Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Не поминува месец без милионско задолжување, се земаат милиони, а ништо не се прави

Објавено пред

Пред два дена Владата се задолжи 12.7 милиони евра за да врати пари со камата што лани ги позајмила, не поминува месец без милионско задолжување, се земаат милиони, а патем ништо не се прави, нема капитални инвестиции, сите проекти се запрени, а за нови нема абер, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Реализацијата на капитални инвестиции од почетокот на годината, вклучително со јули месец, е историски најниски 21.33%. СДСМ мора да одговори доколку капитални инвестиции нема, на што се трошат парите од буџетот и од задолжувањата кои секој месец ги прават. Граѓаните заслужуваат да знаат каде одат парите кои сите ние заедно за некоја година треба да го враќаме со камати“, се наведува во партиското соопштение.

Задолжување, велат од ВМРО-ДПМНЕ, може да има само заради реализирање на капитални проекти и никако поинаку. Неодговорното работење на СДСМ придонесе за првпат во историјата на државата јавниот долг да надмине 5 милијарди, а државниот 4 милијарди евра, се додава во соопштението од партијата.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ место да реализира нови проекти, се фали со нашите

Објавено пред

СДСМ и понатаму продолжува да ги лаже граѓаните. Веќе две години откако СДСМ ја има власта во свои раце, нема реализирано ниту еден проект, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, СДСМ наместо да промовира и реализира нови проекти, се фалат со проектите на ВМРО-ДПМНЕ.

„Имено, СДСМ се фали дека наскоро ќе бидат пуштени во употреба автопатот Миладиновци – Штип и автопатот Кичево – Охрид, но тоа се проекти кои беа оставени во напредна фаза на реализација од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Државата и граѓаните станаа жртви на неспособноста и незаинтересираноста на СДСM. Затоа многу скоро граѓаните ќе го казнат СДСМ за сите црнила што ѝ ги нанесуваат на Македонија”, се додава во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Оваа година над 1 милијарда евра за изградба и реконтрукција на над 700 километри патишта

Објавено пред

Владејачката партија СДСМ најавува дека 2019 е година на интензивен инвестициски циклус за развој и унапредување на патната инфраструктура низ целата држава.

„Со започнување на градежната сезона, низ целата држава продолжува изградбата и реконструкцијата на најголем дел од патната мрежа. Со инвестицискиот циклус во вредност од 1 милијарда и 270 милиони евра ќе се градат нови и реконструираат постоечки патни правци во вкупна должина од над 700 километри низ целата држава.

Продолжува изградбата на автопатот Кичево -Охрид, автопатот Миладиновци – Штип наскоро ќе биде пуштен во употреба, а интензивно се работи и на експресниот пат Градско – Дреново.

Меѓу позначајните проекти за оваа година се: изградбата на автопатската делница Скопје – Блаце, втората фаза од експресниот пат Штип – Радовиш и третата фаза од експресниот пат Градско – Прилеп и реконструкција и рехабилитација на бројни патни правци низ целата држава.

Развојот на инфраструктурата и модернизацијата на патиштата го олеснуваат животот на граѓаните и влијаат позитивно врз економскиот раст и конкурентноста.

СДСМ како одговорна партија останува посветен на унапредување на патната инфраструктура со цел да се обезбеди брз, ефикасен и безбеден сообраќај за сите граѓани“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните две години не се на листата на приоритети на власта

Објавено пред

СДСМ ја носи државата кон пропаст. Оваа влада не направи ништо за граѓаните цели две години. Наместо подобар живот, донесе понижување, промена на име и неуставен закон за двојазичност, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

„Граѓаните две години не се на листата на приоритети на власта. Две години нема ниту еден инфраструктурен проект, капиталните инвестиции се на рекордно најниско ниво, а она што беше започнато од ВМРО-ДПМНЕ уште не можат да го довршат.

СДСМ стана синоним за неработа и хаос.

Хаос создадоа на секое поле, во земјоделието, образованието, здравството, културата, социјалната грижа, безбедноста и животната средина.

Граѓаните со месеци дишат загаден воздух, а од власта ништо не преземаат. Наместо мерки за почист воздух Заев реши да отиде на луксузно зимување во Германија, а граѓаните тука беа оставени да се гушат во канцероген воздух, во кој имаше концентрација на ПМ10-честички 20 пати над дозволеното.

Болниците секојдневно се полнат со граѓани со срцеви и белодробни проблеми, како последица на загадувањето, а власта е нема.
Црнилата на власта се присутни на секое поле. Државата само тоне и губи. Граѓаните се понижени.

Црнилата мора да си заминат. Зората мора да изгрее. Потребни се предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, за оваа ненародна власт да си замине“, се наведува во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Ќосето до Ѓорчев: Требаше досега да ги посетиш фамилиите на затворените за 27, а не откако најави кандидатура за претседател

Горан Ангелов – Ќосето обвинет за случувањата од крвавиот четврток, преку социјалните мрежи му се обрати на пратеникот Влатко Ѓорчев...

Македонија37 минути

Агенцијата за медиуми го испитува сопствеништвото на 1ТВ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми поведува постапка против 1 ТВ поради наводно скриено сопствеништво. На утрешната седница на дневен...

Македонија1 час

СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор на Камчев и Мијалков

За сите осомничени во истрагата ,,Империја”, СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор бидејќи сè уште постојат причините за...

Македонија3 часа

Граѓаните на пешачки маратон во МРТ, лифтовите на поправка

Речиси една недела не работи ниту еден од четирите лифтови во зградата на Македонската радио-телевизија каде што се сместени и...

Регион3 часа

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за ратификација на договорот за името

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се...

Македонија3 часа

(Видео) Закани до обвинителите на СЈО: „Фатиме е наша, а на тој каурот ќе му ја расплачеме фамилијата“

Во кривичниот суд во Скопје повторно се одложи рочиштето за предметот на СЈО „Титанк 3“, во кој обвинети се Ејуп...

Македонија4 часа

Мијалков на 31 јануари ќе го испрашува свиркачот Лазаревски

Судењето за предметот „Таргет-Тврдина“, кое се однесува на незаконското следење на комуникации, е одложено за 31 јануари. Свиркачот Ѓорги Лазаревски...

Македонија5 часа

Каракамишева: Венециската комисија поради притисоците испрати писмо до Османи и Заев

Венециската комисија испратила писмо до Кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и до премиерот Зоран Заев во кое се...

Свет5 часа

Кинески воени авиони ,,покажувале сила” летајќи во близина на Тајван

Кинески воен авион „сухој Су-30“и транспортен авион „шансји Ј-8“ на Ослободителната војска на Кина (ПЛА) прелетале над каналот Баши меѓу...

Македонија6 часа

На 12 март одново ќе почне судењето за набавката на 300 полициски „шкоди“

На 12 март, во 10 часот, во кривичниот суд во Скопје одново ќе почне судењето за предметот „Триста“ на СЈО,...

Свет6 часа

Најмалку 5 мртви во заложничката криза во банка на Флорида

Вооружен напаѓач упаднал во банка во Флорида и се забарикадирал внатре, а потоа се јавил на бројот за итни случаи...

Свет7 часа

САД одбиваат да ги повлечат дипломатите од Венецуела

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, одби да ги повлече американските дипломати од Каракас тврдејќи дека владата што ги прекинала дипломатските...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи22 часа

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија23 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања1 ден

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија1 ден

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија1 ден

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет1 ден

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија1 ден

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Досие