Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата и Филипче да си дадат оставки

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ бара Комисијата за заразни болести и министерот за здравство, Венко Филипче, да си дадат оставки.

„Македонија со Венко Филипче на чело на здравството соборува негативни рекорди. Бројката од 870 заболени за само еден ден е директно негова вина. Филипче преспа цело лето, иако знаеше дека доаѓа есенски бран на Ковис-19 не се подготви. Бројот на починати е исто така алармантен, 14 вчера, а веќе неколку дена бројката е двоцифрена. Болничките капацитети се исполнети, Филипче цело лето не направи ниту една болничка просторија повеќе. Вакцини против сезонскк грип нема. Хронично болните се на удар“, велат од партијата.

Според ВМРО-ДПМНЕ, медицинскиот персонал не е целосно обучен и иако можело да се примени систем на ротација, тоа не се направило.

„Венко Филипче не направи ништо со што ќе го спречи енормното ширење на заразата. Дополнително, проблем е и загадувањето за кое власта 4 години нема решение иако тврдеа дека ќе го решат проблемот со загадениот воздух веднаш кога ќе дојдат на власт, 4 години потоа воздухот е позагаден од кога било претходно. Комбинацијата од загадениот воздух и Ковид-19 влијае фатално за лицата со хронични болести, а проблем е и за трудниците, затоа ВМРО-ДПМНЕ бара нивно ослободување од работа. Здравјето и животот на граѓаните нема цена. Филипче, покажи минимум емпатија со народот и дај си оставка“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Соопштенија

Глас за Македонија: Бараме кривична одговорност за сквернавењето на спомениците од НОБ

Објавено пред

Глас за Македонија бара кривична одговорност за, како што велат од таму, сквернавењето на спомениците од НОБ.

„Бараме веднаш од Министерството за култура да ѝ одговори на македонската јавност на следните прашања: која била целта на ваквото брутално сквернавење на нашата антифашистичка борба и зошто се дозволило тоа? За какви и кои точно спомен-обележја од НОБ станува збор (20 досега, како што рече премиерот на јавен настап), кои биле заменети? Сите споменици на културата се заштитени со Законот за културното наследство, а Министерството за култура води национален регистар на нив, без разлика дали се тие од локална или од национална важност. Таа информација мора да ја има“, велат од партијата.

Од Глас за Македонија бараат Министерството веднаш да излезе со точниот список и локалитетите на заменетите спомен-обележја.

„Го прашуваме Министерството која институција/институции и кога донеле одлуки за замена? Одлуките бараме да бидат изложени пред јавноста. Зошто Министерството за култура, под чија надлежност е Инспекторатот што треба да се грижи за состојбата на спомен-обележјата, ги премолчало промените? Бараме итно враќање на спомен-обележјата во првобитната состојба. Во 21 век нема да дозволиме фалсификување на нашата, но и на туѓата историја, ниту ваков вандализам и гебелсовштина“, се вели во соопштението.

Ако веднаш ова Министерство не одговори на поставените прашања, велат од Глас за Македонија, ќе знаеме дека инженерскиот полк на Каракачанов е веќе активен на терен, се разбира, со дозвола на премиерот во заминување, Зоран Заев.

„Во овој галиматијас не може да се амнестира ниту „неинформираното“ Министерство за култура. Воедно, го повикуваме Јавното обвинителство да поведе истрага по допрен глас за направените штети што подлежат под соодветни казни“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ФДМ: Во чие име преговара премиерот

Објавено пред

Форумот за демократска Македонија се приклучува кон критиките и бара извинување пред македонската јвност и објаснувања за анахроните изјави на премиерот дадени во интервјуто за „Бгнес“.

„Врз основа на кои историски факти е изјавата за општа историја со Бугарија и лошoто влијание на Југославија во меѓусебното пријателство? Дали премиерот со оваа изјава ја ревидира нашата најголема историска борба, ги сквернави спомените на нашите предци и го руши асномскиот темел на македонскиот народ и држава? Ние и ден-денешен имаме живи жртви и сведоци на злосторствата од ‘бугарската администрација’. Врз основа на кој член од договорот се елиминирани некои од таблите и спомениците, кои сведочат за антифашистичката борба и жртвите од ‘бугарските администратори’ кои заслужуваат да бидат прогласени за историско и културно наследство“, се вели во соопштението.

ФДМ прашува врз основа на кој член од Уставот би се донел закон за казнување за говор на омраза против странски народи и држави? Дали овој закон е дел од договорот и дали е со реципроцитет?

„Врз основа на кој член од договорот е изјавата дека немаме побарувања за малцинствата и малцински претензии. Дали се откажуваме од нив и кој е нивниот статус? Откажувањето од малцинствата е анти-ЕУ. Влезот во ЕУ има смисла само ако преку реформи се подобри квалитетот на животот на македонските граѓани и за таа цел нема потреба да докажуваме дали постоиме или не. Затоа, го повикуваме премиерот отворено и транспарентно, на чист литературен македонски јазик, како што е обврзан според законот, да дообјасни со кои историчари се советувал за изјавите дадени во интервјуто, што е договорено со Бугарија и која е цената што треба да се плати за влез во ЕУ. Исто така, му даваме историска шанса во најмала рака да му се извини на сопствениот народ доколку во кој било дел од овој процес увидел дека згрешил и да си поднесе оставка“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Лагите и невистините што ги шири антиевропската ДПМНЕ ги поддржаа едвај 200 приврзаници

Објавено пред

„Секогаш, во сите клучни моменти за европската иднина на државата, Мицкоски излегува во јавноста и се обидува да ги поткопува државните позиции, да ја кочи државата, да шири лаги и да подгрева тензии во јавноста. Хистеријата што Мицкоски ја ширеше во обид да си ја спаси фотелјата во белиот дворец, во обид да се закочи државата, да стави уште една сопка, се издиша како балон“, соопшти СДСМ.

Според партијата, едвај 200 приврзаници на губитникот Мицкоски ги поддржаа лагите и невистините што ги шири антиевропската ДПМНЕ.

„Јавноста синоќа сведочеше на контрадикторно однесување, на навреди и клевети, на повици за насилство, а Мицкоски доживеа да биде исвиркан на протест, што самиот го организира. Но, едно е јасно, граѓаните покажаа дека сакаат иднина, сакаат развој и напредок, сакаат членство во НАТО и ЕУ.

Граѓаните знаат што е вистина и кој се бори за македонската иднина, кој го заштити македонскиот идентитет во најтешките преговори во историјата на земјата, кој ја одведе државата во полноправно членство на НАТО, а кој нема чувство за државен и национален интерес, кој ја држеше земјата 11 години во изолација. Затоа, Мицкоски доживеа дебакл на својот протест затоа беше казнет од граѓаните и затоа уште долго ќе остане во опозиција“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид, МНР со осуда

Осквернавен е споменикот на брегот на Охридското езеро, кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите...

Македонија5 часа

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица. Министерството за здравство информира дека...

Свет6 часа

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија7 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија8 часа

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија10 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија11 час

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија12 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија15 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија16 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет16 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет17 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет18 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет18 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт18 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет18 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет18 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет19 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Досие