Контакт

Соопштенија

ДУИ оснива 35 општински штабови за референдумот

Објавено пред

Централниот Штаб на Демократската Унија за Интеграција за референдумот на 30 септември одржи состанок во седиштето на партијата во Тетово со 35 – те шефови на општинските штабови на ограноците на ДУИ.

Шефот на Централниот штаб , др. Атила Рецепи, го утврди основањето на штабовите за референдумот во сите ограноци на ДУИ и им додели одлуки на избраните шефови на општинските штабови пожелувајќи им успешна работа.

На овој состанок се усвои и агендата на средбите на претседателот Ахмети со граѓаните, стратегијата на делување на терен од нашите структури како и се сподели политичката платформа за референдумот усвоена на седницата на Централниот одбор на ДУИ.

Централниот штаб на Демократската Унија за Интеграција оцени дека на 30 септември се одлучува за интеграцијата на земјата во НАТО и ЕУ, додека собирите со граѓаните ќе ги почне во понеделник во Тетово а ќе ги заврши во Скопје.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ги игнорира барањата на глувите

Објавено пред

Зоран Заев и СДСМ не покажаа грижа за глувонемите лица. Три години владата на СДСМ ги игнорира барањата на глувите, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

Оттука додаваат дека додатокот за глувонеми лица, што бил воведен од страна на владата на ВМРО-ДПМНЕ, не е зголемен, а толкувачите на знаковиот јазик исто така често се оставаат без примања.

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека „игнорантниот однос на оваа власт кон глувонемите ги револтира и маргинализира“.

Политичката партија додава дека во програмата за предвремените парламентарни работи ќе предвидат и реализираат покачување на додатокот за глувонеми лица од 4.000 на 6.000 денари, односно негово покачување за 50 отсто, понатаму измени во Законот за знаковен јазик со кои ќе се префрлат сите толкувачи под Министерството за правда, воведување сервисни центри кои ќе им обезбедат толкувачи за глувите лица за сите нивни потреби, организирање редовни обуки за изуување на знаковен јазик, како што е предвидено заради остручување на доволен број  толкувачи кои ќе можат да ги опслужуваат глувите лица, предвидување на буџет за ангажирање на толкувачи во судовите, обвинителствата и МВР.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Демократскиот сојуз: Бракот помеѓу судот и политиката да се раскине

Објавено пред

Мегааферата „Рекет“ јасно и недвосмислено ги потврдува оценките дека постои спрега помеѓу центрите на моќ, политичкото и бизнис-подземјето, како и мафијата, која е сè подобро организирана и присутна во Македонија, велат од Демократскиот сојуз.

„ДС критички ја опсервира работата на правосудните органи и се залага за нивна самостојност и одговорност во извршувањето на обвинителската и судската дејност. Демократскиот сојуз постојано се залага за генерален реизбор на обвинителите и судиите, како и коренити реформи во поставеноста на судскиот систем, изборот и обуката на судиите, градење механизми за незавизност, двостепеност на постапките, развиен и објективен контролен механизам над судиите и слично“, се вели во соопштението.

Целокупното наше залагање, додаваат од партијата, е да имаме високопрофесионални, одговорни и добро платени судии со висок професионален и морален интегритет.

„Цврсто сме определени политичарите, особено извршната власт, да не се меша во работата на судовите. Без реформи во судството, нема владеење на правото и во право е обвинителката Русковска – нема ниту влез во Европската Унија“, велат од ДС.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Трипуновски: Фамилијата Заеви сака трајно да ме замолчи

Објавено пред

Во последните година дена, откако почнав да ги обелоденувам катастрофалните политики на СДСМ во земјоделието станав трн во око за фамилијата Заеви, обелодени на прес-конференција Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Како што кажа тој, најпрво бил избркан од работа, а потоа се барале начини и трајно да биде замолчан.

„На неколку наврати ми беа испраќани провокатори кои сакаа да ме предизвикаат на физичка пресметка. Не подлегнав. Во последните месеци засилено работеа на изнаоѓање начин како да ми измислат и натоварат дела и да ми подигнат лажно обвинение, како наместо по комитетида ме влечат по судови“, рече претставникот на опозициската партија и додаде дека подолг период во фиока во МВР стои изготвена фингирана кривична пријава против него.

Како што кажа, овие информации дошле до него од укажувачи, кои се загрижени во кој правец се движи државата.

„Правна држава не постои сè додека на власт е Заев и фамилијата. Заев го претвори животот на Македонецот во пекол. Дури и затворот е поблага форма на измачување од пеколот кој Заев им го приредува на граѓаните секој ден“, порача Трипуновски и додаде дека попусти се сите обиди за заплашување, уцени и закани бидејќи тој ќе остане рамо до рамо со земјоделците и ќе се бори за нивните права.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија2 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија3 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија3 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет4 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет4 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија4 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија17 часа

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија20 часа

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа22 часа

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија23 часа

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија23 часа

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија1 ден

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија1 ден

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија1 ден

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Македонија1 ден

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука1 ден

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија1 ден

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Европа1 ден

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Досие