Контакт

Соопштенија

(Видео) Стоилковски: Граѓаните знаат сами да одлучат во каква Македонија сакаат да живеат

Објавено пред

Народот на Република Македонија е горд, умен и има капацитет самиот да одлучи како ќе постапи на 30 септември, граѓаните знаат сами да одлучат во каква Македонија сакаат да живеат, а од одлуката на граѓаните може да се плашат само политичари што имаат црни дамки и кои знаат дека тоа што го сториле е погрешно и предизвикува долгорочна штета, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

„Ова не е договор што ќе ја затворат балканската Пандорина кутија. Ова е само почеток на нови кавги, нови несогласувања, нови блокади. Само за минливи и површни актери во политиката ова е наметнување на добрососедство и на овој начин се гради пријателство. Капитулантскиот договор ги навредува интелигенцијата и достоинството на Македонецот“, изјави Стоилковски.

Ова е договор за Северна Македонија со јазик и народ во фуснота, додаде Стоилковски, и посочи дека вистината што Заев и капитулантската свита секојдневно ја кријат е дека во целост се брише сè со што Македонците се поистоветуваат, со што се гордеат, со што се идентификуваат, од каде што го црпат колективниот и индивидуалниот идентитет.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев штом ќе зине лаже

Објавено пред

,,Пред две години лажгото Заев прашуваше ,,Зарем ние ќе и кажеме на Америка дека згрешила што не признала под уставното име”. Пред година дена лажгото Заев ветуваше дека нема да дозволи Македонија да биде обесчестена и да се менува натписот на влезот во владата.
Овие денови гледаме дека човекот штом ќе зине, лаже”, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, Заев ги извести САД дека згрешиле што не признале под уставното име. Заев ја обесчести Македонија симнувајќи го написот на влезот во Владата. Се менуваат таблите на граничните премини и целосно се брише институционалниот идентитет. Имињата ги менуваат и Народната банка и министерствата.

,,Заев ги продаде највисоките национални интереси. Во државата владее целосен хаос. Се вработуваат само деца, брачни партнери и роднини на послушниците на Заев. Непотизмот и корупцијата го достигнуваат максимумот. Парите на граѓаните се ограбуваат безмилосно преку сомнителни набавки и тендери. Власта се луксузира, а народот осиромашува.Граѓаните и државата ја плаќаат цената на лагите на Зоран Заев. Ова уништување на државата мора да запре, а првиот чекор се претстојните претседателски избори”, соопшти партијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Јавноста ќе биде информирана дали има непотизам при вработувањето на роднини на функционери

Објавено пред

Сите вработувања се согласно планот, програмата на самата институција и за сите кандидати важат еднакви услови и критериуми, велат од СДСМ и се повикуваат на Државната комисија за спречување на корупцијата, која порача дека ќе направи анализа и ќе го испита целиот процес на вработувањата во јавниот сектор на лица блиски до одредени функционери.

Јавноста навремено ќе биде информирана за исходот на постапката, додаваат од владејачката партија од каде порачуваат дека се доследни на ставот оти во државната администрација нема и не смее да има реваншизми, притисоци и политика.

Како реакција на обвинувањата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ дека синот на пратеничката Ѓорѓиева е вработен во МВР со средно образование, од СДСМ велат дека доколку отворено се зборува за непотизам, тогаш опозициската партија треба да се запраша како нејзиниот претседател Христијан Мицкоски на Машински факултет станал асистент токму кај татко му.

„Нека го прашаат Мицкоски и за тоа како и зошто токму тој добил бизнис со хидроцентралите од Владата во која бил ангажиран како советник на неговиот Никола Груевски“, порачуваат од владејачката партија.

Истакнуваат и дека секој има право да членува или да не членува во политичка партија, но тоа право никако не смее да се доведе во врска со работното место, објаснивајќи дека започнат е процес на деполитизирана и департизирана администрација.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДСМ се грижеше за државните интереси, немаше да ги понижи граѓаните

Објавено пред

Доколку СДСМ се грижеше за државните и националните интереси, немаше да ги понижи граѓаните, да ги промени Уставот и уставното име на Република Македонија и да се откаже од македонскиот идентитет, историја, култура, јазик и традиција, реагира ВМРО-ДПМНЕ по соопштението на СДСМ, од каде што претходно порачаа дека не мислат на предвремени избори, туку на интересите на државата.

