Контакт

Соопштенија

Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ траумите на децата ги користи за политичко профитерство

Објавено пред

По вчерашната објава и информациите во јавноста итно го прекинавме финансирањето на првиот скопски извиднички одред, велат од Град Скопје, во врска со денешните обвинувања од страна на ВМРО-ДПМНЕ дека дискутабилни програми по сексуалното образование биле финансирани и претходно.

dobivaj vesti na viber

„Градот обезбедува финансиска поддршка на многу манифестации и проекти од областа на образованието, социјалата, културата, спортот, но на никој начин не е вклучен во организацијата на тие проекти“, објаснуваат градските власти.

Од таму бараат институциите на правдата да направат истрага бидејќи тоа е во нивна надлежност.

„Ваквите прес-конференции на ВМРО-ДПМНЕ и поигрувањето со чувствата на загрозените ученици и родители, покажува само отсуство на почит и разбирање кон жртвите и во тешките моменти во коишто се наоѓаат, па уште и дополнително ги злоупотребуваат за дневен политички профит“, велат од Град Скопје.

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги задолжува општините, Радовиш е нов на листата

Објавено пред

„Неспособните локални власти на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со неодговорно и расипничко раководење на општините. Локалните управи на ВМРО-ДПМНЕ предводени од шпицниот градоначалник Христијан Мицкоски спроведуваат скапи и нетранспарентни задолжувања на општините на штета на граѓаните“, соопштуваат од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата велат дека „Аеродром, Бутел, Гази Баба и Прилеп се општините што преку обврзници ги задолжуваат граѓаните. Не се знае за што се наменети овие задолжувања, не се знае колку време ќе се отплаќаат, ниту колкава ќе биде каматната стапка. Но, јасно е дека граѓаните, наместо решавање на проблемите и нови проекти, добиваат долгови што ќе ги плаќаат со години“.

„И Општина Радовиш ќе се задолжува со 80 милиони денари или околу 1,3 милион евра преку кредит од комерцијални банки Ова е добро познатата практика на ВМРО-ДПМНЕ. Во 2017 година, по 12 години владеење, ги оставија општините во долгови, со блокирани сметки. Сега повторно ги задолжуваат и им нанесуваат голема штета на општините и на граѓаните“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и неговата Влада целосно се изгубија, политиката на свиткан ‘рбет носи само нови понижувања

Објавено пред

Понижувањата и навредите што ги трпат Македонија и Македонците се резултат на погрешната политика на СДС. Изворот на ова е затруеното дрво, договорот со Бугарија што тие го донесоа, со кое отворија врата и дадоа легитимитет на негаторските изјави и постапки упатени кон македонскиот идентитет, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Резултатот на сето тоа денес се тензиите што се појавуваат, историски најлошите односи меѓу двете земји и скандалозните прослави на историски датуми со кордони, многу полиција и чествување далеку од очите на народот. Наместо за иднина, власта на СДС се согласи да се зборува за историја. Нема никаков инфраструктурен и економски бенефит за Македонија од ова.

Напротив, добиваме уцени и нови и нови барања, чија крајна цел веќе и не се крие, а тоа е однародување, што нема никаква врска со европските стандарди и вредности. Ковачевски и неговата Влада се целосно изгубени и со свиткан ‘рбет. Веќе не знаат како да се оправдаат за живиот песок во кој тонат и, за жал, ја влечат и Македонија“, велат од партијата.

Тие велат дека неопходни се избори што побргу, на кои граѓаните јасно и гласно ќе кажат што мислат за нивните погубни политики.

Прикажи повеќе...

Економија

АД ЕСМ: Блокот 1 на РЕК „Битола“ исклучен од мрежа

Објавено пред

„Утрово, Блокот 1 на РЕК „Битола“ е исклучен од мрежа поради интервенции во цевководниот систем на постројката, сервисни и ремонтни активности на мелничките кола и нега на постројките во машинската сала на блокот. Се очекува блокот да биде ставен во функција во следните 24-48 часа“ информираат од АД ЕСМ.

dobivaj vesti na viber

Од таму потсетуваат дека „поради енергетската криза во која се наоѓа земјата и потребата од постојано и зголемено производство на електрична енергија, ремонти и санација на блоковите, не се изведуваат како што вообичаено тоа се прави, со застои на производствениот процес на блокот во период од 60 до 90 дена“.

„Сите неопходни зафати во овој период се прават кога се апсолутно неопходни или кога ќе се укаже можност за тоа. Блокот 2 и Блокот 3 на РЕК ‘Битола’ во моментот работат без проблеми. Ремонтни активности на Блокот 2 се предвидени за следната недела. За целиот овој период, АД ЕСМ ги задоволува потребите за електрична енергија на потрошувачите со производство од другите свои капацитетите. Увоз на електрична енергија нема“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Земјотресот во Турција и Сирија низ фотографии

Светот во неверување, Турција и Сирија завеани во црнила и тага. Земјотресите што во понеделникот ги погодија овие земји однесоа...

Свет4 часа

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа...

Свет7 часа

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Времето истекува за спас на преживеаните кои се затрупани во урнатините од земјотресите во Турција и Сирија, бидејќи потрагата се...

Македонија8 часа

Анкета: Расте скептицизмот за Европската Унија, како најголема закана граѓаните ја гледаат Бугарија

Расте скептицизмот за Европската Унија, најголема закана за Македонија е Бугарија. Ваков е заклучокот од резултатите на анкетата „Еврометар“, спроведена од...

Македонија8 часа

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Ниту еден политичар не се појавил на плоштадот Македонија за да донира помош во вид на ќебиња и облека за...

Македонија10 часа

Почина Благојче, пациент со цистична фиброза, кому Пендаровски пред две години му вети помош за да добие лек

Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, ја изгуби битката...

Македонија11 часа

Мозочните удари ќе се снимаат за неколку секунди, Клиниката за неврологија доби современ томограф

Снимањата на пациентите со мозочни удари ќе се завршуваат за само неколку секунди, најави денес Иван Барбов, директор на Клиниката...

Македонија11 часа

Кумановката што го прегази пешакот кај „Гоце Делчев“: Не се чувствувам виновна

Гордана Филиповиќ, која го управуваше возилото „бмв х5“, со кое го прегази и усмрти дедото Слободан Ангеловски на мостот „Гоце Делчев“,...

Македонија12 часа

По сомневањата за упад: министерот Сали нема информации дека трет ден системот на Фондот за здравство не работи

Министерот за здравство, Беким Сали, не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување, кој веќе трет ден...

Македонија13 часа

Сали не може да даде временска рамка кога ќе се набави лекот за цистична фиброза: Се надевам набргу

Министерот за здравство, Беким Сали, не знае дали ќе се чека нов министер за набавката на скапиот лек за лицата...

Свет13 часа

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Колку и да е страшна ситуацијата во Турција и Сирија, каде што повеќе од 9.500 луѓе загинаа во разорните земјотреси...

Македонија14 часа

Пендаровски и 63 вработени кај него сѐ уште немаат плата, од кај Битиќи велат ќе ја добијат до 15-ти

Стево Пендаровски по четири години од изборот за претседател, првпат остана без плата заедно со неговиот Кабинет. Средствата што вообичаено...

Македонија15 часа

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни производи се донесени на двата пункта во Скопје, каде што граѓаните донираат за граѓаните на Турција...

Свет15 часа

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено по 40 часа под урнатините

„Белите шлемови“ објави видео од спасување девојче под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а...

Свет15 часа

Целосна катастрофа по земјотресот: тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион15 часа

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија1 ден

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија1 ден

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет1 ден

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија1 ден

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...