Контакт

Соопштенија

Глас за Македонија: Институциите им припаѓаат на граѓаните, не на партиите

Објавено пред

Спроти најавените смени на најмалку 25 директори на јавни претпријатија со нови партиски поданици, партијата на Солза Грчева, Глас за Македонија, најостро реагира на, како што вели, овој вулгарен принцип со кој сите наши институции остануваат заробени во рацете на владејачката коалиција.

„Со овие девијантни практики на владеење, Владата само нè оддалечува од ЕУ и нè внесува во кругот на земји каде владеат султани.

На оваа Влада полесно ѝ беше да обезличи еден цел народ, одошто да направи клучни реформи во политичкиот систем кој нè уништува по секоја основа. На оваа Влада полесно ѝ е да се моли и ведне ‘рбет пред институциите на ЕУ, одошто да спроведе на вистински начин суштински реформи од кои граѓаните ќе се чувствуваат еднакви и слободни.
На оваа Влада не ѝ паѓа на ум да ги спроведе препораките на Прибе, во кој се крстеше кога беше опозиција и заробените институции не ги вадеше од уста. Клучна забелешка во тој извештај беше токму грубата и невидена партизација на институциите.

Партија не смее да именува, ниту да разрешува директори на јавни претпријатија кои им припаѓаат на сите граѓани. Секој граѓанин, без разлика на која партија припаѓа или, пак, воопшто не припаѓа, мораат да имаат еднаква шанса за пристап до јавните претпријатија, а квалификациите и искуството со системите мораат да бидат единствен критериум за негов избор на отворен конкурс.

Глас за Македонија ветува дека кога ќе дојде на власт, веднаш ќе ги промени законите кои се правени да се легализира кражбата на институциите кои се од јавен интерес. Никогаш повеќе партиите на власт нема да можат да поставуваат свои луѓе. Институциите им припаѓаат на граѓаните, не на партиите. Јавниот интерес мора да биде над партискиот“, велат од партијата на Грчева преку соопштение.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Соопштенија

СДСМ:196 милиони евра назад кај фирмите во првата половина од годината

Објавено пред

Над 196 милиони евра се вратени кај фирмите од страна на државата со редовен и неселективен поврат на ДДВ кон фирмите во првата половина на оваа година, соопшти СДСМ.

Според партијата, она што е дополнително важно е податокот дека повратот на парите од ДДВ назад кон фирмите е поголем за 20 отсто во однос на истиот период лани. Тоа се 2 милијарди денари повеќе пари за фимите.

,,Во споредба со 2016 година, односно за времето на ВМРО-ДПМНЕ, разликата е огромна, дури 70% повеќе. Криминалната власт на ВМРО-ДПМНЕ само грабаше од граѓаните, од фирмите. СДСМ враќа пари назад кон граѓаните, кон фирмите. Редовниот и неселективен поврат на ДДВ ја подобрува ликвидноста на фирмите. Позитивните тенденции во стопанството, во економијата се гледаат и преку засилената активност на фирмите”, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Шилегов ќе го видиме како сече лента на дивоизградената платформа на Матка?

Објавено пред

Дали Петре Шилегов ќе го видиме како сече лента на отворањето на дивоизградената платформа на Матка? Во загубена Република Македонија предводена од Зоран Заев нема да не чуди и тоа да се случи, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, Зоран Заев, централната и локалната власт со месеци најавуваа дека ќе се борат против дивоградбите и дека ќе ги отстрануваат. Но, сведоци бевме како градоначалник од владејачкото мнозинство свечено ја отвори дивоградбата во центарот на Охрид кај чинарот, во сопственост на советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини.

,,Во ваква апсурдна ситуација единствен заклучок е дека СДСМ јавно го одобрува никнувањето на дивоградби низ државата, затоа што позади нив се кријат политички и бизнис интереси на власта.Оваа неодговорна, неспособна и криминална власт е одговорна за тоа што Охрид наскоро може да го изгуби статусот во УНЕСКО. Нивното самоволие оди дотаму што на скандалозен начин во Собранието сакаат да протуркаат закон што не е ист со оној што беше презентиран на Сесијата на Комитетот за културно наследство во Баку.

Самобендисаноста и ароганцијата на СДСМ оди до таму што не ја презентираа вистинската и реална ситуација во Охрид, а тоа е бидејќи не беа способни да ги спроведат препораките на УНЕСКО. Ова не го говори само ВМРО-ДПМНЕ, ова го тврдат и медиумите, експертската јавност и невладините организации кои сериозно и будно го следат проблемот со охридскиот регион и неговиот статус во УНЕСКО. Нејасно е и зошто со предложениот закон се предвидува во советот за охридскиот регион да биде именуван член од Министерството за политички системи и тоа тело одлуките да ги носи според Бадентерово мнозинство. Класично политизирање со културното и природно наследство на Република Македонија.

