Контакт

Соопштенија

(Видео) Арсовски: СДСМ со ново задолжување од 12,7 милиони евра враќа свое задолжување

Објавено пред

Криминалниот картел на власт бескрупулозно ја задолжува државата. Веќе човек не може да ги избори задолжувањата кои по разни основи ги прави оваа недомаќинска власт на СДСМ. Вредноста по сите основи за нешто повеќе од една година надмина 1 милијарда и 500 милиони евра бруто задолжување, порача Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„За да не помине недела без ново задолжување, вчера Министерството за финансии ги задолжи Македонија и граѓаните за нови 780 милиони денари, односно 12,7 милиони евра, ново задолжување од вчера. Патем, оваа власт ова задолжување го прави за да почне да ги враќа своите долгови што ги направи пред само една година. Со други зборови, криминалниот картел вчера префрли од шупливо во празно и враќа свои доспеани долгови за кредити кои ги зема минатата година, а за кои никој не знае каде се потрошија парите“, рече Арсовски.

Помина речиси половина мандат, а, како што рече Арсовски, СДСМ нема ништо направено, изградено или реализирано. Според него, реализацијата на капиталните инвестиции оваа година е катастрофална и рекордно историски најлоша во последниве 30 години.

„Само 21,33 отсто од планираните капитални инвестиции се реализирани. Поразително. Затоа нема 600 километри нови автопатишта, нема 100 илјади денари плата за лекарите, затоа нема нови училишта, нови болници, нови градинки, студентски домови, спортски сали, затоа нема пари за земјоделците. Затоа растот на економијата во Република Македонија е на ниво 0, убедливо најнизок не само во споредба со европските земји туку и во споредба со земјите од регионот“, нагласи тој.

Исто така додаде и дека економијата тоне, а задолжувањата растат секојдневно. Поминати се сите психолошки граници, вели Арсовски, јавниот долг надмина над 5 милијарди евра, а државниот долг над 4 милијарди евра и тој се ближи кон 5.

„Ако се земе предвид дека нема да се постигне проектираниот раст на БДП за оваа година, големината на овие задолжувања ќе биде уште поголема до крајот на 2018 година. Граѓаните гледаат дека со овој криминален картел на власт на СДСМ нема никаква иднина државата, а уште помалку нема да стане ниту европска. Се работи за властодршци кои се крајно неспособни, неработливи, но пред сè корумпирани и криминогени. Тие парите на граѓаните наместо за потребите на народот ги трошат за тендери во 4 очи, за матни зделки и финансирање на бизниси на партиски блиски фирми.

Со право се плашиме дека и новото задолжување ќе заврши за покривање на некоја нова иновативна метода за испумпување на народни пари во функционерски џебови во 4 очи“, изјави Арсовски.

Соопштенија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Бегството на Груевски не е во ред

Објавено пред

Во однос на бегството на поранешниот партиски лидер, Никола Груевски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, денеска рече дека партијата не се согласува со самото заминување и дека тоа не е опција, дури и кога сите знаат дека се работи за политички прогон. Како што рече тој, така се загрозуваат и другите лица, кои исто така се цел на тој прогон.

„Денес, јасно се покажува дека ВМРО-ДПМНЕ е под политички инструирана полициска опсада само заради евтин политички театар кој се случи поради покривање на сопствената немоќ и неспособност на власта“, рече портпаролот на опозициската партија.

Според него, со претресот со кој се бараше осудениот поранешен партиски лидер, Груевски, беспотребно се вознемирувале членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и биле претресувани недолжни граѓани, без налог и без посебна наредба која, како што рече, никогаш не била презентирана во јавноста.

„Од фотографии достапни во јавноста се гледа дека спротивно на законот беше ангажирана и воена полиција која е под надлежност на Министерството за одбрана со која раководи министерката Радмила Шекеринска. Се покажа дека оние што треба да бидат професионални институции, работеа под чисто политички диктат. Политичкиот притисок и прогонот се евидентитен. Мотивите се политички и средствата што се употребуваат се политички. Прогонот се прави врз лица на партија кои се следени, прислушувани, под константен притисок“, посочи Стоилковски.

Исто така, тој нагласи дека Оливер Спасовски и Зоран Заев треба да одговорат кого лажат и кого замајуваат.

