Контакт

Соопштенија

(Видео) Мицкоски: Најголем проблем во Центар е загадениот воздух, a власта целосно ја заглави гасификација

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва беше во посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, каде што оствари средба со граѓани, членови и симпатизери на партијата.

Тој во обраќањето истакна дека анкетите по изборите покажуваат оти огромно мнозинство од граѓаните се незадоволни поради слабиот животен стандард, недостигот на нови вработувања и слабата економија.

„Најнезадоволни се центарци поради тоа што оваа општина е со најзагаден воздух во државата, а пред изборите власта ветуваше алпски чист воздух, наместо тоа добија општина која руши неславни рекорди на скалите за места кои се најзагадени во светот“, нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој кажа дека власта води политика на кратко паметење, а, како што рече, центарци, како и сите граѓани на Република Македонија, се излажани од страна на власта, посочувајќи го ветувањето за поевтинување на сметките за парното.

Мицкоски порача дека во наредниот период неговата партија ќе предложи намалување на ДДВ-то од 18 на 5 проценти, но и нови проекти и решенија за многу области.

Соопштенија

(Видео) Ѓорчев: Заевизмот ја направи Македонија празна и пуста земја

Објавено пред

Според сите бројки и сите статистики Македонија се соочува со невидена досега демографска катастрофа, рече на прес-конференција Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

Како што кажа тој, пробиени се сите негативни рекорди.

„Во Македонија никогаш до сега не се раѓале помалку деца, од Македонија никогаш повеќе не се иселувале луѓе. Македонија за жал со овој заевизам и со оваа влада на Заев станува празна земја и пуста земја. Тоа е жално и тажно“.

Во продолжение, претставникот на ВМРО-ДПМНЕ презентираше неколку статистички податоци.

„Заводот за статистика излезе со податоци за третиот квартал на 2019 година, падот на новородени деца споредено со истиот период 2018 година е 7,4 проценти. Демографската рецесија само во третиот квартал е – 7,4 проценти. Во истиот период во 2018 година во Македонија биле родени 5.804 деца, во 2019 година во истиот период во третиот квартал родени се 5.374 деца. Тоа не е мало намалување. Големо намалување од 430 помалку родени бебиња само во третиот квартал“, кажа Ѓорчев и додаде дека во 2016 година во време на владата на ВМРО ДПМНЕ во првите три квартали од јануари до септември во Македонија биле родени 17.400 бебиња.

Како што рече тој, од бројките може да се заклучи дека, за жал, во 2019 година прв пат откако има статистика во Македонија, бројот на умрени е поголем од бројот на родени.

„Ова е буквално национална катастрофа, катастрофа за државата, катастрофа за образовниот систем, за економијата, за општините. Се затвораат училишта, помалку паралелки, стануваме за жал општество на старци“, посочи претеникот на ВМРО-ДПМНЕ и порача дека сите надлежни треба сериозно да ја земат предвид оваа проблематика.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Стоилковски: Градоначалници од СДСМ глумат локални шерифи со поддршка на Заев

Објавено пред

Курто Дудуш, тепачот од Шуто Оризари, Марјанче Стојановски од Демир Хисар кој што се заканува со прислушување, Боро Стојчев шверцерот на цигари од Ново Село, се луѓе огледало на Зоран Заев и огледало на СДСМ, порача на денешната прес-конференција, Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Во неполни три години прво нема ниту обвинение за тешки закани од градоначалникот од Демир Хисар кон граѓаните, за што има и снимка. Следеше пресуда на само 6 месеци за прекуграничен шверц вршен од семејството и лично од градоначалникот на Ново Село, а во акцијата за апсење беше пукано кон полицијата. Сега Курто Дудуш за тепање и малтретирање сограѓанин, но и по снимки за киднапирање и изживување на сограѓанин, минува со судска опомена“, констатираше партискиот портпарол и додаде дека ниту еден од овие градоначалници на СДСМ не е соодветно санкциониран, поради заштита од централната власт.

Стоилковски вината за ваквите, како што кажа, криминали, ја лоцира во Зоран Заев и СДСМ и порача дека на 12-ти април ќе следи одговорност за сите неправилности.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Партијата за Движење на Турците одржа митинг во Кичево

Објавено пред

Партијата за Движење на Турците (ТХП) под мотото „Сите заедно, насекаде“ продолжува со серијата средби низ целата земја.

Под водство на претседателот на партијата, Енес Ибрахим и раководството на ТХП, вчера во домот на култура во Кичево беше организирана средба со граѓани, која, како што информираат од партијата, поради огромниот интерес се претвотила во митинг.

На средбата се обратил претседателот на ТХП, Ибрахим кој направил краток осврт на реализираните проекти и воведените економски, социјални и земјоделски политики во изминативе години.

„Ибрахим во своето излагање потенцираше дека ТХП е конструктивна партија и нејзиното делување секогаш се темели врз демократски принципи, а владеењето на правото и еднаквоста се главните начела од кои нема откажување. Ибрахим истакна дека истрајноста, принципиелноста и работливоста се исплатеа со тоа што денес, нашата земја од заробена се претвори во земја членка на НАТО која успешно се движи кон европска иднина“, се наведува во партиското соопштение за собирот во Кичево.

Од партијата за Движење на Турците и во следниот период најавуваат интензивни средби со поддржувачите низ целата земја.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет4 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава5 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион8 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет8 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија13 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа14 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија14 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија16 часа

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа1 ден

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија1 ден

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија1 ден

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија1 ден

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет1 ден

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ1 ден

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија1 ден

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет2 дена

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура2 дена

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија2 дена

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија2 дена

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Досие