Ова е уште еден показател дека Заев е подготвен на политички пазар за се во државата па дури и за природното и културно богатство на Република Македонија. СДСМ и Заев мора што побрзо да си заминат за може што побрзо да се поправи штетата која секојдневно ја нанесуваат на државата”, се додава во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Бачев: Разузнавачкиот сојуз меѓу Македонија, Албанија, Косово, Бугарија и Германија против Србија е опасна авантура

Објавено пред

Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, по повод денешната информација за разузнавачки сојуз меѓу Македонија, Албанија, Косово, Бугарија и Германија против Србија рече:

„Голема е вознемиреноста и загриженоста кај мене, Единствена Македонија и македонскиот народ од денешните информации дека во Македонија е формиран заеднички разузнавачаки центар меѓу Македонија, Албанија, Косово, Бугарија и Германија за тајно делување против Србија. Ја предупредувам марионетската власт во Скопје дека најновиот разузнавачки сојуз против Србија е опасна авантура со штетни последици за македонските национални и државни интереси. Зоран Заев влегува во разузнавачи сојуз со Албанија, Косово, Бугарија и Германија кои сакаат да ја избришат Македонија и да доведат до нејзина поделба, а против Србија која не ги доведува во прашање територијалниот интегритет и суверенитет на земјата. Излегува на виделина дека триото Заев, Димитров и Шеќеринска од за нив познати причини, до крај ќе ја тераат агендата за целосно уништување на македонскиот народ и македонската држава. Но, марионетата Заев пропушта од вид дека кај македонскиот народ и поголем дел од државјаните на Република Македонија се уште има храброст и решителност да се одбрани Македонија и Македонците. Единствена Македонија никогаш нема да ги предаде интересите на Македонците. Давам збор во име на Единствена Македонија дека не ја предаваме Македонија, нашата земја, нашата татковина. Ќе ги поништиме антимакедонските договори. Македонија е нашата татковина. Македонија е нашиот дом. Онака како што се бориме за нашите домови, ние ќе се бориме и за Македонија”,рече Бачев.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт5 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа7 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт7 часа

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет7 часа

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт7 часа

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Македонија11 час

Лидерската средба е неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на...

Култура12 часа

(Видео) Огнен и Марина ја крунисаа љубовта на 46-тата Галичка свадба

Во Галичник денеска се одржа 46-то издание на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, која повеќе од 4 децении ги негува...

Европа12 часа

На парадата во Париз се појави „летачки војник“

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Фреки Запата...

Македонија13 часа

Два земјотреси ја стресоа Грција, почувствувани и во делови од земјава

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна...

Македонија13 часа

,,Како не ти е срам” му порача Милчин на Адеми поради дивоградбите во Охрид

,,Како не ти е срам” му порача професорот, Владимир Милчин  статус на Фејсбук на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по...

Свет15 часа

(Видео) Њујорк во мрак, претставите од Бродвеј се преселија на улиците

Менхетен синоќа остана неколку часа без струја поради голем дефект, поради што престана да работи метрото, запреа лифтовите, се исклучија...

Свет17 часа

Протести во Чикаго против имиграционата политика на Трамп

Неколку илјади луѓе маршираа во центарот на Чикаго протестирајќи против имиграционата политика на претседателот Доналд Трамп, а слични протести се...

Регион18 часа

Во Хрватска во јули има 90 илјади помалку туристи од лани

Во првата недела од јули во Хрватска има 90.000 гости и 400.000 ноќевања помалку отколку во истиот период минатата година....

Свет18 часа

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија. Како што соопшти Агенцијата за геолошко истражување на...

Топ18 часа

Рачна бомба пронајдена во битолското село Брусник

Синоќа во 20 часот, пиротехничар од Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од селото Брусник, општина Битола...

Свет1 ден

Рекордна казна за Фејсбук, треба да плати пет милијарди долари

Федералното регулаторно тело на САД одобри рекордна парична казна од 5 милијарди долари за компанијата Фејсбук во рамки на истрагата...

Топ1 ден

(Видео) САД: Тропската бура Бери се движи кон брегот, без струја останале 30.000 лица

Тропската бура Бери продолжува да се движи кон Луизијана, а метеоролозите предвидуваат дека ќе прерасне во ураган. Flooding near Barataria....

Свет1 ден

(Видео) Судири меѓу полицијата и демонстрантите на протест во Хонг Конг

Неколку илјади луѓе протестираа во Хонг Конг против кинеските трговци, при што дојде до судир меѓу полицијата и демонстрантите. “He...

Регион1 ден

Силен земјотрес го погоди западниот дел на Грција

Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот од Грција, а според првичните податоци нема...

Македонија1 ден

Се екипира Агенцијата за национална безбедност, во тек јавен повик за селекција на кадри од УБК

Комисијата за селекција и избор на работници на Управата за безбедност и контраразузнавање, согласно член 186 став 7 од Законот...

Досие