„Тие, имајќи ги во раце неограничените ресурси на државната безбедност и под вакви услови, сакаат и уште сакаат лажно да прикажат дека не знаеја или не знаат за движењето на Никола Груевски? Тоа е дилема што треба тие да ја одговорат“, рече партискиот портпарол.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Стојаноски: Бараме финансиска поддршка на бранителите учесници во конфликтот во 2001

Објавено пред

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ при Ѓорче Петров преку советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, денеска поднесе барање за надополнување на дневниот ред на наредната седницата на Советот на Општина Ѓорче Петров, изјави Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Бараме од буџетот на Општината, наместо ненаменски да се трошат средства, да се определи ставка за финансиска поддршка на бранителите учесници во конфликтот во 2001 година кои живеат на територијата на Ѓорче Петров.

Бараме на дневен ред да се стави точка: финансиско олеснување на обврските на кои подлежат бранителите учесници и нивните семејства што учествуваа во конфликтот во 2001 година во Република Македонија.

Поточно финансиско олеснување за:
– ужина и екскурзии во училиштата,
– стипендии за младите,
-поддршка при изработка на елаборат за легализација,
– ослободување од комуналии за градба,
– ослободување за надоместок за градинка,
– ослободување од ѓубрарина во руралниот ден на општината.

Во согласност со процедурите, сакам да истакнам дека ВМРО-ДПМНЕ целосно ќе го сработи предлогот и сите овие барања дополнително ќе бидат вметнати во амандманската расправа за формирање на буџетот на Општината за 2019 година“, истакна Стојаноски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Тоа што Заев молчи за бегството на Груевски е знак за негово соучесништво, сметаат од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ велат дека се згнасени од политичките игри во кои на најголемите злосторници им се овозможува да избегаат неказнети пред лицето на правдата, алудирајќи притоа на бегството на осудениот експремиер Никола Груевски.

„Сето ова е добро реализирана режија од спрегата обвинет – највисоко политичко раководство – судство – полиција. Срамно е за една држава за рок од помалку од една година четворица осудени да побегнат од лицето на правдата и за тоа никој да не одговара“, наведуваат од Демократската фракција.

Според нив, ова е јасен показател дека власта и обвинетите имаат, како што велат, одличен „дил“ за меѓусебно негонење.

„Господине Заев, како прв човек на извршната власт срамно е и понатаму да молчите и да не барате кривична и морална одговорност од вашите соработници и судските функционери. Вашето молчење и непреземање мерки е знак за Ваше соучесништво во ова најголемо злосторство во последните двесетина години. Немојте да мислите дека и Вие ќе поминете неказнето поради вашето премолчување за целокупната правна и морална рашомонијада и за девалвирањето на државата. Правдата е бавна, ама достижна и за Вас“, се наведува во соопштението во делот каде што од Демократската франкција се обраќаат директно до премиерот.

Обраќајки се до премиерот, оттаму порачуваат и дека не е дозволиво неговата партија и неговите блиски соработници, како што велат, со манипулации и спинувања да бараат и да ја префрлаат вината врз претседателот на државата, кој во оваа ситуација, според нив, е настрана од овие процеси.

„Доколку имате поинакви сознанија за неговото замешателство, тогаш слободно изнесете ги пред јавноста тие сознанија за да му суди народот, а не корумпираното судство под Ваша контрола“, порачуваат од Демократската фракција.

Исто така, ја повикуваат партијата ВМРО-ДПМНЕ безусловно и во најкраток можен рок да се огради и да му ја одземе титулата почесен претседател на, како што велат, бегалецот Никола Груевски.

„Мицкоски може лично да има морална обврска и почит кон својот ментор, но партијата во своите редови не смее да има вакви лажни патриоти, кукавици, бедници и криминалци, кои ја девалвираат и понижуваат партијата и државата и ги оставаат најблиските соработници на цедило“, сметаат од Фракцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Македонија2 часа

Унгарската влада за „Макфакс“: Му дозволивме на Груевски да побара азил од безбедносни причини бидејќи беше премиер

Унгарската влада за „Макфакс“ вели дека властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде...

Македонија2 часа

Судот ги одби жалбите за „Империја“, Камчев ќе биде 30 дена во притвор

Кривичниот совет од скопска „единица“, составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска-Масевска, ги одби жалбите на осомничените...

Македонија3 часа

Унгарски медиуми: Законот е сменет, унгарската влада треба Груевски веднаш да го врати назад

Унгарските медиуми се полни со вести за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Тие пренесуваат дека портпаролот на...

Македонија5 часа

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија5 часа

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија5 часа

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија6 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија6 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија7 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет7 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија8 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија9 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија9 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија21 час

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија22 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија23 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија1 ден

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија1 ден

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања1 ден

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Досие