Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Само пад на власта е гаранција за заштита на граѓаните од партиските параполициски структури на СДСМ

Објавено пред

Само пад на власта е гаранција за заштита на граѓаните од партиските параполициски структури на СДСМ, реагираат преку соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Славјанка Петровска од СДСМ.

„СДСМ не може поинаку освен да шири лаги и конструкции додека во јавноста излегуваат докази за насилство и терор против политички неистомисленици, а за таа цел злоупотребувајќи ја полициската униформа за своите криминални структури. Лагите и конструкциите повеќе не минуваат. МВР, чијшто дел беше и Славјанка Петровска, мора да ги истражи сите околности за параполициската партиска структура, наместо да шири конструкции и лаги“, пишува во соопштението.

За почеток, велат од ВМРО-ДПМНЕ, Славјанка Петровска нека даде одговор за нападот врз новинарска екипа во Прилеп.

„Петровска нека одговори за полициските функционери коишто следеле опозициски тогаш кандидат за градоначалник. Петровска нека одговори за пораките на партиски поставени високи полициски функционери коишто гласат ‘Убиј го’. Измислените конструкции на СДСМ и Петровска не може да ги покријат подмитувањата притисоците, насилствата. Народот точно знае кој е насилник и што се неговите права без разлика на притисоците, следењата, заканите за тепање, технички прегледи, укинување на социјална помош или бркање од работа од јавните комунални претпријатија“, потенцираат од партијата на Мицкоски.

Според нив, народот, како што додаваат, точно знае и ја препознва вистината пред конструкциите за покривање на скандал.

„Партиските параполициски структури нема да поминат без одговорност и нема да бидат покриени со некој нов ‘продолжен кабел’. СДСМ како партија повеќе не може ништо да ветува, сè додека не може и себе да се заштити додека со неа управува мафијата во полициска униформа меѓународно позната трговија со дрога и давање идентитетска заштита на белосветски мафијаши“, стои во писмената реакција од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

Соопштенија

СДСМ: Славески не закажува вонредна седница на Советот на Град Скопје за помош на семејствата на настраданите

Објавено пред

Претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески од ВМРО-ДПМНЕ, сѐ уште не се изјаснил во однос на иницијативата и не закажал седница, што е незабалежано во праксата, обвинуваат од СДСМ откако вчера нивната советничката група и ДУИ поднесеоа иницијатива за свикување вонредна седница, на која треба да се усвои предлогот за финансиска помош за семејствата на настраданите во автобуската несреќа.

„Претседателот на Советот мора да закаже вонредна седница, на која првин ќе се гласа за оправданоста на итноста, а кога ќе се утврди оправданоста, Советот ќе гласа по однос на точките од дневниот ред.

Барањето за вонредна седница на Советот е од единствена причина што побргу да им се помогне на семејствата на жртвите и да не се чека редовната седница на Советот затоа што нема потреба за такво нешто“, се наведува во партиската реакција.

Според СДСМ, Славески очигледно не наоѓа разбирање за ситуацијата или, пак, свесно калкулира.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Системска корупција доведе дo несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски

Објавено пред

„Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски.

Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

Автобусот на „Беса транс“ немал потребна документација, тој поминал царина, поминувал полициски контроли, инспекторати и бил пропуштен во меѓународен сообраќај, не еднаш, туку неколкупати, и ниту Оливер Спасовски ниту Бочварски не наоѓаат вина кај себе.

Во автобусот очигледно немало ниту потребна опрема за спасување при несреќа, која опфаќа обични чекани за кршење стакла, ниту противпожарни апарати.

Три дена по несреќата, државата не располага со податоци кои лица се починати, колку луѓе имало во автобусот, колку се спасени. Оставени се и семејствата на починатите и јавноста на нагаѓањето на медиумите.

Сѐ што требаше да се направи е да се побара список од компанијата кои луѓе се качиле во Македонија, колку од нив се вратиле и кои во кој автобус биле. За оваа проста операција на власта ѝ требаат три дена.

Случајот изнесе на површина и дека во изминатиот период секакви возила биле пуштани во сообраќај и за тоа мора некој да сноси одговорност“.

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Новиот директор на РЕК „Битола“ е дипломиран машински инженер и искусен докажан кадар

Објавено пред

„ВМРО-ДПМНЕ, партијата што како власт го урниса енергетскиот сектор, а цената на струјата ја зголеми 100 отсто, денес како опозиција омаловажува искусни кадри кои се посветени на надминување на предизвиците во енергетиката.

Како што објави и АД ЕСМ, новиот директор на РЕК „Битола“ е искусен, докажан кадар, кој досега ја извршувал функцијата директор на „Термоелектраната“, а претходно бил координатор за електромашинско одржување и раководител на Служба за техничка сигурност.

Станува збор за човек кој е дипломиран машински инженер и магистер на менаџмент на човечки ресурси, кој претходно работел во приватниот сектор и тоа токму во владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога професионалните кадри беа маргинализирани само затоа што не беа членови на ВМРО-ДПМНЕ и дел од режимот.

Срамно и ниски се обидите на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Христијан Мицкоски, за омаловажување високообразовани лица, кои дават свој придонес во општеството.

Со тоа се покажува дека оваа партија не е излезена од режимската матрица на напади и омаловажувања на секој што не мисли како нив“.

Соопштение на СДСМ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија14 часа

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија16 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија16 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија17 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет18 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет18 часа

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија18 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија18 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија1 ден

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион1 ден

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија1 ден

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ1 ден

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно1 ден

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија1 ден

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија1 ден

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија1 ден

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија2 дена

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија2 дена

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија2 дена

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Досие