Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Димитров да ги врати парите од стипендијата или да си поднесе оставка

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров да ги врати парите од стипендијата за ќерката или да си поднесе оставка, порача опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

„Додека учениците немаат книги власта одвојува 40.000 долари за ќерката на Никола Димитров да учи во Холандија. Димитров наместо да покаже доблест и да ги врати парите на македонските даночни обврзници мува не го лази, дрско поигрувајќи си со интелегенцијата на граѓаните.
Додека секојдневно зборува за европски стандарди, на дело манифестира комунистички манири. Доколку Димитров навистина се залага за ЕУ стандарди тој треба да ги врати парите или да си поднесе оставка“, се вели во соопштението.

Понатаму опозицијата додава дека граѓаните очекуваат одговорност, а не затскривање. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека додека Димитрови земаат високи стипендии во Македонија студентите спиеја по дворови на студентски домови затоа што МОН ненавремено ги објави списоците со примени студенти.

„Додека Димитрови земаат 40.000 долари студентите го чекаат на големо најавуваниот студентски град, кој требаше веќе една година да се гради како што ветуваше СДСМ. Лажно декларираната ЕУ заложба граѓаните веќе јасно ја гледаат. СДСМ под превезот на ЕУ интеграции, врши непотизам и криминал“, додава опозицијата во соопштението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е уште една хипотека преку која Заев се обидува да ја плати цената за неговото доаѓање на власт

Објавено пред

Само Зоран Заев, Никола Димитров и Радмила Шекеринска може да слават и да се гордеат дека го промениле името на државата и ги продале националните интереси, порача ВМРО-ДПМНЕ.

„Заев и неговите 81 послушници ја донесоа најсрамната и најцрна одлука во историјата на нашата држава. Тие мислејќи само на сопствените кариери и џебови, им нанесоа огромна штета и неправда на државата, македонскиот народ , нашите предци, но и на идните генерации.

СДСМ се обидува насилно да го проурка и законот за двојазичност. Овој закон урива уште еден темел на Република Македонија кој ги поврзуваше сите етнички заедници што живеат тука.

Законот за двојазичност е уште една хипотека преку која Заев се обидува да ја плати цената за неговото доаѓање на власт и затоа ваквото однесување на СДСМ и ДУИ е срамно и неприфатливо.

Со објавување на законот во „Службен весник“, без потпис од претседателот на државата Ѓорге Иванов, Талат Џафери, директорот на „Службен весник“, како и сите инволвирани, ќе одговараат.

СДСМ и Заев во мандат од две години не сработија ништо за да го подобрат животниот стандард на граѓаните.
Граѓаните се разочарани поради губење на името, идентитетот, историјата и културата, а Заев тоа го прогласува како херојство. Зоран Заев ја зави Република Македонија во црнило. Заев, единствено што може да биде, е предавник на сопствената држава и граѓаните на Република Македонија.

На Република Македонија ѝ се потреби предвремени парламентарни избори заедно со претседателските за да може граѓаните да одлучат во каква Македонија сакаат да живеат.

Македонија со СДСМ и Заев само оди назад и губи. За државата да оди напред, мора криминалниот картел, наречен Заев и СДСМ, да замине што побргу“ се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Зелен катастар и ослободување на заробеното зеленило во град Скопје

Објавено пред

Борбата против загадувањето продолжува секојдневно како на централно така и на локално ниво, посочуваат преку соопштение од владејачкиот СДСМ.

Владата предводена од СДСМ, Град Скопје, општините, ресорното министерство и сите надлежни институции продолжуваат со спроведување на мерките што обезбедуваат почист воздух и здрав животна средина, се вели во соопштението.

„По масовните акции за зазеленување, со кои само за една календарска година се подигна зелена површина од речиси 130.000 квадратни метри, Град Скопје почна со реализација на проектот за зелен катастар.

Со зелениот катастар се добиваат прецизни и квалитетни податоци со помош на кои ќе може целосно да се спречи непотребното сечење или оштетување на дрвјата и да се спречи целосното уништување на зеленилото за потребите на разни градежни активности, како и насоки за подобро планирање на заштитата на постојното зеленило.

Град Скопје веќе заврши голем дел од фазите на овој проект, како што се геодетско снимање на зелените површини и дрвјата и парковската инфраструктура. Изработена е и ГИС-апликација за преглед и управување со јавното зеленило на територијата на град Скопје.

Досега попишани се над 65 илјади дрва.

Освен подигање нови зелени површини, Град Скопје големо внимание ќе посвети и на заштитата на постојното зеленило. Во соработка со Шумарскиот факултет се работи на мапирање и ослободување на заробени стебла и корења на дрвја со градежен материјал поставен при нестручно изведени градежни активности.

Се работи и на искористување на изворите на обновлива енергија. Почнато е поставување фотоволтаични системи за производство на струја од сончева енергија во две средни училишта и во зградата на локалната самоуправа во Кочани“, се наведува во соопштението.

Од СДСМ додаваат дека со тоа ќе се намали потрошувачката на електричната енергија и ќе се зголеми искористеноста на обновливите извори на енергија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Мицкоски потврди дека нема програма, се плаши од изборен пораз

Објавено пред

Во уште едно слабо, веќе видено издание Мицкоски не кажа ништо ново, ништо значајно или во интерес на граѓаните. Но затоа, портпаролот на Бачев потврди неколку факти, порача СДСМ.

„Антизападниот Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ се плашат од изборен пораз на претседателките избори, односно од пораз на какви било избори.

Соочен со сопствениот неуспех да ја блокира иднината на Македонија во НАТО и ЕУ и фактот што нема поддршка кај граѓаните, Мицкоски бара алиби за изборниот пораз со измислување непостоечки теми и нелогични условувања.

Антизападниот Мицкоски потврди дека ги дели истите вредности со Јанко Бачев. Како и Бачев и Мицкоски ги дели граѓаните, сее омраза. Исто како Бачев, и Мицкоски се противи на концептот едно општество за сите, концепт кој граѓаните силно го поддржаа. Исто како и Бачев, и Мицкоски е против европските вредности, против НАТО и ЕУ.

Со најавите дека допрва ќе правеле партиска програма, антинародниот Мицкоски призна дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ немаат програма, немаат идеја ниту план што би донеле нешто добро за граѓаните и државата.

Заклучокот е едноставен.

Антизападното ВМРО-ДПМНЕ и претседателски кандидат на Груевски и Мицкоски ќе се соочат со убедлив пораз на следните претседателски избори.

ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее исто толку убедлив пораз на следните парламентарни избори кога и да се одржат.

Граѓаните ги поразија деструктивните политики на ВМРО-ДПМНЕ, ќе ги поразат и црнилата на антизападниот Мицкоски и нема да дозволат нов Иванов, ниту нов Груевски.

Македонија тргна напред и враќање назад нема. Граѓаните одбраа напредок и иднина во ЕУ и НАТО“, се додава во соопштението на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион32 минути

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Пљешевица, се сериозно повредени,...

Македонија38 минути

Путин: Постои надворешен притисок околу зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор тука преставува политиката...

Регион1 час

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентираше приоритетите на романското претседателство со Европската унија. „Првата фаза ќе...

Вести1 час

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чии дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија1 час

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и  измена на Законот за празниците,...

Свет2 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет2 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет3 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет4 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет14 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион14 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион15 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет16 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања19 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура20 часа

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија21 час

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија21 час

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести22 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Македонија22 часа

Иванов: Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставно и незаконски

Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставен чекор, велат од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. Оттаму велат...

Досие