Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ја злоупотреби вонредната состојба за поединци дебело да се нафатираат

Објавено пред

Пендаровски и СДСМ ја злоупотребија вонредната состојба, кога наместо да се грижи за здравјето на граѓаните, владата распишуваше тендери за набавка на шкампи и школки и на ангро се штанцаа дозволи за производство на марихуанa, се наведува во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ, во однос на изјавата на Костадин Костадинов од СДСМ дека со гласањето против одлуките за вонредна состојба, опозициската партија ја потврдува својата деструктивност.

dobivaj vesti na viber

„Власта ја злоупотреби вонредната состојба за поединци дебело да се нафатираат. Наместо борба за здравјето на граѓаните, СДСМ се бореше за тендерите. Во ек на вонредна состојба, се доделија и половина милион евра пари за невладини, директно од влада, а се поделија во изборен период. Злоупотреба до злоупотреба. Да беа искрени во СДСМ и да им беа важни граѓаните немаше да злоупотребуваат светска несреќа за богатење на поединци“, велат од ВМРО-ДПМНЕ од каде порачуваат дека Македонија не може понатаму со луѓе на кои партискиот и личен интерес им се пред државниот.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Одговорност за случајот со Онишченко мора да се бара во врвот на власта

Објавено пред

Скандалот со доделувањето на државјанството на Онишченко покажува дека е нарушена безбедноста на Македонија и нејзиниот меѓународен имиџ, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

dobivaj vesti na viber

„Одговорност за оваа афера треба да се бара од самиот врв на власта, односно од премиерот Ковачевски, министерот за внатрешни работи, Спасовски, и од директорот на АНБ, Димовски. Да потсетиме дека кога излезе случајот во јавноста, и Ковачевски и Спасовски го релативизираа и оправдуваа, за по соочувањето со реакцијата на јавноста, невешто да сменат мислење. Затоа, истрагата треба да се прошири и да се утврди дали тие знаеле и го одобриле доделувањето на државјанство на Онишченко, кој се наоѓа на црната листа на САД. Оттука, логично се поставува прашањето колку случаи како Онишченко одобрила оваа власт, колку криминогени ликови добиле македонско државјанство и колку пари заработиле оние што тоа го аминувале?

Јасно е дека власта на СДС и Ковачевски ќе се обидат овој случај да го забошотат и да побараат одговорност од некој службеник или чиновник исто како што тоа го сторија и со скандалот со 215 официјални пасоши доделени на белосветски мафијаши убијци и терористи.

Нервозата во власта станува сè поголема, а со тоа и нивните грешки се сè поголеми. За овој случај, како и за сите други, мора да има одговорност“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Ковачевски има економски план, 2023 ќе биде година на пресврт и економски раст

Објавено пред

Претседателот Димитар Ковачевски има економски план за иднината, кој е одговор на сите предизвици, кој обезбедува сигурна иднина и економски раст, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Во првите 10 месеци од годината ги саниравме последиците од светската економска криза со два пакета мерки вредни 760 милиони евра. Резултатите се веќе видливи, во тешки услови успеавме да обезбедиме доволно храна, струја, енергенти, да ги поддржиме граѓаните компаниите и да ја спасиме македонската економија.

2023 ќе биде година на пресврт и економски раст. Со буџетот за 2023 предвидени се дополнителни средства за исплата на плати и пензии, односно в година повторно ќе имаме раст на минималната плата и на пензиите во согласност со новата методологија. 800 милиони евра се предвидени за капитални проекти, тоа се средства директна инвестиција во локалниот економски развој и во домашното стопанство.

Економски пресврт во 2023 година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската економија в година ќе има раст од 2,3 отсто.

СДСМ и претседателот Ковачевски имаат план кој обезбедува економски раст, подобар животен стандард и сигурна и стабилна иднина“, додаваат од владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Нов удар по џебот на граѓаните, поскапите цени на услугите од Катастар се за да се покрие недомаќинското раководење

Објавено пред

Фалична е власта на Ковачевски затоа што е одлепена од реалноста. Во услови на тешка економска криза и сиромаштија ги оптоварува граѓаните и субјектите со повисоки цени на услугите на Агенцијата за катастар на недвижности. Со новиот тарифник на катастарот, за кој дала согласност владата на Ковачевски, цените на услугите се поскапени за 100, 200 па дури и 500%, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„ Ако досега за добивање на податоците кои се потребни за подготовка на геодетски елаборат се плаќало 750 денари, со зголемувањето износот ќе биде 1.552 денари;

-ако правото на упис на стан досега чинеше 300 денари, сега е 1200 денари;

-ако имотен лист чинеше 180 денари, сега е 250 денари.

