Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не меша баби и жаби и да каже зошто Македонија е црна дупка и нема вакцини

Објавено пред

Февруари дојде, а вакцини сè уште нема. Целиот регион масовно се вакцинира, а во светски рамки бројот на вакцинирани го помина бројот на заболени, само во Македонија абер нема од вакцини, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„И наместо Филипче да каже што правеше досега и зошто не набави вакцини, прави муабет за ланскиот снег. Филипче директно го загрозува јавното здравје со секој поминат ден без вакцини. Македонија оди кон 3.000 жртви од Ковид-19, луѓе од кои некои можеби ќе биле живи доколку вакцината во Македонија дојдеше како и во сите нормални држави. 6 месеци поминаа, што е доволно долг период да се договори вакцина, но дали наместо договарање вакцина, Филипче договараше аванта?!“, се наведува во соопштението.

Од опозициската партија бараат Филипче да каже до кога граѓаните ќе бидат жртви на лошиот менаџмент во здравството. „До кога луѓе ќе ни паѓаат на улици на само 50 метри од болниците, а ќе чекаат брза помош 30 минути?! До кога инфузии ќе се примаат во двор на болница?! До кога живи пациенти ќе лежат до починати?! До кога ќе ги прави граѓаните дека ништо не разбираат?!“, прашува ВМРО-ДПМНЕ.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја доведе Македонија во подредена положба со Бугарија

Објавено пред

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Македонија трпи закани, а Заев не е способен да го спроведува Уставот и да го заштити територијалниот интегритет и суверентитет на Македонија, реагираат од оваа партија.

„Зоран Заев и СДСМ ја доведоа Македонија во подредена и понижувачка состојба со Бугарија. Заканите за интервенции на бугарски разузнавачки служби на територијата на Македонија од страна на Румен Радев се директна вина и одат на контото на Зоран Заев, кој ја понижи државата и ја клекна на колена“, истакнуваат од опозициската партија.

Според нив, владеењето на Заев, како што велат, сериозно го поткопува принципот на суверенитет гарантиран со меѓународното право.

„Владата треба најитно да го осуди однесувањето на Радев, Захариева и другите бугарски политичари, кои се закануваат врз интегритетот на државата. Владата треба веднаш да ги извести сите меѓународните претставници во Македонија, ЕУ и НАТО за однесувањето на Радев, во спротивно Заев ќе биде директно виновен за поткопувањето на суверенитетот на државата и ќе сноси одговорност во иднина“, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Мицкоски: Оваа Влада не е способна да организира попис

Објавено пред

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, новиот бран на коронавирусот и неспособната Влада, како што ја нарекува, се гаранција дека или ќе биде одложен пописот на резидентното население или ќе биде уште еден неуспешен обид на Владата.

„Оваа Влада не е способна прегорена улична светилка да смени, а не да организира сложена статистичка операција – попис. Уште при првиот ден на евидентирање на дијаспората се случи крах на апликацијата, првин падна системот, слично како и училишниот онлајн-систем, а потоа во него можеше да се попише кој било со лажни и измислени податоци“, реагира Мицкоски преку статус на социјалните мрежи.

Оваа Влада не е способна прегорена улична сијалица да смени, а не пак да организира сложена статистичка операција попис….

Posted by Hristijan Mickoski on Вторник, 02 март 2021

„Се покажа дека од дијаспората може да се попише секој граѓанин што живее во Македонија, а тоа докажува дека Владата и Заев, како и за сѐ друго, не се способни да спроведат каков било процес. Не би ме зачудило ако на крајот се евидентираат неколку десетици милиони нашинци од дијаспората. Полека но сигурно пред очи имаме уште еден циркуз“, пишува Мицкоски.

Додава дека пописот во Македонија е закажан да почне на 1 април.

Но, она што се случува со евидентирањето на дијаспората е електронскиот метод, кој, како што вели, е методологија што ја има предложено неговата партија.

„Мојот повик за евидентирање на дијаспората се однесува на регистрирање на државјанствата и тие не влегуваат во резидентното население. Оттука, треба да престанат сите спинови, подметнувања и манипулации на Владата. До почетокот на пописот во Македонија, 1 април, има можност, а ние ќе поднесеме закон за поништување на пописот. Овој закон што ќе го поднесеме, покрај потписите на пратениците поднесувачи, ќе го има кредибилитетот и на над 100 илјади граѓани што се потпишаа со име и презиме за запирање на пописот“, стои во писмената реакција од Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ ја криел информацијата дека Мијалков ќе бегa

Објавено пред

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, ја криел информацијата дека Мијалков ќе бега и помагал да се реализира планот меѓу Заев и Мијалков, обвинуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Мијалков, кој бил помаган од власта, на крајот со црн владин ‘пасат’ стигнал до ЈО, од каде што правеше циркуз за потребите на Заев и глумеше изненаден. Во режијата на Заев за Мијалков учествувало и ЈО, кое дозволило Мијалков 40 минути по пријавувањето, наместо да оди во куќен притвор, да парадира пред камерите и да го пере Заев“, стои во партиското соопштение.

Според ВМРО-ДПМНЕ, поради ваквиот скандал, или Русковска треба да си даде оставка или Маричиќ да си оди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија5 часа

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија6 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет7 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ9 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија10 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа11 час

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет11 час

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет12 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет24 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет24 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа1 ден

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет1 ден

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија1 ден

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Досие