Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Посрамени вечно ќе чекаме пред портите на ЕУ

Објавено пред

„Нема ниту една европска вредност во владеењето на Заев. Тој ги прокоцка сите шанси да ја унапреди државата.
Власта со политика херојот Делчев го дава, измамникот Заев не го дава, посрамени вечно ќе чекаме пред портите на ЕУ. Политиката на свиткана кичма затвора, а не отвора врати. Во Европа не се избираат претседатели на држави како што Заев купувал гласови од верски лидери“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, поранешниот реис призна дека Зоран Заев и Стево Пендаровски преку него купиле контингент гласови на наши сограѓани од исламска вероисповед.

„Признанието на реисот треба да биде црвено светло за ЈО и веднаш да го повика да даде исказ за тоа како Заев и Пендаровски купувале гласови. Според член 160 од Кривичниот законик, тој што со употреба на сила, сериозна закана, измама или на друг начин ќе спречи или друг ќе присили да го врши, да не го врши или како да го врши избирачкото право, ќе се казни со затвор најмалку 3 години. Според член 22 од Кривичниот законик, ако две или повеќе лица, со учество во дејство на извршување или со друг особен придонес кон извршувањето на делото, заеднички сторат кривично дело, секое од нив ќе се казни со казната пропишана за тоа дело. Според член 23 од Кривичниот законик, тој што друг со умисла ќе го поттикне да стори кривично дело, ќе се казни како да го сторил самиот.
Има доволно елементи за одговорност за очигледниот поткуп што го призна реисот. По ваква изјава, да имаа грам доблест и Заев и Пендаровски, ќе си дадеа оставка. Но, тие остануваат да ги узурпираат функциите до кои очигледно дошле преку поткуп. ЈО не смее ниту ден повеќе да чека и веднаш да отвори случај за изборнуот поткуп за кој сега имаме и признание. Не е европска вредност да се купуваат гласови, а притоа да се зборува за ЕУ. Патот кон Унијата бара посветеност и почитување на законите, а не нивно кршење. Одговорност веднаш! Оставки“, се вели во соопштението.

Соопштенија

СДСМ: По двете заушки од странство, Мицкоски доби шлаканица и од македонскиот народ

Објавено пред

По двете заушки од странство, Мицкоски доби шлаканица и од македонскиот народ, велат од СДСМ како реакција на вечерашните протести на ВМРО-ДПМНЕ, на кои се бара оставка од премиерот Зоран Заев.

„Целосно издиша хистеријата на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ заснована на лажни вести, лицемерство и лажен патриотизам. Вечерва, со дебаклот на таканаречениот протест, стана повеќе од јасно дека на Мицкоски веќе не му веруваат ниту во самата партија, не му веруваат ниту тие 45 присутни во центарот на Скопје, а не, пак, народот на кој Мицкоски лицемерно се повикува“, велат од СДСМ.

Граѓаните, додаваат од партијата, совршено добро знаат што е вистина и кој се бори за македонската иднина, кој го заштити македонскиот идентитет во најтешките преговори во историјата на земјата, а кој работи против интересите на државата, како што тоа го прави Мицкоски цели три години.

„Затоа, јавноста не го поддржува и Мицкоски доживува дебакли на секој протест, затоа беше казнет од граѓаните и затоа уште долго ќе остане во опозиција“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Стигаат деманти од странски амбасади, прегоре системот за лажни вести на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Нема ден, а да не биде демантирана некоја лажна вест излезена од системот за лаги на ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ, откако холандската амбасада попладнево ја демантира информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна Македонија.

Веста за наводната холандска поддршка на ветото ја објави бугарски весник кој потсети дека пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антониjо Милошоски претходно напишал на „Фејсбук“ дека Бугарија има поддршка од уште најмалку две членки на ЕУ.

„Последните деманти се доказ како лажните вести и хистеријата што ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ги шират на штета на државата и државните позиции, на крајот им се удираат од глава. Пропаднаа во вода лагите на ВМРО-ДПМНЕ и Милошоски дека наводно повеќе земји членки на ЕУ се против интеграцијата на Северна Македонија“, стои во соопштението на СДСМ, од каде влеат дека уште еднаш се потврдило оти сè што излегува од белиот дворец е невистина и измислица.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев може да одговара за велепредавство штом прифатил учебници по бугарски терк

Објавено пред

Заев кажа дека ќе ги менува учебниците по историја од 2021 година, што значи дека ќе имаме учебници по бугарски терк, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Соред нив, како што го нарекуваат, премиерот во заминување Заев менувајќи ја историјата го менува идентитетот на Македонците.

„Заев и официјално почна да си го спроведува кажаното во срамното интервју каде се откажува од сè што е македонско и прави ретуширање на историјата. Велепредавникот Заев да каже дали го продаде АСНОМ, прифати ли дека бугарската окупација за време на Втората светска војна била администрација, го продаде ли Илинден, Гоце Делчев?“, јавно прашуваат од опозициската партија.

Од таму повикуваат дека сега е моментот сите граѓани да се освестат и да одлучат дали ќе се спротивстават на ова и ќе го заштититат македонскиот идентитет или ќе бидат соучесници во бришењето на македонската историја, сегашност и иднина.

„Заев со тоа што прифатил промена на учебниците согласно бугарските барања и откажување од народните херои ќе одговара за велепредавство“, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија10 часа

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија11 час

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија11 час

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија12 часа

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија13 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа14 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија15 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија16 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ17 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион17 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ18 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион18 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија19 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија19 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион19 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет20 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа1 ден

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија1 ден

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Досие