Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Анкетите откриваат зошто Ковачевски бега од народот и од избори

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ со два и полпати поголем рејтинг од СДСМ, Ковачевски ќе биде згазен од народот на следните избори, покажува најновата теренска анкета на ИПСОС спроведена на 1.014 испитаници во период од 1 до 18 јули годинава, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„ВМРО-ДПМНЕ би издвојувала убедлива победа на следните избори, а тоа го потврдуваат и процентите, односно на прашањето спроведено на цела популација доколку на следните избори би се кандидирале само партиите, а не коалициите за која партија би гласале, повеќето од испитаниците одговориле за ВМРО-ДПМНЕ или 19,7 проценти, а за СДСМ само 9,5 проценти, што е разлика од 10,2 проценти. Потоа, ДУИ со 6,2 проценти, Левицата со 5,9 проценти, Алијансата на Албанците со 2,8 процента, други партии 4,2 проценти. Неодлучиле 22,5 проценти, одбиле да одговорат 17 проценти од испитаниците, а само 12,2 проценти не би гласале.

Додека, пак, на истото прашање од анкетата, но спроведена на определена популација со push од 48 проценти, одговориле дека на следните избори би гласале за ВМРО-ДПМНЕ или 40,8 проценти, а за СДСМ само 16,6 проценти. Тоа е разлика од високи 21,2 процент во однос на предноста на ВМРО-ДПМНЕ спрема СДСМ.

Понатаму е ДУИ со 12,8 проценти, Левицата со 12,2 проценти, Алијансата на Албанците со 5,9 проценти, а за другите политички партии 8,7 проценти од испитаниците одговориле дека ќе гласаат.

Дополнително, на прашањето како граѓаните го оценуваат досегашното работење на Димитар Ковачевски како премиер на Република Македонија оценувајќи го од 1 како лош резултат до 5 како одличен резултат, 36 проценти од испитаниците го оцениле со 1, а само 8 проценти до оценка 5. Потоа, со оценка 2,15 процента, со оценка 3 го оцениле 20 проценти од анкетираните, со оценка 4 го оцениле само 8 проценти, а 10 проценти од испитаниците одговориле со – не знам“, наведуваат од партијата.

Како што додаваат од ВМРО-ДПМНЕ, анкетата покажува дека Ковачевски од страна на граѓаните не добил ниту преодна оценка.

„Во согласност со податоците на анкетата на ИСПОС, на следните избори би излегле од 870.000 до 875.000 граѓани, или споредено во гласови – ВМРО-ДПМНЕ би освоила од 355.000 до 360 илјади гласа, а СДСМ од 170.000 до 175.000 гласа, или 180.000 гласа помалку во однос на ВМРО-ДПМНЕ. Понатаму, ДУИ од 110.000 до 115.000 гласа, Левицата од 100.000 до 105.000 гласа, Алијансата за Албанците од 50.000 до 55.000 гласа и другите политички партии од 75.000 до 80.000 гласа.

Анкетата на ИПСОС ги покажува огромното незадоволство и револтотд страна на граѓаните кон Владата на СДСМ и Димитар Ковачевски и јасно потврдува дека неопходни се промени. Ковачевски и СДСМ се свесни дека ќе ги изгубат изборите и затоа бегаат бидејќи бројките покажуваат дека Македонија и граѓаните се за промени, а релевантноста на анкетите СДСМ и Ковачевски ќе ја видат на следните избори“, порачуваат од опозициската партија.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Народот нема за леб, а Владата набавува октоподи

Објавено пред

Лицемерната влада бара од граѓаните да штедат, а тие аздисуваат со набавки на морски плодови. Службата за општи и заеднички работи при Владата среде криза ќе потроши над 20 илјади евра за морска храна. Ова е спротивно на најавите што ги имаа во Владата дека ќе ги редуцираат луксузирањата, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Да потсетиме дека милиони од народните пари беа потрошени среде криза за режено цвеќе, кафиња, набавки на службени возила, миење службени возила, витрини, позлатени чинии, виљушки, лажици и ножеви. Самата власт призна дека иако знаеле за кризата, во буџетот предвиделе 100 милиони евра непродуктивни трошења, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата наведуваат дека клептоманите на власт, предводени од дезертерот Ковачевски, може имаат ужасно ниска реализација на капитални инвестиции, ама затоа се махери за луксузирање. Оттука, македонската економија пропаѓа, а народот тоне во сиромаштија. Ги имаме убедливо најлошите параметри на Балканот, најниска стапка на странски инвестиции, најниска стапка на раст на БДП, највисока инфлација, половина милион граѓани во сиромаштија и рекорден износ на задолжување.