„Граѓаните јасно на референдумот им дадоа до знаење дека се против промена на името, но криминалниот картел по секоја цена тргна спротивно на народната волја и за кариеристички цели го промени името на државата. СДСМ го погази достоинството на граѓаните и донесе беда. Македонија и граѓаните повеќе не смеат да уназадуваат. Време е СДСМ да си замине и затоа потребни се предвремени парламентарни избори за да се стави крај на овие црнила, а Македонија и граѓаните да почнат на напредуваат“, се наведува во реакцијата на опозициската партија.

ВМРО-ДПМНЕ додава дека СДСМ секоја година најавува дека ќе биде економска година, но наместо раст на економијата, Македонија доби економски колапс.

„Нема повисоки плати, нема повисоки пензии, нема повисоки стипендии, младите сè повеќе се иселуваат, образованието тоне, здравството е во хаос, назадување во секој сегмент од животот на граѓаните. Тоа е причината поради која СДСМ бега од предвремени парламентарни избори, знае дека незадоволството кај граѓаните е сè поголемо“, додава ВМРО-ДПМНЕ во реакцијата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга избира партиски кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција под слоганот „За честита Македонија“ во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски...

Македонија11 час

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија...

Македонија11 час

Само претседателот Иванов не го промени името на државата на веб-страницата

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге...

Македонија12 часа

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто...

Македонија13 часа

„Специјал“ им подели крофни со рок до утре на учениците во „Димитар Миладинов“  

Принцес-крофни со рок на траење до утре им биле поделени денеска како ужинка  на учениците во ООУ „Димитар Миладинов“ во...

Македонија15 часа

МВР: Преземени мерки за спречување терористички напад на ИСИС

Министерството за внатрешни работи соопшти дека презело мерки за спречување терористички напад во земјата. „По претходно разменети оперативни сознанија со...

Свет16 часа

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба на национално ниво, истакнувајќи дека треба да се искористат вонредните овластувања за...

Македонија16 часа

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Од Амбасадата на САД во Скопје попладнево информираа дека владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името....

Македонија17 часа

(Видео) Манчев: Автопатот Скопје – Тетово не е црна точка

Ристо Манчев од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот за „Макфакс“ изјави дека автопатот Скопје – Тетово не се смета...

Македонија18 часа

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за...

Македонија20 часа

И во МВР ќе се седи на фотелји од телешка кожа

Министерството за внатрешни работи во четири одделни јавни набавки нарачува мебел за над 150 илјади евра. Бироа, фиокари, ормани, клуб-маси,...

Македонија21 час

(Видео) Лекарски конзилиум одлучува дали да ѝ се ампутира ногата на 20-годишната пациентка

Конзилиум одлучува дали да ѝ се ампутира ногата на 20-годишната пациентка, информира денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Тој на...

Топ21 час

(Видео) Мира Стојчевска – прв предмет на новата антикорупциска комисија

Антикорупциската комисија ќе ги проверува вработувањата на роднините на пратениците и другите функционери за кои изминатиов период имаше обвинувања за...

Македонија23 часа

Двајца патници од автобусот синоќа оперирани, тројца на скопските клиники сè уште се борат за живот

Тројца пациенти примени на скопските клиники сè уште се во критична состојба, рече Илир Хасани, директорот на Клиниката за трауматологија, ортопедски...

Македонија24 часа

Бесплатна психолошка помош за настраданите, за нивните семејства и за спасувачите

Настраданите во трагичната несреќа на автобусот од Гостивар, нивните семејства и учесниците во спасувањето ќе добијат можност за бесплатна психолошка...

Македонија1 ден

Втор ден на жалост по автобуската несреќа

Во земјата денеска е втор ден на жалост по автобуската несреќа што се случи пред два дена на патот Скопје-Тетово,...

Свет1 ден

Британски „Скај њуз“ идентификува трет осомничен во случајот „Скрипал“

Британскиот телевизиски канал „Скај њуз“ идентификува трет осомничен за минатогодишното труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка...

Свет1 ден

Кремљ ги нарече рекетирање американските санкции против руските енергетски проекти

Напорите на американските законодавци за воведување санкции за руските енергетски проекти и банките се граничат со рекетирање, изјави портпаролот на...

Свет1 ден

Американскиот конгрес одобри средства за градење на оградата со Мексико

Претставничкиот дом на САД во четвртокот со 300 гласа „за“ и 128 гласа „против“ го одобри федералниот Закон за финансирање...

Македонија2 дена

Тројца од повредените во автобуската несреќа се во животна опасност

Во критична состојба се наоѓаат тројца од осумте хоспитализирани на скопските хируршки клиники, кои настрадаа во автобуската несреќа, што се...

Досие