Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ до Костадинов: Мицкоски поседува удел во „Енерготек“ од само 7%, а компанијата никогаш не добила тендери од Влада

Објавено пред

Зоран Заев е единствениот аболициран криминалец кој побарал засолниште во политиката, и тоа не само во Македонија туку и пошироко, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Костадин Костадинов од СДСМ.

„Аболицирани криминалци да водат партии или Влада не е европска вредност. Криминалци кои краделе по седум милиони евра од изградба на трговски центар не може да водат држава кон достигнување на европските стандарди. Дали постои друг премиер во Европа кој е јавно фатен и снимен како бара поткуп од бизнисмени ‘по едно евро за брат му, а едно евро за Црквата’? Затоа СДСМ е исплашен од поддршката и довербата којашто граѓаните ја имаат во претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и затоа СДСМ упорно лаже и сака да испрати невистинита порака дека сите се криминалци“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека точно е дека Мицкоски поседува удел во „Енерготек ДОО Скопје“, но тој удел е само 7%, и посочуваат дека компанијата каде што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ е косопственик никогаш не добила тендери од Влада откако тој е именуван за советник на премиерот.

Соопштенија

СДСМ:Образовниот додаток наместо 3 800 деца, сега ќе го користат 61 143 деца

Објавено пред

Со новата социјална реформа, која веќе е усвоена од Собранието, градиме систем кој трајно извлекува од секаков вид на сиромаштија. За 20 пати се зголемува опфатот на деца кои користат детски и образовен додаток и суштински се преобразува социјалната заштита, соопшти СДСМ.

Според партијата, детскиот додаток кој досега го користеа 3.200 деца со новата реформа ќе го користат 73.500, додека образовниот додаток наместо 3.800 деца, сега ќе го користат 61.143 деца.

,,Продолжува вистинската грижа за граѓаните преку вистиснка помош и поддршка на семејствата на кои помошта им е неопходна.Преку реформските мерки и новата социјална реформа се враќа социјалната правда, која е темел за градење на праведно општество кое нуди еднакви можности за сите.Зборот е збор, градиме фер и праведно општество за сите, државата продолжува напред”, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ:Парите на граѓаните завршија во џебовите на партиските и државните функционери

Објавено пред

,,Во Република Македонија, аболицираниот Заев и неговата криминална банда спроведуваат општ грабеж на народните пари. Во изминатите 2 и половина години владеење на СДСМ, власта потроши повеќе од 8 милијарди евра буџетски средства, пари на граѓаните, притоа без да реализира ниту еден крупен капитален проект од интерес за граѓаните”, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, се поставува прашањето каде се парите? Каде се парите на граѓаните, каде се парите од секојдневното безмилосно задолжување, пари кои ќе треба да ги враќаат иднините генерации.

,,Одговорот е едноставен, парите на граѓаните завршија во џебовите на партиските и државните функционери, народните пари завршија во џебовите на сите оние послушници на Зоран Заев.Парите на даночните обврзници служат за исплата на партиските војници, буџетската сметка СДСМ и Зоран Заев ја третираат како своја лична своина од која преку криминални тендери , грантови и партиски вработувања.

Народните пари завршуваат во џебовите на сите оние внуци, деца, мајки, татковци, роднини кои се вработија во државната администрација во епидемијата на непотизам која владее во Македонија од денот кога Зоран Заев седна во премиерската фотелја.

Нашите пари завршуваат на сметките на сите оние фирми кои во четири очи договорија криминални тендери како примерот со фирмата на невенчаниот сопруг на министерката за труд и социјала, Мила Царовска, тендер во вредност од 5 милиони денари. Ништо не е вечно па така за сите овие матни зделки, тендери и бизниси еден ден ќе одговараат сите кои што се инволвирани. Ќе одговараат за расипничкото трошење на парите на граѓаните, денот кога ќе се стави крај на Кацарска судството и Рускоска обвинителството, кога во Македонија ќе се врати правдата и правната држава”, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Неконтролираните градби се само дел од примерите за децениската негрижа на ВМРО-ДПМНЕ кон Охрид

Објавено пред

По хаосот што го остави зад себе и последиците што ги предизвика во Охридскиот Регион, ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува, денес се постапува по препораките на УНЕСКО, реагира СДСМ на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека СДСМ го уништил Охрид и му го загрозил статусот на заштитено подрачје на УНЕСКО.

„Токму ВМРО-ДПМНЕ остави хаос и ги предизвика последиците во Охридскиот Регион. Оттука, ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за Охридскиот Регион по 11 години свесно уништување и загрозување на природното и културното наследство за бизнис и лични интереси на фамилијата. Неконтролираните градби на Плаошник и Галичица, мегаломанските градби на Охридското Езеро, познатото „парапетче“ на Груевски, криминалните проекти, Субрата Рој, се само дел од примерите за децениската негрижа на ВМРО-ДПМНЕ кон Охрид – заштитеното подрачје од УНЕСКО“, велат од СДСМ.

Денес, додаваат од партијата, за разлика од времето на ВМРО-ДПМНЕ, Владата предводена од СДСМ, во соработка со општините и граѓанскиот сектор, е насочена кон решавање на наследените проблеми и тековните потреби во регионот.

„Предлогот на УНЕСКО, Охрид да се стави на листата на загрозено светско наследство, е мотив плус за интезивирање на процесот на заштита на нашето културно и природно наследство. Владата предводена од СДСМ заедно со сите надлежни институции останува посветена на исполнување на препораките на УНЕСКО за Охрид и Oхридскиот Регион со цел зачувување и заштита на нашето  уникатното природно и културно богатство“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Дачиќ бил во Сомалија за време на нападот: „Се слушна силна експлозија“

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ се наоѓал...

Свет3 часа

Франција бара истрага дали Сирија употребува хемиско оружје

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје. Министерството...

Спорт3 часа

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека...

Европа3 часа

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент....

Забава16 часа

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето, гласовите коригирани

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, сепак, заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите...

Македонија17 часа

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија19 часа

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија21 час

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија22 часа

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија22 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија23 часа

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија23 часа

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија1 ден

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет1 ден

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа1 ден

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет1 ден

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Европа1 ден

Меј: Парламентот ќе одлучи за нов референдум за брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, синоќа изјави дека на Парламентот ќе му биде дадена можност да гласа за тоа дали ќе...

Македонија2 дена

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија2 дена

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава2 дена

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Досие