Контакт

Соопштенија

(Видео) Николов: Заедно со жителите на општината Росоман ќе создадеме подобра општина за живеење

Објавено пред

Росоман овие четири години со оваа досегашна заспана локална власт наликуваше на се, но на општина НЕ. Жителите на општина Росоман чувствуваа како да не постои општина Росоман. Мрзливоста и закотвеноста овие четири години на досегашната локалната администрација и градоначалникот во неговата удобна фотелја кој освен произведување на фамилијарни решенија и вработување на негови блиски членови во семејството и најблиските соработници наједноставно го отсликува поимот непотизам во општина Росоман, обвини Тихомир Николов од ВМРО-ДПМНЕ.

„ Откако постои општина Росоман во овие четири години важи за најнефункционална и најнетранспарентна општина во Република Македонија, за што ќе зборуваме многу повеќе во периодот кој што претстои, но затоа ние со нашите проекти кои ги имаме во програмата, со деноноќно работење заедно со жителите на Росоман и околните населени села, ќе се потрудиме и ветуваме дека Росоман заслужува подобро. Росоман има капацитет да биде една од поубавите општини во Република Македонија. Сакам на кратко да издвојам барем неколку клучни проекти од нашата програма кои се многу важни за Росоман и околните населени места:

Изградба на базен за вода и решавање на деценискиот проблем на општината околу водоснабдувањето, прашање кое во 21 век воопшто не треба да го ставиме како тема на разговор и одамна требаше да биде решено, но за нас тоа ќе биде најважен и еден од најприоритетните проекти.

Изградба на атмосферска канализација.

Реконструкција на тротоари и улици во општина Росоман: улиците „Пролетерска“, „Никола Карев“,„Гоце Делчев“,„Илинденска“, „Пере Тошев“, „Стерјо Несторовски“, „Цандо Кузманов“,„Партизанска“,„Страшо Пинџур“,„11-ти Октомври“.

И реконструкција на улици и тротоари и проширување на локални патишта кои што водат до с. Манастирец , с. Сирково, с. Паликура, с. Трстеник , с. Камен Дол, с. Рибарци, с. Дебриште , с. Мрзен и на многу други локации во општината каде што ќе биде потребно.

Изградба на пешачка и велосипедска патека со комплетно осветлување, и места за одмор и рекреација по течението на „Црна Река“.

Изградба на мини трговски центар во Росоман и мини парк во централно подрачје во Росоман на местото викано „Плочата“.

И уште многу други проекти кои ќе ги презентираме во наредниот период, а за кои што ќе се бориме заедно со жителите на општина Росоман, истите да бидат реализирани.

Да заедно со жителите на општина Росоман затоа што тие се моторот на општината кој што ја води напред, затоа што ние постоиме за да ги сервисираме проблемите на жителите на општина Росоман, затоа што заслужуваат многу подобра општина и локална власт од оваа заспана и 4 години нефункционална власт во Росоман“ порача Николов.

Македонија

СДСМ: Мицкоски нека си ги пакува куферите по седмиот изборен пораз по ред

Објавено пред

Ако некој треба да ги спакува куферите и да се збогува со политиката, тоа е Христијан Мицкоски, докажан губитник на повеќе различни изборни циклуси, порача владејачкиот СДСМ преку соопштение.

„Шест пати по ред Мицкоски губи во директно соочување со граѓаните.

Бидејќи шест пати досега губи и народот му вели НЕ, а тој ниту еднаш не се спакува да си оди од политиката, сега на седмиот изборен пораз, нека спакува 7 куфери за среќа, затоа што многу ќе му треба. По овој седми по ред лото-пораз од граѓаните веројатно веќе нема да го примат ниту во Белиот дворец.

Во 2017 Мицкоски како носител на листата за советници на ВМРО-ДПМНЕ за Град Скопје загуби убедливо на локалните избори.

Во 2018 беше поразен на референдумот.

Во 2019 на претседателските избори Мицкоски доживеа уште еден пораз од граѓаните

И на предвремените локални избори во Охрид и Ново Село, истата 2019 година Мицкоски беше поразен.

Во 2020 Мицкоски прво ги загуби парламентарните избори на 15 јули.

Потоа и предвремените локални избори во Штип на 13 декември ги загуби Мицкоски.

Тоа е досегашниот учинок на докажаниот губитник Мицкоски кого го очекува нов, седми лото-пораз по кој дефинитивно ќе мора да си ги спакува куферите“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ се свесни дека во Скопје ги чека нов пораз

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ ги засилува лажните вести против Петре Шилегов онака како што се наближува датумот за избори и нивниот извесен пораз, реагираат од СДСМ по денешните обвинувања изнесени од страна на Наум Стоилковски.

„ВМРО-ДПМНЕ нема да понуди ништо конкретно, па затоа мора секојдневно да лаже и да манипулира измислувајќи нови конструкции. 27 години ВМРО-ДПМНЕ не направи ништо за Скопје, напротив, го уништуваше градот за лични и бизнис-интереси на поединци, а најеклатантен пример за тоа е проектот Скопје 2014“, велат од СДСМ од каде се уверени дека на 17 октомври следува, како што велат, нов убедлив пораз на партијата на Мицкоски во главниот град.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена, тоа е истата партија на Груевски, знае само за лаги и блокади

Објавено пред

Според владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Христијан Мицкоски, е партија што сѐ уште функционира како во времето на нејзиниот почесен претседател во бегство, Никола Груевски.

Таа партија, предводена од Мицкоски, велат од СДСМ, знае само за лажни вести, блокади и деструкции.

„ВМРО-ДПМНЕ постојано е на спротивната страна од интересите на граѓаните, постојано нешто кочи и блокира. Последен таков случај се обидите за опструкција на работата на Собранието“, посочуваат од СДСМ.

Во нивниот писмен допис потенцираат дека ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште ја кочи изградбата на новиот клинички центар во Скопје, беше, како што велат од таму, против пакетите економски мерки за помош на граѓаните и стопанството, против поголеми плати и пензии.

„Тоа е ВМРО-ДПМНЕ, партија што секогаш има проблем кога парите завршуваат кај граѓаните наместо во нивниот скапоцен дворец. Таквото нивно однесување одамна е препознаено од страна на граѓаните, затоа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги чека нов убедлив пораз на изборите“, се додава во соопштението од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Регистрирани 557 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирањa, а регистрирани се 557 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 268, Куманово...

Македонија15 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија19 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет19 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија19 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет21 час

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија21 час

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион1 ден

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија1 ден

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа2 дена

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа2 дена

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет2 дена

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион2 дена

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија2 дена

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Досие