Контакт

Соопштенија

Единствена Македонија: Јане Ченто остана во темните зандани на „Шуткa“, заедно со другите бранители на Уставот

Објавено пред

Големиот македонски патриот Јане Ченто, обвинет за настаните од 27 април во Собранието, останува во темните зандани на „Шуткa“, велат од партијата Единствена Македонија од каде потсетуваат дека вчера Апелациониот суд ја одбил жалбата на Ченто да биде пуштен од притвор и покрај понудената гаранција во висина од 530.000 евра и недвижен имот од седум фамилии.

„Претходно судот ги пушти од притвор речиси сите обвинети за настаните од 27 април и со помали гаранции, вклучително и уценетите пратеници кои не издржаа и гласаа за започнување на уставните измени со кои се брише се што е македонско. Политичкиот прогон врз Јане Ченто продолжува, во притвор остануваат само Ченто и уставобранителите кои секогаш биле на браникот на татковината“, се наведува во партиското соопштение.

Од Единствена Македонија во врска со овој случај во прашање го доведуваат и АКМИС системот за електронска распределба на судските предмети.

„Се поставува прашањето, како АКМИС системот определи сите да се неМакедонци во случајот на Јане Ченто: Совет во состав од судиите Јани Нича, Сафет Кадрии, Цветанка Периќ. Обвинител е Азис Шаќири“, наведуваат од партијата на Јанко Бачев.

Соопштенија

Шекеринска: Наместо на споменици, ние покажавме дека парите можат да се инвестираат во патишта, градинки, училишта

Објавено пред

Додека ВМРО-ДПМНЕ велеше дека сите пари мора да одат на споменици и статуи, ние покажавме дека парите можат подобро да се инвестираат, во патишта, градинки, училишта, рече вечерва заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, во Свети Николе.

„За само 2.5 години изградивме и обновивме над 500 километри патишта, изградивме или реконструиравме над 43 нови градинки. Затоа што ние сме фокусирани на вистинските приоритетите. Над 300 милиони евра се влезени од државата во земјоделието, кои не треба да ги гледаме како трошок, туку како шанса граѓаните да добијат повеќе, да инвестираат и да добијат поквалитетно и подобро производство. Тоа е прав пат“, истакна Шекеринска.

Таа кажа дека цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ била против парите да завршуваат назад кај граѓаните.

„И денес во Собранието тие се под истата деструктивна матрица, тие не гласаат за законите за покачувањето на минималната палата“, рече заменик-претседателката на СДСМ.

Зборувајќи во салата на Домот на културата Шекеринска рече дека за само 2.5 години СДСМ ја покачи минимлната плата за 5.500 денари, а просечната плата за над 2.000 денари.

„За само 2.5 години ние ја покачувме минималната плата за 5.500 денари. За една година, тоа се повеќе од 60 илјади денари за еден работник само поради тоа што се покачила минималната плата. Просечната плата ја зголемивме за 2 илјади денари, тоа се дополнително 24 илјади повеќе кај граѓаните. Е тие закони ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ги блокира. Не дозволуваа 11 години да се обезбеди пораст на платите, сега повторно се трудат да блокираат. 11 години велеа дека стечајците не може да се решат еве ние ги решивме, успеавме за само 1.5 година. Не може една партија да го бара вашиот глас ако се бори против најзагрозените граѓани, ако е против покачување на платите и против стечајците“, рече Шекеринска.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Алијансата за Албанците: Општина Тетово со вандализам постапи против невладините организации

Објавено пред

Длабоко сме огорчени од однесувањето на надлежните од Општина Тетово, кои ги вандализираа постерите и сликите од една активност со која се протестираше преку уметноста и фотографијата, со наслов „Валканото во центар“, поставена од граѓаните на разни локации во Тетово, велат од политичката партија Алијансата за Албанците.

Од таму појаснуваат дека на изложбата биле опфатени и неисполнетите ветувања на Општината, а таа била организирана од, како што велат, најактивните невладини организации во Тетово – Центарот „Љоја“, „Екогерила“ и „Регионални трансформатори“.

„Остро го осудуваме овој непристоен, но и брутален гест од страна на општинските власти, кои со службено возило од тетовската општина ги отстранија сите фотографии, слично како во диктаторските режими“, се нагласува во партиската реакција.

