Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е хибриден режим затоа што нема ниту еден случај против врвот на власта

Објавено пред

Македонија е хибриден режим затоа што нема ниту еден случај против врвот на власта, а индиции и докази насекаде, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

„Угледниот магазин ‘Економист’ повторно ја вброи Македонија во групата хибридни режими исто како и лани, со фактот што годинава имаме и полоша оценка од минатата година. Светските агенции, медиуми и организации гледаат дека во Македонија нема правда и нема демократија. Македонија е хибриден режим затоа што кога Бојан Јовановски во судница рече дека парите од ‘Рекет’ завршиле кај Зоран и Вице Заеви, Обвинителството не отвори постапка против нив. Македонија е хибриден режим затоа што нема истрага за Дончев кого целата јавност го виде како става пари во чанта“, велат од партијата.

Од таму додаваат дека Македонија е хибриден режим затоа што нема истрага против Рашковски, кој го слушнавме како бара аванта за набавка на систем за летање во М НАВ, затоа што нема истрага за Заев за случајот со „ШИК Јелак“, за што го слушнавме контроверзниот бизнисмен Дака како вели дека му дал на Заев 300.000 евра мито, затоа што локалните функционери се шерифи и тепаат народ, затоа што нема правда, не се почитуваат законите ниту, пак, се работи чесно.

„Македонија ќе биде хибриден режим сè додека е Заев на власт“, се наведува во соопштението.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ ја криел информацијата дека Мијалков ќе бегa

Објавено пред

Mинистерот за правда Бојан Маричиќ ја криел информацијата дека Мијалков ќе бега и помагал да се реализира планот Заев -Мијалков, обвинуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Мијалков кој бил помаган од власта, на крај со црн владин ‘пасат’ стигнал до ЈО, од каде правеше циркуз за потребите на Заев и глумеше изненаден. Во режијата на Заев за Мијалков учествувало и ЈО, кое дозволило Мијалков 40 минути откако се пријавил, наместо да оди во куќен притвор да парадира пред камери и да го пере Заев“, стои во партиското соопштение.

Според ВМРО-ДПМНЕ, поради ваквиот скандал, или Русковска треба да си даде оставка или Маричиќ да си оди.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Започна процесот на попишување на граѓаните

Објавено пред

Од владеачката СДСМ потсетуваат дека процесот на попишување на граѓаните започна, а со учество во пописот, како што додаваат од партијата „секој граѓанин придонесува за развој и подобра иднина на државата“.

„Започна попишувањето на одделни категории на лица како што е предвидено во методологијата и од вчера се попишуваат лицата кои за време на пописот се наоѓаат во странство, во служба на Армијата, во казнено- поправни и воспитно-поправни установи, лицата кои се на служба во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Северна Македонија и членовите на нивните семејства кои престојуваат со нив, како и бездомните лица“, информираат од СДСМ.

До 21 април ќе се спроведе и самопопишување на дијаспората коешто се одвива електронски, преку веб страницата на Дджавниот завод за статистика.

„Пописот е најважната и најголемата статистичка операција со којашто ќе се обезбедат податоци коишто ја даваат основата за креирање ефикасни јавни политики со цел создавање услови за економски раст и развој, искоренување на сиромаштијата, зголемување на еднаквоста меѓу граѓаните, рамномерен регионален раст и поголема заштита на животната средина“, велат од СДСМ.

Оценуваат дека, „обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека Законот е неевропски и собирањето на потписи за наводно одложување на пописот е само лош партиски маркетинг, на којшто граѓаните не смеат да подлегнат“.

Апелираат, граѓаните активно да се вклучат во пописот со што ќе дадат свој личен придонес за подобра иднина на државата .

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Филипче треба да одговараат за вакцините

Објавено пред

Дека наскоро ќе стигнат вакцините граѓаните слушаат секој ден, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„И додека Венко Филипче и Зоран Заев велат дека ако е вратен авансот за кинеските вакцини, бројката на заразени се зголемува. Филипче и Заев уште велат ако е вратен авансот, сепак вакцините ќе стигнат наскоро. Но, што значи тоа наскоро? Ништо! Во ситуацијата во Македонија едно е јасно, вакцини нема“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од оваа партија додаваат дека „Филипче и Заев не само што покажаа, туку и докажаа дека не се способни и дека не се заинтересирани“ за набавка на вакцини.

„Филипче и Заев тераа одмор минатата година во август додека сите преговараа и договараа вакцини за годинава. За вакцини „ќе има наскоро“, а ги нема, иако сите земји вакцинираат од декември минатата година, одговорност мора да има“, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион31 минута

Претседателот на Србија ги предаде вакцините на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Сараево предаде контингент од 5.000 вакцини на компанијата „АстраЗенека“, што Србија и ги...

Свет2 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот хидроксихлорокин

Лекот хидроксихлорокин, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет3 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет14 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет14 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа17 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет17 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија19 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија21 час

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија21 час

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион23 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет2 дена

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија2 дена

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Досие