Контакт

Соопштенија

(Видео) Стојаноска: Дончев нелегално се стекнал со над три милиони денари, ЈО молчи

Објавено пред

Јавното обвинителство на Русковска се однесува како да е во директна спрега со Ден Дончев, кој нелегално се стекнал со сума од над три милиони денари. ЈО чека медиумите првин да обелоденат, па да покрене истрага за предмети за кои има информации и докази, обвини Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Таа прашува зошто и кој го штити Дончев?

„ЈО вчера потврди дека се води истрага за Дончев кој лани, пред речиси една година се стекнал со незаконски приходи од над 3 милиони денари, т.е. над 50 илјади евра. Што чекаше ЈО една година и зошто не отвораше истрага против Дончев!? Ден Дончев лани во тек на шест месечен период примил над 50 илјади евра од страна на муртинската фирма Ремаркет, за консултантски услуги кои ги давал истовремено додека бил директор на ФЗОМ, што е спротивно на закон. Дончев директно го прекршил чл. 44 од Законот за спречување на корупција и судир на интереси и земал пари од дејност која не смеел да ја извршува во исто време додека директорувал со ФЗОМ“, кажа Стојаноска.

ЈО, додаде таа, треба во најбрз можен рок да реагира и да отвори постапка како за незаконските приходи на Дончев, така и за другите криминали во кои е замешан.

Соопштенија

Општина Карпош: Времето на ВМРО-ДПМНЕ кога ДУП-овите се носеа на сила е одамна зад нас

Објавено пред

Целосна лага е информацијата декa носењето на предлог-ДУП-от за Трнодол е со лукративна цел или во нечиј интерес, се вели во реакцијата на Општина Карпош откако портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, на денешната прес-конференција запраша дали од него постои можност да профитираат министерката за финансии, Нина Ангеловска, и нејзиниот татко.

„Катастарската парцела (КП) со број 616 воопшто не е во опфатот на предлог-ДУП-от за Трнодол за кој зборува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ. Исто така, оваа катастарска парцела е надвор и од Генералниот урбанистички план (ГУП), што значи дека воопшто не може да се гради на посочената катастарска парцела“, се наведува во реакцијата.

Од Општина Карпош посочуваат дека инцидентите и насилството во Трнодол биле иницирани од поединци, но забележуваат дека кон целиот настан се приклучила и ВМРО -ДПМНЕ.

„За начинот на носење на ДУП-от во Трнодол во повеќе наврати сме ја информирале јавноста, како и засегнатите граѓани. Завршено е времето кога ДУП-овите во Карпош се носеа на сила, за време на празници и далеку од очите на јавноста“, стои во соопштението.

Во него се наведува и дека Општина Карпош продолжува со отворен пристап и транспарентност при урбанистичкото планирање.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Кузеска: Чулев поттикнува ургенции во МВР само за да го одбрани својот лидер

Објавено пред

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ прават сè да ја држат земјата во неизвесност и да создадат политичка криза затоа што се исплашени од изборно соочување, истакна на прес-конференција портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

Како што рече таа, Мицкоски ќе остане запаметен како политичар што се обидува да профитира врз здравјето на граѓаните.

„Мицкоски лажеше дека немало доволно тестови за коронавирусот, лажеше дека над 140.000 работници останале без работа, а истовремено вежбаше во затворени фитнес-центри и во групи се качуваше на Водно. За сето тоа време, на техничкиот министер, Наќе Чулев, поважно му беше да го одбрани својот шеф отколку да обезбеди спроведување на мерките и задолженијата за спречување на пандемијата“, рече портпаролката на СДСМ.

Кузеска нагласи дека последен доказ за незрелото однесување на Мицкоски и неговите кадри во преодната Влада е синоќашната изјава на Чулев дека секој можел да се јавува кај вработени во МВР и да врши притисок за отворени истраги.

„Со таквата изјава Чулев го поткопува интегритетот на вработените во МВР и поттикнува ургенции и притисоци. Ова е уште повеќе опасно ако се има предвид дека Мицкоски не е кој било, туку предводник на политичка партија“, рече таа и додаде дека по којзнае кој пат се потврдува дека за Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, најважни се личните агенди и теснопартиските интереси.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Илиеска: Владата вчера нè задолжи со 700 милиони, а за 6 години со камати ќе треба да вратиме 870 милиони евра

Објавено пред

Лошото менаџирање со кризата и погрешните процени, а воедно кога и какви мерки треба да се преземат, ќе придонесе до крајот на годината буџетската дупка да достигне и до 1,3 милијарда евра, изјави Анастасија Илиеска од ВМРО-ДПМНЕ.

„Вчера, Владата повторно ја задолжи Македонија на меѓународниот пазар преку издавање еврообврзница вредна 700 милиони евра. На овие средства стапката на принос е 3,95 отсто, што значи околу 166 милиони плус камата на овие средства, кои сите ние ќе треба да ги враќаме во рок од 6 години. Ако ова се реализира уште во март, кога ВМРО-ДПМНЕ апелира до Владата тие пари да се позајмат, каматите ќе беа пониски, државава ќе заштедеше, а секој граѓанин ќе плаќаше помалку. Но, и вака скапите пари, за жал, нема да завршат кај стопанството“, истакна Илиеска.

Цената за ненавремените и неправилни одлуки во економијата за време на криза, според Илиеска, ќе ја плаќа секое семејство, и тоа 1.500 евра до крајот на оваа година. Дополнително, во следните неколку години граѓаните и нивните поколенија ќе плаќаат и камата на тие пари.

„За апсурдот да биде поголем, за задолжување од 1.500 евра од семејство за само една година, Владата најави ваучер од 150 евра за еднократна употреба за најранливите категории граѓани. Растечкото задолжување до крајот на годината ќе изнесува 1 милијарда и 50 милиони евра. Со тоа јавниот долг како дел од БДП за една година ќе порасне на 7 отсто. И покрај ваквото огромно задолжување, реализацијата на капиталните проекти за првите 4 месеци од оваа година е 13 отсто.

Во првите три месеци од годината оваа Влада вешто направи буџетска дупка од 200 милиони евра, средства за кои ќе треба да се задолжуваме и години понатаму да ги отплаќаме. Најголем дел од овие средства е потрошен уште пред здравствената криза, а со самото тоа не се потрошени за справување со неа“, додава Илиеска.

Најавениот трет сет мерки, кој, според неа, е чист предизборен поткуп, СДСМ го ветува од пари што ги нема. На граѓаните им се потребни работа, плата и реална помош, но не по цена на нивното достоинство.

„Секој ден работниците остануваат без работа, без плата, фирмите секој ден се обидуваат да ги спасат своите бизниси, а одговорот на СДСМ е ново задолжување со виски каматни стапки.

Со СДСМ добивме хибриден режим, криминал и сиромаштија. ВМРО-ДПМНЕ е поинаква од СДСМ. Потребна е итна стратегија за обнова на државата. ВМРО-ДПМНЕ има план и знае како затоа што секогаш ги слуша потребите на граѓаните“, заклучува таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија2 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија3 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија4 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија5 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија6 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија6 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија6 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија8 часа

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија8 часа

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија9 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија10 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија10 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион10 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија1 ден

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа1 ден

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа1 ден

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион1 ден

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија1 ден

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија1 ден

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Досие