Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за само една години го зголеми јавниот долг нa над 5.2 милијарди евра

Објавено пред

Граѓаните чекаат СДСМ да се охрабри и да излезе на предвремени парламентарни избори. Никој повеќе во државата не може да го игнорира расипништвото и арамилакот на власта. Потребно е СДСМ да си замине, порача ВМРО-ДПМНЕ.

„Власта која за само една година ја задолжи државата и идните генерации за нови 450 милиони евра, а притоа нема ниту една позначајна капитална инвестиција, не може да ја води Република Македонија напред, туку само назад.

СДСМ за само една години со своето расипништво го зголеми јавниот долг нa над 5.2 милијарди евра, пари кои ќе треба да ги враќаат идните генерации.
Власта треба да одговори на што се потрошени овие пари, кога нивото на реализација на капитални инвестиции е на рекордно најниско ниво од очајни 65%?
Лудилото не запира тука. Власта сега лаже и вели дека ќе изгради нов Клинички центар за 480 милиони евра.

Власта која поништи веќе готов проект со обезбедени пари за клинички центар, кој ќе ја чинеше државата 4 пати помалку или 120 милиони евра, сега манипулира со 4 пати повисока сума, за проект чиј старт е неизвесен.

Доколку СДСМ не го прекинеше проектот за изградба на ВМРО-ДПМНЕ до сега истиот ќе беше до половина реализиран, а неговото пуштање во употреба ќе беше за две години од сега. Поради СДСМ сè ова е прекинато и нов клинички нема, а тешко дека во догледно време и ќе има, стои во партиското соопштение.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Од понеделник низ општините ќе ги разоткриваме измамите на градоначалниците

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ најави дека почнувајќи од понеделник, па во наредниот период преку низа активности во оштините ќе зборуваат за „измамите на локалните градоначалници, а дополнително преку трибини на Комисиите на партијата ќе укажуваат и на последиците од неработењето на градоначалниците врз општините и врз граѓаните“.

Владимир Нелоски од опозициската партија, денеска пред новинарите обвини дека во изминатите две години во кои СДСМ имаат речиси апсолутната власт во локалната самоуправа, резултатот е нула. Тој рече дека измамите се главна одлика, а нема ниту еден проект за граѓаните и мерка што ќе остане запаметена.

„Градоначалниците на Заев за две години потрошиле 65.7 милиони евра на непродуктивни трошоци, а нула бенефит за граѓаните. Шилегов, Петровска, Марин и другите градоначалници ветуваа експресно решавање на проблемот со загадениот воздух. Две години потоа загадувањето е 3.5 пати поголемо. Градови како  Скопје и Битола се гушат во загаден воздух, нарушено е здравјето на граѓаните а тоа оди на совеста на оваа власт. Две години со прст немаат мрднато во насока на решавање на проблемот со загадувањето во Скопје.. Скопје лани беше на листата на пет најзагадени градови во светот, а истата ситуација не очекува и оваа година. Ветија зголемување на зелените површини, а за две години исекоа 10.800 дрва. Забрзано се сечат дрва во Аеродром, Центар, Карпош. Се сече на секаде, а власта е во трка за парцела повеќе, за бизнис за своите пајташи“, рече Нелоски.

ВМРО-ДПМНЕ обвинува и на зголемување на давачките. Во поголем број од општините, вели Нелоски, накачена е цената на водата. Граѓаните сега плаќаат поскапи сметки за вода отколку пред две години. Поскапе и паркингот, поскапеа и другите давачки, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Филипче: Ги укинавме квотите за лекови и го унапредуваме здравството, на прав пат сме

Објавено пред

Ги укинавме квотите за лекови, го унапредуваме здравствениот систем, на прав пат сме, изјави на прес-конференција во СДСМ, министерот за здравство, Венко Филипче, кој е и претседател на Комисијата за здравство на владејачката партија.

Тој рече дека од почетокот на месецов, граѓаните имаат достапни лекови во кој било период.

„Целосно ги укинавме квотите за лекови на рецепт во аптеките ширум целата држава. Владата предводена од Социјалдемократскиот сојуз овозможи достапни лекови за пациентите во секое време. Мерката што ја најавивме во нашата изборна програма веќе е реалност, обезбедувајќи квалитетни здравствени услуги и лекови согласно потребите на граѓаните. СДСМ е одговорна политичка партија затоа што го решаваме деценискиот проблем со недостатокот на лекови“, оцени Филипче.

Тој потсети дека во август почнала првата фаза од укинувањето во аптеките во Охрид, Ресен, Струга, Дојран и Гевгелија. Граѓаните на овие туристички места, рече Филипче, имаат редовен пристап до лекови во текот на целиот месец. Тие повеќе немаат страв дека може да останат без потребниот лек.

Министерот на прес-конференција истакна дека досега се подобрени условите во десетина јавно-здравствени установи, а следува подобрување на условите во други 34 ЈЗУ.

„За две години повеќе од 5000 согласности издадовме за вработување, а ги зголемуваме и платите на здравствените работници. Водиме вистинска грижа за пациентите со ретки болести. Воведовме 5 нови лекови за овие лица и значително го зголемивме буџетот. Од 213 милиони денари, на 485 милиони денари. Воведовме три нови инсулини. Дијабетичарите сега имаат обезбедени лекови со сертификат за квалитет, а до пред 2 години, тие добиваа лекови без сертификат за квалитет и без никаков ефект“, додаде Филипче.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Не е точно дека уделот на Мицкоски за хидроцентралите е 7 отсто, тврди Васев од СДСМ

Објавено пред

Не е точно дека уделот на Мицкоски е само 7 отсто, реагираат од СДСМ по изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМЕ, Христијан Мицкоски, кој вчера во интервју за „Макфакс“, рече дека повеќе не е сопственик на удел на хидроцентралите од 7 проценти.

Стефан Васев од СДСМ изјави дека официјалните документи покажуваат оти во втората половина на 2017 година во конзорциумот „Минка-Енерготек“ била направена промена на сопственичката структура, со пренос на уделите.

„Со таквиот пренос, „Енерготек ДОО Скопје“ на Мицкоски во конзорциумот „Минка-Енерготек“ има удел од 99 отсто, додека Минка-ДА ДОО Струмица има удел од само 1 (еден) отсто. Кои се вистинските причини за овој потег на Мицкоски? Од што се плаши Мицкоски да не се открие во овој случај?“, праша Васев.

Тој потсети дека Мицкоски бизнисот со хидроцентрали го добил во време кога е советник на неговиот ментор Никола Груевски.

„Тоа е класичен судир на интереси. Во 2015 година, кога Мицкоски бил советник кај Груевски, конзорциумот во кој удел има Мицкоски, токму од Владата на Груевски добива државно земјиште од речиси 33 илјади квадратни метри за изградба на хидроцентрала“, рече Васев.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ9 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион10 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура10 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија13 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија13 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа14 часа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија15 часа

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет15 часа

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија1 ден

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија1 ден

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија1 ден

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт1 ден

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија1 ден

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија2 дена

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Регион2 дена

Словенија го менува законот – невработените со надомест од 402 евра

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на трудот, со што би се зголемила минималната бруто...

Македонија2 дена

Меркел ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател Емануел Макрон утре треба да остварат средба, која според уверувањата на дипломатите, е...

Бизарно2 дена

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус),...

Топ2 дена

Над 160 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот...

Досие