Ова е удар по граѓаните, за да се покрие недомаќинското работење на Агенцијата за катастар. Дали со поскапи услуги ќе се спасува Катастар од банкрот, институција која изминатите 5 години потроши 50 милиони евра од Буџетот и 10 милиони евра донации? Каде отидоа овие пари кога нема ниту реформи, ниту подобар систем?

Власта на СДС и Ковачевски се шампиони во упропастување на државни компании, агенции и институции и нивно претворање во загубари. Нивното недомаќинско и криминогено работење потоа граѓаните скапо го плаќаат“ порачаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 часа

Шефот на НАТО: Путин сака да ја искористи зимата како оружје за војна

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа украинската електрична мрежа, гасната инфраструктура и основните услуги за луѓето, изјави генералниот секретар...

Економија6 часа

Евростат: На Европejците сè потешко им е да врзат крај со крај

Сè повеќе Европејци сè потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, се наведува...

Европа8 часа

Француски пратеник: „Зеленски сака да ја вовлече Европа во трета светска војна, тој е опасна личност“

Франција треба да престане да му доставува оружје на Володимир Зеленски, кој се обидува да започне трета светска војна, рече...

Топ9 часа

Приведен малолетник кој извршил обљуба врз малолетничка од Скопје

Ноќеска по полноќ, бил приведен малолетник кој се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка од Скопје. Имено, според полицијата, денеска...

Европа9 часа

Вучиќ од Норвешка: Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв....

Економија10 часа

Ковачевски: Инвестирајќи во патната инфраструктура, инвестираме во развој на економијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, и заменик-директорот...

Економија12 часа

Ново намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Топ13 часа

Воз прегази маж на пругата Битола – Скопје

Патнички воз прегази машко лице – пешак на железничката пруга Битола – Скопје, кај железничкиот мост на Маркова Река. Во...

Македонија14 часа

Советот на Општина Гевгелија бара разрешување на директорката на градинката поради инцидентот со 10-месечното дете

Советот на Општина Гевгелија на седницата одржана во саботата донесе заклучок со препораки до Министерството за труд и социјална политика...

Македонија14 часа

Историската комисија не преговара за црковниот статус на МПЦ-ОА

Членовите на македонскиот тим во заедничката мултидисциплинарна и експертска Комисија за историски и образовни прашања тврдат дека не преговараат за...

Свет16 часа

Зеленски до Украинците: Доаѓаат нови напади, Русите нема да се смират сè додека имаат проектили

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави доцна синоќа дека Русија сигурно ќе изврши нови ракетни напади врз неговата земја и ги...

Свет16 часа

Кличко му одговори на Зеленски: „Не сакам да се вовлекувам во политички битки“

Градоначалникот на Киев, поранешниот професионален боксер Виталиј Кличко, рече дека нема смисла да се расправа одговарајќи на критиките од Зеленски...

Македонија17 часа

СДСМ: Хаос со превозот во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа

Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ го доведе во колапс јавниот превоз и создаде хаос во функционирањето на градот Скопје, обвини владејачкиот СДСМ....

Свет17 часа

Русија: Нуклеарката „Запорожје“ останува под наша контрола

Нуклеарната централа „Запорожје“ во Енергодар останува под руска контрола, соопшти градската управа. „Медиумите активно шират лажни вести дека Русија наводно...

Свет17 часа

Авион се заплетка во кабли на далновод, па над 120.000 луѓе останаа без струја во Мериленд

Мал приватен авион вчера се урна во високонапонски далноводи на 50-ина километри северно од Вашингтон. Ова доведе до голем прекин...

Македонија17 часа

Блокада на крстосницата кај „Мавровка“ поради протест на приватните превозници

Посебен сообраќаен режим утрово на булеварот Гоце Делчев и на булеварот Крсте Петков Мисирков и околните улици поради најавениот протест...

Свет1 ден

The Telegraph: Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Талибанците заработија милиони на Светското првенство со обезбедување градежна опрема за изградба на стадион во Катар, тврди британски Телеграф. Високи...

Европа1 ден

Борел: Можно е војната во Украина да не заврши

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел оцени дека „можно е војната во Украина да не заврши, да се одолговлекува како...

Европа1 ден

Енергоатом: Русите се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа во Запорожје

Шефот на украинската државна компанија за нуклеарна енергија Енергоатом рече дека има знаци дека руските сили се подготвуваат да ја...

Топ1 ден

На нива почина 63 годишен струмичанец, удрил со главата во метална шипка

На 26.11.2022 во 16.16 часот било пријавено дека на нива, атар на с. Моноспитово-Струмичко, Ј.Ј.(63) додека извршувал земјоделски работи со...