Од Алијансата за Албанците ја повикуваат тетовската градоначалничка Теута Арифи, за која велат дека денеска се однесувала како диктатор, да се осигури ваквите случаи да не се повторуваат во иднина, како и јавно да им се извини на организаторите за непристојниот гест.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ : Власта ја запостави енергетиката

Објавено пред

Мандатот на СДСМ и Зоран Заев помина, а 98% од проектите кои ги ветија во предизборната програма се нереализирани. Ништо од тоа што го ветија не исполнија.Енергетскиот сектор во државата наместо да се унапреди, се уназадува, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, Зоран Заев вети дека ќе го пренамени ТЕЦ Неготино и од него ќе направи енергетско земјоделски комбинат. Тоа не се случи.

„Власта во заминување вети изградба на хидроцентралите Чебрен и Галиште. На крај на мандат се, а не преземале ни административни чекори за отпочнување на проектот.СДСМ ветуваше примена на најсовремени еколошки стандарди во ТЕЦ Битола и ТЕЦ Осломеј. Ништо конкретно не преземаа за ова три години.

Гасификацијата која ја најавуваа во секој предизборен митинг, собир и спот не е мрдната од мртва точка.Македонија требаше да се поврзе со националните гасоводи на Грција и Бугарија како дел од Трансадриатик цевководот, но Зоран Заев и тоа го излажа и ништо не направи.Не е ниту на повидок фотоволтаичната електрана крај ТЕЦ Осломеј, која требаше да почне со работа 2020 година.

Енергетиката е запоставена. Цел мандат СДСМ потроши без да направи еден проект. Но наместо инвестиции во енергетиката имаше испумпување пари од енергетските објекти на сметка на фирми блиски до владејачкото семејство.И додека прашање на ден е кога следен пат ќе изгасне некој од блоковите на ТЕЦ Битола и ќе треба да увезуваме струја, Заев си кажува вицови за тепсии.На 12-ти април доаѓа крајот на оваа неспособна власт. По 12 април следува обнова на Македонија со ВМРО-ДПМНЕ“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет8 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија13 часа

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија14 часа

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија14 часа

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија15 часа

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија15 часа

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија15 часа

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија17 часа

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Свет17 часа

(Видео) Хаос во Хонгконг: запален човек, полицијата пука со вистински куршуми

Еден постар маж е запален во Хонгконг, каде што полицијата претходно пукаше на демонстрантите за време на ескалацијата на насилството...

Македонија18 часа

Заев: Во Охрид договоривме мерки за подобар Западен Балкан

Во Охрид договоривме мерки за олеснување на движењето и брз проток на трговијата, услугите и граѓаните во сите земји од...

Економија18 часа

Истражување: Министерството за здравство потрошило 39 милиони евра за јавни набавки

Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 отсто (од максимално можни 100 отсто) од критериумите за транспарентност, отчетност и...

Македонија18 часа

Одложено судењето за „Монструм“ поради смртен случај на поротничка

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за случајот „Монструм“ поради отсуство на поротничка што имала смртен случај. Судијата Огнен...

Европа19 часа

Руски историчар свирепо ја убил 40 години помладата љубовница

Познат руски историчар признал дека ја убил својата 23-годишна љубовница кога полицијата го фатила како под дејство на алкохол се...

Свет20 часа

Неколку земји го осудија пучот против Моралес, Мексико му нуди и азил

Претседателот на Венцуела, Николас Мадуро и шефот на мексиканската дипломатија Марсело Ебрард го осудија пучот против боливискиот претседател Ево Моралес....

Свет20 часа

(Видео) Вонредна состојба во Австралија поради пожарите во кои загинаа три лица

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот,...

Македонија20 часа

Пендаровски во посета на Франција, утре ќе разговара со Макрон

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 13 ноември ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен форум,...

Европа1 ден

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во ЕУ

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во Европската Унија, покажа најновото истражување на Евростат. Просечната општа оценка на квалитетот на...

Свет1 ден

Демонстранти во Боливија запалија куќи на политичари

Претседателот на Народното собрание на Боливија, Виктор Борда, поднесе оставка откако демонстранти ја запалија неговата куќа. „Поднесувам оставка на местото...

Економија1 ден

Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани

Градот Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани, потврди градоначалникот, Мато Франковиќ. По ограничувањето на бројот на крузери во...

Досие