Контакт

Соопштенија

(Видео) Спасовски: На 30 септември да заокружиме „за“ и да го оствариме сонот на нашата генерација

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Оливер Спасовски, вчера беше во посета на Кичево, каде што оствари средби со граѓаните и учествуваше на отворена граѓанска трибина.

Пред присутните Спасовски зборуваше за придобивките за Македонија со влезот во Европската Унија и НАТО.

„Со членството во НАТО се гарантираат границите на Република Македонија, територијалниот интегритет, им обезбедуваме мирен сон на нашите семејства и на нашите деца и преку таквата стабилност ги затвораме сите отворени прашања што 28 години демнеа над Република Македонија“, рече Спасовски.

Спасовски ги повика граѓаните, без разлика на нивната верска, национална, етничка или политичка припадност, да се вклучат во процесот за интеграција во ЕУ и НАТО и на 30 септември да излезат на референдумот и да гласаат „за“ и со тоа да придонесат да се оствари сонот на претходните, сегашните, но, како што рече, и на идните генерации.

Соопштенија

(Видео) Стоилковски: Бегството на Груевски не е во ред, ги загрозува другите кои се мета на политичкиот прогон

Објавено пред

Во однос на бегството на поранешниот партиски лидер, Никола Груевски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, денеска кажа дека партијата не се согласува со самото заминување и дека тоа не е опција дури и кога сите знаат дека се работи за политички прогон. Како што рече тој, така се загрозуваат и другите лица кои исто така се цел на тој прогон.

„Денес јасно се покажува дека ВМРО-ДПМНЕ е под политички инструирана полициска опсада само заради евтин политички театар кој се случи поради покривање на сопствената немоќ и неспособност на власта“, рече портпаролот на опозициската партија.

Според него, со претресот со кој се бараше осудениот поранешен партиски лидер, Груевски, беспотребно се вознемирувале членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и биле претресувани недолжни граѓани, без налог и без посебна наредба која, како што рече, никогаш не била презентирана во јавноста.

„Од фотографии достапни во јавноста се гледа дека спротивно на закон, беше ангажирана и воена полиција која е под надлежност на министерството за одбрана со која раководи министерката Радмила Шекеринска. Се покажа дека она што треба да бидат професионални институции работеа под чисто политички диктат. Политичкиот притисок и прогон е евидентитен. Мотивите се политички и средствата што се употребуваат се политички. Прогонот се прави врз лица на партија кои се следени, прислушувани, под константен притисок“, посочи Стоилковски.

Исто така тој нагласи дека Оливер Спасовски и Зоран Заев треба да одговорат кого лажат и кого замајуваат.

„Тие имајќи ги во раце неограничените ресурси на државната безбедност и под едни вакви услови сакаат и уште сакаат лажно да прикажат дека не знаеја, или не знаат за движењето на Никола Груевски? Тоа е дилема која треба тие да ја одговорат“, рече партискиот портпарол.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Стојаноски: Бараме финансиска поддршка на бранителите учесници во конфликтот во 2001

Објавено пред

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ при Ѓорче Петров преку советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, денеска поднесе барање за надополнување на дневниот ред на наредната седницата на Советот на Општина Ѓорче Петров, изјави Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Бараме од буџетот на Општината, наместо ненаменски да се трошат средства, да се определи ставка за финансиска поддршка на бранителите учесници во конфликтот во 2001 година кои живеат на територијата на Ѓорче Петров.

Бараме на дневен ред да се стави точка: финансиско олеснување на обврските на кои подлежат бранителите учесници и нивните семејства што учествуваа во конфликтот во 2001 година во Република Македонија.

Поточно финансиско олеснување за:
– ужина и екскурзии во училиштата,
– стипендии за младите,
-поддршка при изработка на елаборат за легализација,
– ослободување од комуналии за градба,
– ослободување за надоместок за градинка,
– ослободување од ѓубрарина во руралниот ден на општината.

Во согласност со процедурите, сакам да истакнам дека ВМРО-ДПМНЕ целосно ќе го сработи предлогот и сите овие барања дополнително ќе бидат вметнати во амандманската расправа за формирање на буџетот на Општината за 2019 година“, истакна Стојаноски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Тоа што Заев молчи за бегството на Груевски е знак за негово соучесништво, сметаат од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ велат дека се згнасени од политичките игри во кои на најголемите злосторници им се овозможува да избегаат неказнети пред лицето на правдата, алудирајќи притоа на бегството на осудениот експремиер Никола Груевски.

„Сето ова е добро реализирана режија од спрегата обвинет – највисоко политичко раководство – судство – полиција. Срамно е за една држава за рок од помалку од една година четворица осудени да побегнат од лицето на правдата и за тоа никој да не одговара“, наведуваат од Демократската фракција.

Според нив, ова е јасен показател дека власта и обвинетите имаат, како што велат, одличен „дил“ за меѓусебно негонење.

„Господине Заев, како прв човек на извршната власт срамно е и понатаму да молчите и да не барате кривична и морална одговорност од вашите соработници и судските функционери. Вашето молчење и непреземање мерки е знак за Ваше соучесништво во ова најголемо злосторство во последните двесетина години. Немојте да мислите дека и Вие ќе поминете неказнето поради вашето премолчување за целокупната правна и морална рашомонијада и за девалвирањето на државата. Правдата е бавна, ама достижна и за Вас“, се наведува во соопштението во делот каде што од Демократската франкција се обраќаат директно до премиерот.

Обраќајки се до премиерот, оттаму порачуваат и дека не е дозволиво неговата партија и неговите блиски соработници, како што велат, со манипулации и спинувања да бараат и да ја префрлаат вината врз претседателот на државата, кој во оваа ситуација, според нив, е настрана од овие процеси.

„Доколку имате поинакви сознанија за неговото замешателство, тогаш слободно изнесете ги пред јавноста тие сознанија за да му суди народот, а не корумпираното судство под Ваша контрола“, порачуваат од Демократската фракција.

Исто така, ја повикуваат партијата ВМРО-ДПМНЕ безусловно и во најкраток можен рок да се огради и да му ја одземе титулата почесен претседател на, како што велат, бегалецот Никола Груевски.

„Мицкоски може лично да има морална обврска и почит кон својот ментор, но партијата во своите редови не смее да има вакви лажни патриоти, кукавици, бедници и криминалци, кои ја девалвираат и понижуваат партијата и државата и ги оставаат најблиските соработници на цедило“, сметаат од Фракцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија1 час

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија2 часа

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија3 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија3 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет4 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија5 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија5 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија6 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија17 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија19 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија19 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија20 часа

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија22 часа

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања24 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија24 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија1 ден

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија1 ден

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Досие