Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Со 6% предност ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ и деструктивните политики на власта

Објавено пред

Граѓаните во огромно мнозинство застануваат зад ВМРО-ДПМНЕ и политиките за обнова на Македонија. Со 6% предност ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ и деструктивните политики на власта, соопшти опозициската партија.

„Криминалот, корупцијата и рекетот кои во изинативе три години го тиштат македонскиот граѓанин, заедно со националното предавство, се причините поради кои граѓаните бараат промени.

Криминалните политики на власта значат 28% реализирани капитални инвестиции за цели 8 месеци, запирање на градбата на клиничките центри во Скопје и Штип, нула километри нов автопат, универзитети со изгубена репутација, разочарани земјоделци. Затоа Заев бега од избори и се моли тие да не бидат на пролет.

Зоран Заев е исплашен затоа што знае дека одамна ја има изгубено поддршката од граѓаните.

СДСМ направи огромна штета за државата. Со СДСМ Македонија може да продолжи само да тоне. На Македонија и треба нов почеток. На Македонија и треба обнова.

На претстојните парламентарни избори СДСМ ќе го добие одговорот на граѓаните кои во се поголеми бројки застануваат зад ВМРО-ДПМНЕ“ се наведува во партиското соопштение.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е без почеток на преговори, политиката на Заев доживеа дебакл

Објавено пред

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ оценува дека Македонија е без почеток на преговорите со ЕУ. Од таму велат дека политиката на Заев доживеала дебакл.

„Заев ветуваше почеток на преговори со ЕУ, две години тие само што не почнале, а лажеше дека и поглавја се отвораат. Политиката на Заев е една огромна лага и погазување на државата. Заев го погази идентитетот. Тој тврдеше дека македонскиот и бугарскиот народ се едно исто, дека имаат заедничка историја и дека македонската историја почнува по 1945 година. Се што можеше да се осквернави, Заев осквернави. Сакаше и тргуваше со јазикот, идентитетот и историјата“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Позициите на Македонија се темелно нарушени, додаваат од опозициската партија и според нив за таквата ситуација виновен е лично Заев.

„Понижувањето на државата е плод на политиката на свиткана кичма на Зоран Заев. Попусти се сега сите обиди да се вади од калта. Наместо тоа потребна е оставка веднаш. Сите политики на Заев се поразени“, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Алијансата зa Албанците – Алтернативата: Овaа е антиевропска и Влада штетна за граѓаните

Објавено пред

Деновиве, кога беше одбележан Денот на Европа, слушнавме десетици изјави и објави на функционери од оваа Влада, кои да не ги познававме и да не ги знаевме нивните дела, ќе поверувавме дека целиот товар на ЕУ паднал врз нивните плеќи, реагираат од коалицијата „Алијанса за Албанците/Алтернатива“.

„Оваа Влада е формирана врз парадигмата на измамата ‘албански премиер’, со што станува извршната власт што го уништил секој демократски и морален критериум за учество на избори, оваа Влада е резултат на изборите од 15 јули 2020 година, кои за нас се нелегитимни бидејќи на тие избори манипулацијата на гласот, кражбата, купувањето и другите форми на нарушување на демократската волја станаа стандард на држава, која, барем официјално се стреми да биде членка на ЕУ, оваа власт му издаде градежно земјиште во вредност од 200 милиони евра на контроверзниот бизнисмен Дака Давидовиќ, кој спонзорира антиевропска агенда во регионот“, потенцират од коалицијата.
Според нив, Владата потфрлила со образовниот процес во време на пандемија, а резултатите од овој неуспех, како што велат, ќе се чувствуваат уште долго во иднина.

„Оваа Влада се однесува кон пандемијата во стилот ‘нека се спаси кој како може!’, па затоа денес стапката на смртност во РСМ е највисока во Европа, а имунизацијата е меѓу најниските во нашиот континент, оваа Влада овозможи да добијат пасоши над 200 меѓународни криминалци, кои се бараат во светот, со што потврди дека РСМ стана засолниште на криминалците и дека оваа власт е длабоко вклучена во меѓународниот организиран криминал“, потенцираат од оваа партија.

Од таму сметаат дека ваквите состојби се најдобриот доказ, како што велат, дека оваа држава креира друга агенда и се откажала од евроинтеграциите.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Левицата поднесе предлог-закон за намалување на платите на уставните судии

Објавено пред

Пратениците на Левицата, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на Собранието на Република Македонија, поднесоа предлог-закон за измена и дополнување на Законот за платата и другите надоместоци на избрани и именувани лица на РМ.

„Целта на овој предлог-закон е да се анулира додатокот за плати, кој уставните судии си го изгласаа со промена на Деловникот во октомври 2020 година, а со кој ќе може да примаат додатоци до 35 % од основната плата, кои ќе изнесуваат дури до 500 евра! Имено, овој специјален додаток се однесува на: посебни услови за работа, постоење висок ризик и доверливост!? Сметаме дека во случајов нема никаков правен основ за овие додатоци – бидејќи уставните судии работат апстрактни спорови (т.е. судир на акти), а не конкретни спорови меѓу странки“, реагираат од оваа партија.

Според Левицата, тие го кршат Уставот по неколку члена, и тоа: чл. 113, каде што со акт на судот им е дозволено да се уредува само „начинот на работа и постапката“, а не и платата и чл. 109, каде како што посочуваат од партијата е нагласено дека се избрани од Собранието и со тоа за нив важи Законот за платата и другите надоместоци на избрани и именувани лица на РМ, а материјата за плата не може да се уредува со менување на Деловникот.

Од таму потенцираат дека постојат индиции за вршење кривично дело по чл. 353 од КЗ, односно „злоупотреба на службената должност и овластувањето“, за што, како што посочуваат тие, преку правен тим ја разгледуваaта можноста за поднесување кривична пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 минута

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот исток се прелејаа во Германија, каде се случија напади врз две синагоги. Во Бон синоќа неколку млади...

Свет1 час

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет1 час

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија13 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија17 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија19 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија20 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија20 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет22 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион24 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија2 дена

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија2 дена

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Досие