Но, Владата мува не ја лази што народот нема за леб, штом СОЗР набавува октоподи за министрите, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Улогата на шпицниот градоначалник Мицкоски во тендерот од 136 милиони евра да се утврди институционално

Објавено пред

Институциите мора да го расчистат спорниот тендер од 136 милиони евра за пречистителната станица, како и обвинувањата за сторен криминал, што јавноста ги слуша изминативе денови. Институционално треба да се утврди и улогата на Христијан Мицкоски во овој тендер, особено што за неговата вмешаност обвинувања стигнуваат од негова кандидатка, а сега и градоначалничка на град Скопје, се вели во соопштението од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата наведуваат дека Данела Арсовска вчера тврдеше дека Мицкоски, иако не смеел, сепак знаел детали и точни суми од тендерската постапка.

Од СДСМ прашуваат дали Мицкоски за ова е шпицен градоначалник? За да се меша и влијае на тендери и јавни набавки за да ги става рацете во медот? Како овие доверливи информации дошле до Мицкоски треба да каже тој самиот, но треба да истражат и надлежните институции.

Очигледно е дека ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски е ист како Груевски, важни му се само парите и бизнис-интересите, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Дали дезертерот Ковачки бил и шпион против државата?

Објавено пред

Драган Ковачки, кој беше полковник во Армијата, дезертира за политички да му служи на Христијан Мицкоски, соопшти Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

dobivaj vesti na viber

„Денес истиот тој Ковачки излегува во јавноста и во име на Мицкоски шири лаги и невистина во обид да направи дефокус од сомнителниот тендер од 136 милиони евра и кавгите за него во ВМРО-ДПМНЕ.

За каков човек станува збор, доволно кажува фактот што Ковачки додека бил дел од Армијата, бил казнет поради закани упатени кон началникот на Генералштабот на Армијата.

„Долга е раката на ВМРО“, се заканувал дезертерот Ковачки, а притоа навредувал и клеветел.

Дали освен закани, навреди и клевети кон претпоставените, Ковачки оддавал и воени и тајни и бил шпион против државата, тоа треба да го одговори самиот Ковачки.

Ете со какви луѓе е опкружен Мицкоски, со дезертери, со лица што се закануваат и шират невистини“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа12 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија13 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа13 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ14 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа14 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа17 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија18 часа

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија19 часа

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа19 часа

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион20 часа

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет22 часа

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа22 часа

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...

Македонија23 часа

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ

На маргините на 77 – та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на...

Свет23 часа

(Видео) Тајфун во Јапонија, едно лице загина, неколку се повредени

Јапонската метеоролошка агенција предупреди дека високи бранови, обилни дождови, лизгање на земјиштето и поплави може да ја погодат централна, источна...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски-Шоле: Го зајакнуваме партнерството со САД за обновливите извори на енергија

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на учеството на 77. Генерално Собрание на Обединетите нации во Њујорк, денеска одржа средба со...

Македонија2 дена

Полицијата упадна во златарници низ Македонија, одземени 10 килограми злато поради незаконско работење

Полицијата во координација со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи извршија контроли во повеќе златарници на подрачјето на...

Европа2 дена

Трамп: Конфликтот во Украина може да се претвори во трета светска војна

Конфликтот во Украина може да ескалира во трета светска војна, предупредил поранешниот американски претседател Доналд Трамп кога рускиот претседател Владимир...

Топ2 дена

Во тепачка во автобус на ЈСП малолетник со остар предмет повредил друг малолетник за место за седење

Синоќа, во 19.33 часот, во СВР Скопје било пријавено дека полициски службеник задржал две лица, кои кај Стара Рампа, во...

Македонија2 дена

ЕУ испрати покана до 44 земји за самитот во Прага, меѓу нив и за Македонија

Европската Унија ги покани шефовите на 44 држави и влади да присуствуваат на самитот во Прага по повод формирањето на...