Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ се обидуваат да манипулираат со двосмислено прашање

Објавено пред

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека премиерот Зоран Заев и СДСМ се обидуваат да ги манипулираат граѓаните со референдумското прашање. Реагирајќи по прес-конференцијата на пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов, од ВМРО-ДПМНЕ велат дека граѓаните повторно се излажани.

„Заев ветуваше референдум кој ќе биде задолжителен, а сега предложи и изгласа консултативен референдум. Заев и СДСМ се обидуваат да ги манипулираат граѓаните со нејасно и двосмислено прашање, кое е спротивно на член 15 од Законот за референдумот. На тој начин само создаваат дополнителна конфузија меѓу граѓаните. Доколку договорот со Грција беше добар и поволен за Македонија и не ги бришеше нашето име, историја, традиција и култура, Заев со целокупната медиумска и невладина поддршка што ја има, ќе прифатеше да оди со само едно прашање, кое ќе беше јасно и недвосмислено, а ќе се однесуваше само на договорот од Нивици“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата додава дека доколку ВМРО-ДПМНЕ се залагала за европска Македонија, ќе водела борба против корупцијата, немало да ја зароби државата и да ја укине парламентарната демократија.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Со Заев нема европска иднина, тој е главата на сите рекетарски мрежи

Објавено пред

Власта на Заев во овие три години чекори во тактот на криминалот, корупцијата и рекетот, се наведува во соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму порачуваат дека со Заев нема европска иднина за Македонија затоа што, како што велат, тој е заштитник на организираниот криминал и капо ди тути капи на сите рекетарски мрежи.

„Веќе е јасно како ден. Јавноста виде и слушна дека со правдата се тргувало во замена за милиони евра со амин на Заев. Милиони евра биле рекетирани и префрлани со торби, кои, според сведоштвото, завршувале кај Заев. Контроверзен проруски бизнисмен правел дилови со Владата на Заев и за таа цел исплатил 300 илјади евра. Ден Дончев е еден од првите соработници на Заев, кој го виде целата јавност како става снопчиња со пари во својата торба. Слушнавме сведоштво дека рекетари палеле возила на неистомисленици по наредба на Вице Заев. Слушнавме како се договарале трас-трас одлуки и како се диктирале решенија на истражните органи директно од страна на Заев“, стои во партиското соопштение, во кое се додава дека поради Заев, Македонија е хибриден режим и на врвот на листата по корупција.

Од ВМРО-ДПМНЕ се уверени дека народот ќе го казни Заев на 15 јули.

„Обновата ќе значи европеизација на Македонија, напредок, но, пред сè, одговорност пред законите на сите, вклучително и за Зоран Заев“, порачуваат од партијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Европските зелени со поддршка за ДОМ на изборите

Објавено пред

Европските зелени даваат силна поддршка на сестринската партија ДОМ и нејзините зелени политики за претстојните парламентарни избори, објавија од партијата Демократска обнова на Македонија.

„Во пресрет на изборите копретседателите на европските зелени, Евелин Хојтебрук и Томас Вајтц, се обратија до македонските граѓани. Европратеникот Вајтц истакна дека европските зелени се залагаат нашата земја што побргу да ги почне пристапните преговори со ЕУ“, се наведува во партиското соопштение.

"Северна Македонија што побрзо да почне преговори со ЕУ" – Томас Вајтц, ко-претседавач на Европските Зелени и европратеник

"Северна Македонија што побрзо да почне преговори со ЕУ" – Томас Вајтц, ко-претседавач на Европските Зелени и европратеник

Posted by ДОМ on Среда, 17 јуни 2020

Во него се додава дека европските зелени ја ценат посветеноста на ДОМ во борбата за заштита на животната средина и климата, за социјална правда и еднакви можности за сите.

Evelyne Huytebroeck, копретседателка на Европските Зелени со силна поддршка кон ДОМ на претстојните избори!

☘ Секогаш ни е драго кога нашите пријатели од Европското Зелено семејство ја препознаваат нашата борба за #ЗеленаИднина!Evelyne Huytebroeck, копретседателка на Европските Зелени со силна поддршка кон ДОМ на претстојните избори!_______#иднинатаезеленаГласај за ДОМ дел од коалицијата #Можеме!Заокружи број 3!

Posted by ДОМ on Среда, 08 јули 2020

„Тие ќе продолжат силно да ги поддржуваат ДОМ и Македонија во спроведувањето на зелените политики, како премин од јаглен кон обновливи извори на енергија, енергетска ефикасност, борба со загадувањето. Или како што во својата порака на македонски јазик истакнува Хојтебрук – ‘Иднината е зелена’“, нагласуваат од партијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Била ли Шекеринска контролор на рекетот наместо да се грижи за интересот на граѓаните?

Објавено пред

Шекеринска не направи ништо од ветените капитални инвестиции од 600 километри нов автопат што ги ветуваше во 2016, велат во соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму и обвинуваат дека актуелната министерка за одбрана времето наместо за интересот на граѓаните, го трошела, како што велат, на седенки и состаноци со обвинетите и веќе осудени за случајот „Рекет“, токму во периодот кога се случувало тоа.

„Дали Шекеринска била консилиере и советодавач? Или можеби контролор на тоа до каде е целата операција? Логични се овие прашања, со оглед на тајните средби кои таа ги имала“, се наведува во партиското соопштение.

Во него се повикуваат граѓаните на 15 јули да стават крај на, како што се вели, свивањето ‘рбет и да одберат обнова за Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија2 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија3 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ3 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија4 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет5 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион5 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион7 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет8 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион9 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ9 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија9 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион10 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија11 час

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион11 час

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија12 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион21 час

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион22 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион23 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет1 ден

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Досие