Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е најдобриот бранител на бугарските интереси во земјава

Објавено пред

„Кога Бугарија би знаела дека ќе го имаа Заев немаше потреба да издадат ниту еден бугарски пасош. Заев е најдобриот бранител на бугарските интереси во земјава, тој по брусењето на сонцето од плоштадите, сега ќе ги бруси спомениците на кои пишува дека Бугарите биле окупатор и дел од фашистичкиот сојуз. Овој чекор е директно ретуширање на историјата, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, вистинско злосторство и антидржавен акт е кога Заев говори за историјата, бидејќи нема факт кој не го искриви и изобличи.

„Светската јавност се смее на неговите предавнички политики. Заев ја брука државава и надава со продажба на идентитетот при секоја негова изјава. Неговото свесно погрешно толкување на историјата претставува продолжување на додворувањето кон Бугарија зад кои стојат бизнис интереси. Заев за бизнис интереси го продава идентитетот на народот. Заев е премиер кој има концесии кон Бојко Борисов. Македонскиот идентитет за Заев чини колку рудникот Иловица, една телевизија, една банка, државни акции во телекомоникациска компанија, и оптички конекции и провизии. Ова се работите кои Заев му ги ветил на Бојко Борисов. Заев е срам за Македонија и треба да си оди. Заев нема ниту сила ниту кредибилитет за добар договор со Бугарија. Со Заев е можен договор само преку продажба на државните и национални интереси на Македонија. Заев треба да си оди за да се сочува Македонија“, се додава во соопштението.

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги манипулира граѓаните и ги поттикнува на прекршување на законите

Објавено пред

Пописот на населението, кое за првпат по цели 19 години ќе се одржи на пролет, е од исклучителна важност за нашата држава и за креирањето на идните државни, економски, здравствени, образовни, културни политики и стратегии, суштински за напредокот на државата, соопшти СДСМ.

„Законот за попис, усвоен во Собранието, гарантира одржување на оваа значајна статистичка операција според меѓународните стандарди, според стандардите на Евростат. Деструктивното однесување на ВМРО-ДПМНЕ околу собирањето  потписи и повикувањето на граѓаните да го бојкотираат пописот е крајно антидржавно однесување.

ВМРО-ДПМНЕ ги манипулира граѓаните и ги поттикнува на непочитување на законите, иако знае дека за лицата кои не сакаат да се попишат следуваат казни. Опозицијата да не го партизира пописот и да не ги инволвира граѓаните за нивни партиски поени, бидејќи на сите им е јасно колку е значајна оваа статистичка операција и колку е голема должноста на сите граѓани да се вградат во нејзиното спроведување.

Деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ повторно се поразени, им пропаднаа обидите државата да остане без важна статистичка операција, оваа пролет ќе има попис“, велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е вистински „монструм“ кој свесно ја злоупотреби трагедијата кај Смилковско Езеро за сопствени политички поени

Објавено пред

Зоран Заев е вистински „монструм“ кој свесно ја злоупотреби трагедијата кај Смилковско Езеро за сопствени политички поени. Зоран Заев без трошка срам злоупотреби еден трагичен случај, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

„Лажејќи ги семејствата на убиените деца, манипулирајќи со чувствата на граѓаните на Македонија, со цел да предизвика меѓуверска омраза го искористи овој случај за свои политички цели. Каде исчезнаа лажните вести на Заев, дека невини лица лежат во затвор, каде исчезнаа таканаречените бомби кои ќе ја откријат вистинската приказна на Зоран Заев.

По речиси 6 години од бруталните лаги од страна на „монструмот“ Заев, вистината испадна на виделина. Таа е иста како претходно, сторителите на овој грозоморен чин се пред лицето на правдата. Зоран Заев е ноторен лажго, кој е спремен на сè со цел да добие некој ситен политички поен или да си ја спаси сопствената кожа од одговорност.

Во минатото ширеше лажни вести и за несреќата на Никола Младенов, како и за убиецот на Мартин Нешковски, кој патем го пушти да побегне од затвор. „Монструмот“ Зоран Заев овие трагедии во минатото ги користеше во своја партиска агенда, поигрувајќи си со чувствата на многу фамилии.

За сите овие лажни вести, ширење меѓуверска нетрпеливост и играње со чувствата на многу Македонци, за многу брзо време Зоран Заев ќе се соочи со гневот на народот“, стои во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Пропаднат и фалсификуван попис ќе значи залуден трошок за граѓаните и одговорност за Заев

Објавено пред

Пропаднат и фалсификуван попис ќе значи залуден трошок за граѓаните и одговорност за Зоран Заев, затоа е потребно повлекување на законот и целосен консензус, порача ВМРО-ДПМНЕ.

„ Законот за попис власта го донесе на насилен и криминален начин со злоупотреба на европското знаме. Стандардите за спроведување на овој попис кој што Собранието го донесе имаат застарена методологија и не се усогласени со стандардите на ООН и стандардите на Евростат.

Зоран Заев сака да спроведе попис со кои што однапред се договорени резултатите од овој процес. ВМРО-ДПМНЕ силно се спротивстави на ваквиот закон за попис, бидејќи овој процес нема да биде статистичка операција туку политичка операција и резултатот од овој попис се веќе договорени проценти од партиите на власта. За тоа говори и членот во законот каде што се предвидува двоен потпис за верификација или признавање на пописот, по неговото спроведување.

Од страна на СДСМ и Зоран Заев не беше прифатен ниту еден амандман поднесен од ВМРО-ДПМНЕ, ниту пак беше прифатен предлогот за време на пописот да се користат терминали за отисоци на прст. На граѓаните на Република Македонија не им треба политички попис, туку операција со вистински статистички бројки кои во иднина ќе ги отсликуваат економските, социјалните стратегии за развој на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ е за одржување на попис на населението и домаќинствата кои што ќе има вистинска рефлексија на демографските состојби во Македонија. Го повикуваме претседателот Стево Пендаровски, барем еднаш да испадне од сенката на Зоран Заев и овој штетен закон за попис да не го потпише. Доколку Пендаровски го потпише овој закон, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги преземе сите правни и институционални механизми за да се спречи одржување на овој политички процес, наречен попис“ се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Новиот британски сој на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Свет59 минути

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ1 час

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион2 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа2 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет3 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет3 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт17 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт19 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија20 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион21 час

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион21 час

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ21 час

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион22 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион23 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет1 ден

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион1 ден

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет1 ден

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион1 ден

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет1 ден

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Досие