште една лага од белиот дворец, велат од СДСМ преку соопштение.

„Последен случај на лажна вест од белиот дворец е за компанијата ‘Канабис оне’ ДОО Струмица за која ВМРО-ДПМНЕ тврдеше дека добила лиценца за одлгедување марихуана. Ова беше демантирано од надлежното Министерството за здравство, кое објави дека посочената компанија не само што нема добиено лиценца туку нема ниту поднесено барање за почнување постапка за добивање лиценца. Цели конструкции и измислени поврзувања ВМРО-ДПМНЕ прави врз основа на невистини и лажни вести. На тоа се сведуваат прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ“, истакна СДСМ.

Партијата ѝ порача на ВМРО-ДПМНЕ и нивниот лидер, Христијан Мицкоски, дека треба да знаат оти со пласирање лажни вести и измислени непостојни случаи нема да може да ја добијат довербата на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: На добар пат сме, најмалку пет показатели ја потврдуваат успешноста на економските политики

Објавено пред

Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ и напредокот во интеграцискиот процес позитивно влијаат врз економијата. Потврда за тоа се најмалку пет клучни економски параметри, соопшти СДСМ.

Според партијата, домашниот бруто-производ во последниот квартал од 2018 година бележи раст од 3,7 отсто. Вратена е довербата во економијата, а доказ за тоа е рекордниот износ на странски инвестиции од 624,5 милиони евра во 2018 година. Растот на индустриското производство во 2018 е највисок во последните седум години и изнесува 5,4 отсто. Во декември 2018 година забележан е најголем раст на просечната плата од 8,1 проценти. За наполни две години стапката на невработеност е намалена, а само минатата година отворени се над 26.000 нови работни места.

„Заклучокот е дека работите се движат во добар правец. Важно е напредокот да продолжи. Тоа значи повеќе пари кај граѓаните, поголеми инвестиции, нови работни места и подобар животен стандард“, соопшти партијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Форумот за демократска Македонија бара да им се стави крај на партиските и роднинските вработувања

Објавено пред

Форумот за демократска Македонија (#ФДМ) смета дека загрижува растечката тенденција на незаконски дејства на владејачката коалиција во Македонија. Главни белези на управување со државата стануваат сомнежите за корупција, непотизам, партиски вработувања, сомнителни тендери и набавки на луксузни возила (како, на пример, во локалната самоуправа во Струга и деновиве во МЕПСО). Понатаму, се именувваат лица на одговорни места во управни и надзорни одбори во важни државни институции, без да имаат соодветно образование и професионална експертиза.

ФДМ остро реагира на мноштвото примери за непотизам, кои наидуваат на жестока критика во јавноста, но поминуваат без соодветни владини реакции, како оставки или разрешувања од одговорните работни места. Станува збор за десетици роднински вработувања во компаниите ЕЛЕМ и МЕПСО, како и 87 нови вработувања во РЕК „Битола“.

„Особено разочаруваат политичките компромиси во судскиот систем и владеењето на правото во државата. На пример, според новиот Закон за јавното обвинителство, во случаите на СJO отворени по 20.6.2017, прислушуваните разговори не ќе може да служат како докази во многу важни истраги за корупција – онаа за пропаднатиот попис со име „Попис“, во истрагата „Пациент“, ниту во истрагите „Подарок“, „Базни станици“, „Хармонија“ и „Моќник“. Загрижува фактот дека овие истраги се водат против лица што биле и сè уште се на високи политички функции и донесуваат важни одлуки за животот и иднината на сите граѓани во Македонија.

Наведените примери, како и нетранспарентното и пристрасно управување со државни ресурси и материјалните средства, како, на пример, бескрупулозното уништување на охридското крајбрежје и скорешната распределба на буџетот во Министерството за култура, тендерите во здравството и грантовите на Фондот за иновации, доведуваат до топење на довербата во сегашната владејачка коалицијa“, се вели во соопштението.

ФДМ смета дека изговорите и оправдувањата на сегашната владејачка гарнитура за неспроведувањето на ветените реформи, за неправилностите во работењето и отсуството на отчетност, не се разликуваат многу од недемократското и корумпирано владеење на претходната власт, а сегашна опозиција. ФДМ понатаму смета дека на Владата ѝ треба подобра визија и план за справување со заробената држава и создавање систем со мала функционална влада и администрација, систем во кој ќе владее правото и медиумите ќе бидат слободни.

За да се остварат овие цели, потребно е итно да прекинат сите негативни тенденции како партиски и роднински вработувања, а сите постојни вработувања да се преиспитаат од Антикорупциската комисија. Министерството за финансии да го преиспита и спречи расипничкото трошење на парите на даночните обврзници, особено од страна на партиските функционери. Да престанат сите политички компромиси, кои се во име на опстанок на владејачката коалиција, а ја загрозуваат правната држава. Владата сериозно да се посвети на борба против корупцијата, а меѓу другото, и со онаа во сопствените редови, нешто што беше нејзина примарна заложба пред доаѓањето на власт, се навдува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Пентагон одобри милијарда долари за ѕид на границата со Мексико

Пентагон го одобри трансферот на една милијарда долари за воените инженери кои ќе го градат дел од ѕидот на границата...

Македонија4 часа

(Видео) Центар официјално ќе одбие стотина барања за градење по одлуката на Уставен суд

Во исчекување на објавата на одлуката на Уставен суд за укинување на мораториумот за градење во период од 30 дена,...

Топ6 часа

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата...

Македонија7 часа

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските...

Македонија7 часа

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности...

Македонија8 часа

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи...

Македонија8 часа

(Видео) Најбогатиот Македонец заработил 3,5 милиони евра

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно...

Македонија10 часа

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека...

Топ12 часа

Автомобил удри во шестгодишно дете од Кумановско

Вчера, во селото Опае, општина Липково, патничко возило со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф. (24) од село Лопате, Кумановско,...

Топ12 часа

Обвинителството гони две лица и инспектор поради сечење трска во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поведе постапка против две лица и инспектор од Министерството за животна средина поради сечење на...

Економија12 часа

Акционерите од „Топлификација“: Поради лажниот стечај, оштетени сме за повеќе од 34 милиони евра

Акционерите од „Топлификација“ испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев, и други институции во државата. Во писмото тие информираат...

Македонија14 часа

Aпелација ќе одлучува за притворот на Сашо Мијалков

Апелациониот суд денеска ќе одлучува за жалбата на адвокатите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор, која му...

Македонија1 ден

Спасовски за инцидентот во Марино: Секој ќе одговара за направеното, нема кој да влијае врз истрагата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го осуди насилството во дискотеката во Марино каде со нож беше избоден полицаец и...

Свет1 ден

Трамп ја призна Голанската Висорамнина како територија на Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша декрет со кој официјално го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, која Израел ја...

Македонија1 ден

Министерството за правда ги чека амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство

Министерството за правда ги очекува амандманите од страна на ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за Јавното обвинителство. Од Министерството се надеваат на...

Топ1 ден

Каменуван воз на влезот во Тетово

Вчера на железничката станица на влезот од Тетово непознато лице го каменувало патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје –...

Македонија1 ден

(Видео) Децата без родители до Царовска: Државата, наместо да ни биде мајка, таа нè брка надвор

До кога децата без родители ќе завршуваат на улица, а ќе се удирате в гради дека има закони и дека...

Топ1 ден

Мицкоски се сретна со пратениците исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија1 ден

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Фадил Зендели од Беса денеска информира дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие...

Македонија1 ден

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Во решението на скопскиот Граѓански суд за привремената мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и...

Досие