Контакт

Соопштенија

(Видео) Трипуновски: Откупот и продажбата на земјоделски производи бележи пад од 4,4%

Објавено пред

За време на посетата на Струмица и струмичкиот регион, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Цветан Трипуновски изјави дека земјоделците како никогаш досега не биле заборавени и оставени сами на себе.

„Доказ за актуелната политика е тоа што Државниот завод за статистика за второто тромесечје во 2018 година бележи пад на откупот и продажбата на земјоделските производи за 4,4%. Граѓаните на овие средби истакнуваат, особено земјоделците дека никогаш до сега не биле оставени сами на себе и буквално во секој земјоделски сектор имаат потешкотии со пласманот на земјоделските производи. Тој пласман и таа потешкотија значи и помал приход за нивните семејства и обавување на семејните обврски во текот на целата година“, изјави Трипуновски.

Тој исто така посочи дека на средбите се разговарало и за актуелниот договор кој што го потпиша владата  со Грција. Тој вели дека граѓаните се против тој договор, дека негодуваат на рушењето на идентитетот и дека во ЕУ и НАТО не се влегувало со потчинет земјоделец, заклучува Трипуновски, и додава „потчинет земјоделец, бидејќи они целата ситуација ја парафразираат во актуелната ситуација во која се наоѓаат, а тоа значи, вели тој, во ЕУ треба да се влезе со достоинствен земјоделец со достоинствен граѓанин“.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Во вториот круг сплотени да го нанесеме фаталниот удар за пад на власта

Објавено пред

Народот вчера ги победи сите остатоци од транзицијата – aнтидржавните политики и криминалот вчера беа поразени, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Како што истакнуваат од оваа партија, граѓаните сплотени и без страв рекле дека сакаат право и правдина.

„Гордана Силјановска-Давкова ја доби мнозинската поддршка од граѓаните. Од денеска Македонија има нова реалност. Власта е во слободен пад. Никој повеќе не се плаши. Гордана Силјановска-Давкова и ВМРО-ДПМНЕ победија над 30-ина партии што застанаа со СДСМ и Стево Пендаровски. Македонија победи. Стравот е поразен. За целосна победа и делегитимирање на оваа власт, потребна е победа во вториот круг“, стои во партиското соопштение во кое се додава дека Гордана Силјановска-Давкова е вистинскиот избор за право и правда.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани на обединување во вториот круг, со цел, како што велат, да се нанесе финалниот удар за пад на власта.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Пендаровски победи во првиот круг, во вториот ќе има уште повеќе гласови

Објавено пред

На фер, слободни и демократски избори, во првиот изборен круг, победи Стево Пендаровски, велат од владејачкиот СДСМ.

Како што истакнуваат од таму, победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка од граѓаните за концептот „Заедно напред“ во вториот круг на 5 мај.

„Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми, Бошњаци и сите други се сплотени за концептот на Стево Пендаровски за напредок и заедиништво. Во вториот круг граѓаните уште посилно ќе го поддржат напредокот, ќе го поддржат концептот што води кон НАТО и ЕУ“, стои во партиското соопштение, во кое се додава дека уште повеќе граѓани ќе се приклучат кон победата на Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Демократскиот сојуз: Изборите поминаа во скандинавски стил

Објавено пред

Демократскиот сојуз оценува дека изборите во првиот изборен круг за претседател на државата поминаа во мирна и демократска атмосфера, без инциденти или друг вид нерегуларности.

„Денес, победија граѓаните и денес е ден на демократијата. ДИК и другите изборни органи и тела, како и државните институции, особено МВР, одговорија на поставените задачи и заслужуваат признание. Обврска на сите партии и државни институции, невладините организации, медиумите и граѓаните, е на ист начин да дејствуваат и во вториот изборен круг, но неопходно е масовно излегување и гласање сè со цел да избереме претседател со висок легитимитет“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ25 минути

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 20191 час

Пендаровски во водство со 4.606 гласа, според последните податоци од ДИК

Стево Пендаровски е во водство со 4.606 гласа, според последните податоци од Државната изборна комисија (ДИК). Од обработени 98,8 избирачки...

Избори 20192 часа

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет2 часа

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ2 часа

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести2 часа

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 201911 час

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Избори 201912 часа

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто...

Избори 201913 часа

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски...

Избори 201913 часа

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека од 98,28...

Избори 201913 часа

Мицкоски: Ја победивме хотел-коалицијата

„Победивме, но целосно не ги поразивме“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференцијата по првиот круг од претседателските избори....

Избори 201913 часа

Силјановска: Ако на моите се додадат гласовите на Река, приказната е јасна

Не сум човек што потонува во триумфализам, знам дека допрва следува битката, но мислам дека ако ние добивме толкав број...

Избори 201913 часа

Адеми: Максимално сме фокусирани за победа во вториот круг

Портпаролот на изборниот штаб на ДУИ, Арбер Адеми, не сакаше да го коментира резултатот од изборите во однос на албанското...

Избори 201915 часа

Јанушев: Водиме во голем број места

„Радувај се Македонијо, правдата доаѓа. ВМРО-ДПМНЕ победува. Гордана ќе биде“, со овие зборови генералниот скеретар на партијата, Игор Јанушев, ја...

Избори 201916 часа

(Видео) Бајрами: До ОЈО и МВР нема пристигнато никаква пријава за случајот во Студеничани

Претседателот на Комисијата за следење изборни нерегуларности при Јавното обвинителство на РСМ, обвинителот Џелал Бајрами, по затворањето на гласачките места...

Избори 201916 часа

МВР: Гласач под дејство на алкохол оштетил кутија, четворица ги фотографирале ливчињата

Во текот на изборниот ден регистрирани се четири фотографирања на гласачки ливчиња, а сторителите се приведени. Гласач во Новаци, пак, под...

Избори 201917 часа

Претседателските избори со најмал одѕив досега

Според податоците од досегашните изборни процеси, неизбежен е впечатокот дека опаѓа одѕивот на македонските граѓани во првиот круг од претседателските...

Избори 201917 часа

Одѕивот до 18.30 часот 39,71 проценти

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека одѕивот на првиот круг од претседателските избори до 18.30 часот изнесува 39,71 проценти, односно...

Свет21 час

(Видео) Уапсени седум лица за терористичките напади во Шри Ланка, бројот на жртви се искачи на 200

Уапсени се седум лица, осомничени за бомбашките напади на неколку локации во земјата. Зад нападите би можела да стои локална...

Топ23 часа

Полицаец загина, а четири лица се повредени откако кумановец со ,,мерцедес” направил две сообраќајни несреќи

На 21.04.2019 во 00.45 часот на регионален пат Куманово – Свети Николе во близина на крстосница со населбата Ајдучка Чешма,...

Досие