Контакт

Соопштенија

Демократската фракција бара од Мицкоски итен конгрес на кој ќе се обликува идното ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ со отворено писмо се обрати до лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, бидејќи, како што велат оттаму, повеќето нивни предлози, поради немање храброст, се игнорирани или останале во потсвеста на раководството.

Од ВМРО-ДПМНЕ – Демократска фракција кон Мицкоски изразуваат максимална поддршка во однос на расчистувањето со, како што велат, криминалните партиски структури, кариеристи, прислужници, бандити, непринципиелни и дезидеологизирани персони, во име на поубавата иднина на партијата и државата.

„Иако ова го очекувавме од Вас и Вашето раководство веднаш по брзиот и нестатутарен конгрес во Валандово, сепак и задоцнетиот Ваш потег од пред неколку дена го поддржавме и го поддржуваме. Во оваа пригода сакаме да ви укажеме дека Вашата улога во овие случувања не смее да биде епизодна и селективна, туку треба да продолжи со истиот принцип и темпо кон сите што се огрешиле кон државата, граѓаните и партијата. Притоа очекуваме од Вас и јавно извинување во име на партијата кон сите граѓани на Македонија за сето сторено зло од изродите во нашата партија. Потребно е да се стави крај и да им се каже довидување на сите оние што живееја и профитираа од државата и партијата“, се наведува во отвореното писмо.

Од Демократската фракција потенцираат дека за сите директни и индиректни учесници и соучесници во криминалите на претходната власт очекуваат фер судска разрешеница, а не амнестија.

„Амнестијата не треба да биде средство за собирање дневнополитички поени или, пак, давање лажна надеж на обвинетите и осомничените затоа што таа нема да се случи и ќе се врати како бумеранг поради досега погрешно водените и неискрени партиски политики исклучиво за спас на кожата на врховната партиска булумента“, стои во соопштението.

Од Демократската фракција сметаат дека е потребен итен разговор и договор за новите стратешки, програмски и кадровски постулати, кои, како што велат, ќе го обноват компромитираното и руинирано партиско ткиво.

„Лажните и козметички промени и привидно единство не смеат да се дозволат бидејќи потребна ни е победа на следните избори. Потребна е реална и коренита промена! Нов тимски приод на работа и раководење. Потребна е јасна визија за тоа каде оди Македонија и каква улога треба да има ВМРО-ДПМНЕ во иднина. Немојте да бегате од неминовната потреба за одржување итен конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој треба да донесе одлука со која ќе се определи дали ВМРО-ДПМНЕ во иднина ќе биде партија или движење, дали и понатаму ќе продолжи да функционира како злосторничко криминално здружение или најитно ќе се врати на демократскиот колосек како современа демократска и патриотска политичка партија, која ќе биде на браникот на националните интереси“, се вели во обраќањето до Мицкоски.

Од Демократската фракција потенцираат дека нема да бараат промена на партискиот лидер, туку измени и дополни и демократизација на Статутот, меѓу кои и зајакнување на раководењето со партијата.

„Ова зајакнување треба да биде во насока на привремено колективно раководење со партијата, со претседавач како primus inter pares во идниот и привремен колективен орган. Ова го бараме поради фактот што сите досегашни партиски лидери по разни основи ги злоупотребија позицијата и дадената доверба од членството, како и поради потребата одговорноста да биде поделена на повеќе нивоа во турбулентниот период што ни претстои“, стои во соопштението.

Од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ изразуваат надеж и дека Мицкоски ќе собере сили и храброст и ќе ја поддржи иницијативата за распишување нов референдум на национално ниво, со цел, како што велат, за конечно зацврстување на статусот и позицијата на Македонците, на македонскиот јазик, историјата, традицијата, наследството и културата, како и стремежот за членство во западноевропските асоцијации и организации наспроти содржината, според нив, на неуставниот и ништовен преспански договор.

Соопштенија

СДСМ: Мицкоски е единствениот кој го брани криминалот на Груевски

Објавено пред

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски за жртва, уште еднаш потврдува дека антизападниот Христијан Мицкоски е единствениот што го брани криминалот на Никола Груевски, порачаа од СДСМ.

„Затоа Мицкоски не одговори за средбата со неговиот ментор, Никола Груевски, затоа не одговори ниту за неговите посети на Белград и Будимпешта во октомври 2018 година.

Јавноста ќе ја дознае целата вистината. Како што излегоа на виделина шемите на Мицкоски со Никола Груевски за неговите хидроцентрали токму во време кога му бил советник.

На антизападниот пион Мицкоски и на антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ треба да им биде кристално јасно: криминалот на Никола Груевски не може да го одбранат, правда ќе има“ се наведува во соопштението на партијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска пак ги излажа граѓаните, и по две години вработеноста не е намалена

Објавено пред

Владата на СДСМ и министерката Мила Царовска повторно ги излажаа граѓаните, се огласи со реакција ВМРО-ДПМНЕ по изјавата на Царовска.

„Две години поминаа откако тие се на власт во земјата, но нивото на невработеност се повеќе се зголемува. Нема капитални инвестици, нема отворање на нови работни места, а сето тоа е резултат на нивната неспособност и расипничко работење. СДСМ не исполни ниту едно од своите ветувања, а не успеа да креира ниту една нова мерка за вработување.

Со лошите економски политики на СДСМ и воведувањето на прогресивниот данок само ќе придонесат за зголемување на стапката на невработеност и затворање на голем број фирми што ќе остави голем број на граѓани на улица како во времето на транзицијата.

Поради лошите политики на СДСМ и неажурноста на Царовска се повеќе млади ја напуштаат земјата.

Лошото министерување на Царовска излезе на виделина и не и поминуваат бледите изјави пред граѓаните“ порачаа од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

„ЕДС“: Компанијата нема земено ниту денар од УЈП, ВМРО-ДПМНЕ покажува несериозност

Објавено пред

„ЕДС“ веќе се произнесе во врска со искажаните невистини и е повеќе од смешно и крајно несериозно што политичка партија држи прес конференција за веќе демантирана информација, реагираат од компанијата на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека „ЕДС“ си го наплатила долгот од над 1 милион евра пред „Фени“ да отиде во стечај.

„Нашиот став ќе го повториме уште еднаш – ‘ЕДС’ нема земено ниту еден денар од УЈП по основ на наплата на каков било долг во однос на ФЕНИ. ‘ЕДС’ никогаш не ја реализира наплатата во споменуваниот договор и не се пријави во редот на разлачни доверители во предстечајната постапка на ФЕНИ Индустри. Ние како компанија, во стечајната постапка се пријавивме како секој обичен доверител и бевме третирани како и сите останати обични доверители“, се вели во реакцијата.

Како што претходно кажавме, додаваат од таму, заради изнесени лаги и неосновани наводи, во врска со нашата компанија, „ЕДС“ преку своите правни застапници ги презема и ќе ги преземе сите правни механизми вклучувајќи и судска заштита во насока на зачувување на угледот и честа на компанијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски12 часа

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија13 часа

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија14 часа

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија14 часа

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија15 часа

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate17 часа

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести17 часа

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Вести18 часа

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Бегството на Груевски1 ден

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија1 ден

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија1 ден

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија1 ден

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски2 дена

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски2 дена

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија2 дена

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет2 дена

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Бегството на Груевски2 дена

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Бегството на Груевски2 дена

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран?! Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие...

Бегството на Груевски2 дена

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани...

Досие