Контакт

Соопштенија

Единствена Македонија: Појавата на Талат Џафери пред споменикот на Ченто е голема навреда и провокација

Објавено пред

Марионетската власт во Скопје и на денот на најголемиот македонски национален празник Илинден изврши голема провокација на антимакедонска основа, велат од партијата Единствена Македонија.

Од партијата на Јанко Бачев јавно прашуваат како е можно, како што велат, пучистичката власт во Скопје да помисли, а не, пак, да го прати Талат Џафери на празникот 2 Aвгуст да оддаде почит на првиот македонски претседател Методија Андонов – Ченто.

„Ова се случува токму во моментот кога неговиот потомок Јане Ченто е фрлен во занданите во истражниот затвор ‘Шуто Оризари’ за наводен тероризам, а само затоа што влезе во Собранието со силна верба дека го брани уставниот поредок на Република Македонија“, се наведува во партиското соопштение.

Од Единствена Македонија сметаат дека појавувањето на Талат Џафери пред споменикот на Методија Андонов – Ченто е голем срам и тешка навреда спрема Македонија и Македонците и спрема потомците на Ченто.

„Талат Џафери во 2001 удри токму врз идеалите на Методија Андонов Ченто, со неговото терористичко учество во 2001 во рушењето на уставниот поредок на Македонија, а според оперативен документ на УБК при МВР, Џафери е вмешан и во заседата кај Вејце каде ѕверски беа убиени осуммина македонски бранители во еден од најкрвавите и најбрутални масакри во поновата македонска историја“, велат од партијата.

Соопштенија

Ван Бален на Шапуриќ: Силна е поддршката на ЕУ за Македонија

Објавено пред

Од

Во кабинетот на министерот задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашни претпријатија, Зоран Шапуриќ, денеска на средба беше пратеникот во Европскиот парламент и претседател на АЛДЕ, Ханс Ван Бален.

На средбата министерот Шапуриќ го информираше Ван Бален за планот за економски раст на Владата, односно мерките за поддршка на странските и домашните инвеститори.

,,За првпат во Македонија условите за инвестирање се еднакви и за странските и за домашните инвеститори̋, истакна Шапуриќ.

Потоа, министерот го запозна со активностите што ги спроведува за подобрување на бизнис-климата, преку посети на компании, состаноци со стопанските комори во Македонија, учество во изготвување и спроведување на Законот за финансиска поддршка на инвестициите и друго.

Се разговараше и за претстојниот референдум, при што беше констатирано дека членството во НАТО и приближувањето кон европското ,,семејство“ ќе донесе низа бенефити за Македонија, особено пораст на економијата и подобрување на квалитетот на живот на граѓаните.

Европратеникот изрази задоволство од реформите во економскиот сектор, како и од одлучните политики на Владата, предводена од претседателот Зоран Заев, коишто, како што посочи, по 11 години застој, водат кон прогрес на државата. Тој ја потенцираше сопствената и поддршката на Европската Унија за Македонија, и истакна дека се надева дека граѓаните ќе ја препознаат оваа историска шанса и на 30 септември ќе излезат на референдум и ќе го дадат својот глас за влез на Македонија во ЕУ и НАТО.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Енес Ибрахим: Како во 1991 година, така и на 30 септември Турците се „за“

Објавено пред

Од

Партијата за движење на Турците (ТХП) продолжува да ги информира граѓаните од турската етничка заедница за важноста на претстојниот референдум, кој ќе се одржува на 30 септември. Со таа цел ТХП синоќа организира средба во Куманово, каде што се обрати и претседателот на ТХП, пратеникот Енес Ибрахим.

Енес Ибрахим  им потенцира на Турците од Куманово дека единствената алтернатива за перспективна и стабилна Македонија е патот кон НАТО и ЕУ. Затоа масовно треба да се излегува на референдумот и да се даде поддршка на оваа историска можност.

,,Турците како лојални граѓани на оваа земја и во далечната 1991 масовно и едногласно беа за независна и суверена Македонија, не се сомневам дека истото ќе го сторат и на 30 септември и конечно нашата земја ќе се доближи до семејството на ЕУ, а тоа ќе значи економска, општествена, безбедносна преродба за сите граѓани“, истакна Ибрахим.

Во Куманово делегацијата на ТХП имаше и куса средба со градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Николовски: Со влезот во НАТО и ЕУ, македонското вино добива сигурен пласман и повисоки цени

Објавено пред

Од

Со влезот во НАТО и Европската Унија, нашето вино добива европска етика, субвенциите кои сега ги исплаќаме за лозарите и коишто се повисоки ќе доаѓаат директно од буџетот на ЕУ, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на вчерашната трибина во селото Марена, општина Кавадарци.

На трибината, Николовски потенцираше дека лозарството е стратешка извозна гранка и затоа секоја мерка што ја носи Владата е во насока на развој на овој сектор.

„Донесовме нова мерка, 1 денар субвенција за килограм предадено грозје. Комплетно ги исплативме субвенциите, одржување на лозови насади, се исплатија 745 милиони денари, годинава ги зголемивме овие субвенции за 20 отсто. Ниту една винарија веќе нема долг кон лозарите. Во 2017 година се постигна највисока откупна цена за грозјето од 13,67 денари за килограм, што е највисоката цена во последните шест години. Ги поддржавме винарите, со тоа што ја дуплиравме поддршката за настап на меѓународни саеми“, изјави министерот.

Притоа, Николовски потенцираше дека со влезот во НАТО и ЕУ ќе се зголеми финансиската поддршка од европските фондови, откупните цени и ќе се обезбеди сигурен пласман за македонските земјоделски производи, вклучително и за македонското вино.

„Само на тој начин може да ги решиме проблемите, само така може да направиме квантен скок и да не зборуваме за раст од 3 отсто и да не зборуваме за 1 или 2 денари субвенции, да зборуваме за повисоки откупни цени, за сигурен пласман, отворање пазар од 500 милиони потрошувачи, за инвестиции во земјоделството. Многу повеќе можеме заеднички да направиме со меѓународни партнери со НАТО и ЕУ, заеднички со сите овие структурни фондови и 100-тици милиони евра кои на Македонија ќе ѝ стојат на располагање. Затоа 30  септември е историска шанса за сите нас, за сите идни генерации, мора да ја искористиме за Македонија да оди напред со крупни чекори кон НАТО и ЕУ“, изјави Николовски.

Министерот од трибината порача дека не само земјоделството, со членството во НАТО и ЕУ, ќе се зголемат европските фондови и за општините во земјава, со кои ќе инвестираат во рурален развој и подобри услови за граѓаните, земјоделците. Кавадарци досега има искористено околу 4 милиони евра средства од европските фондови. Со приближување до ЕУ и НАТО, поддршката ќе расте.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија2 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија2 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија2 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија2 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет4 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија13 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија15 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија16 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија19 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија19 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток23 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ23 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија23 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија1 ден

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ1 ден

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток1 ден

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести1 ден

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија1 ден

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Досие