Контакт

Соопштенија

Жерновски: На 30 септември ќе имаме блиска средба со иднината

Објавено пред

Заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, денес учествува на традиционалниот 13. по ред „Бледски стратешки форум 2018“.

На средбата со министерот за надворешни работи на Малта, Кармело Абела, разговарале за интензивирање на односите помеѓу двете држави на неколку полиња и била добиена поддршка од страна на Малта за успешност на претстојниот рефрендум, како и желба да ја видат Република Македонија како рамноправна членка на ЕУ и 30-та земја членка на НАТО.

„Беше реализиран состанок и со Томас Осовски, специјален претставник на германското Министерство за надворешни работи за изготвување на повеќегодишната финансиска рамка на Европската Унија. Од негова страна беше упатено уверување дека Германија стои цврсто зад напредокот на Република Македонија и дава силен поттик во пресрет на референдумот, поттик за договорот со Грција и Бугарија и гаранции за влез на Македонија во ЕУ и НАТО“, се вели во соопштението на МНР.

На билатералниот состанок со министерот за надворешни работи на Шри Ланка, Васанта Сенајаке, биле отворени прашања за поблиска и поголема трговска соработка и размена меѓу двете земји.

Во продолжение на Форумот во попладневните часови, Жерновски ќе има свое обраќање на панелот „Западен Балкан: Изгубени години или нова надеж?“ Како што велат од МНР, ќе биде истакнато дека Република Македонија е важен дел од Европа, но во исто време треба да се признае дека за да станеме дел од Европската Унија, со сите права и обврски, треба да продолжиме по патот на развојот и посветеноста на демократските вредности.

„На 30 септември ќе имаме блиска средба со иднината, ќе си погледнеме очи в очи со безбедна, сигурна, мирна, пријателска и стабилна европска Македонија“, ќе изјави Жерновски на Форумот. „Генерацискиот предизвик пред нас е патриотски предизвик. Престојниот референдум е историска одлука и ќе го трасира незапирливиот процес на интеграција и просперитет на нашата земја. Отсекогаш знаевме и знаеме каде припаѓаме. Затоа сите мора да направиме сè што е можно, без никакво двоумење и калкулација, за Македонија да продолжи на тој пат. Нашата безбедност и сигурност можеме да ја најдеме само како членка на НАТО и Европската Унија“, ќе истакне Жерновски.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев на граѓаните им донесоа поголеми давачки

Објавено пред

Владата на СДСМ и Заев ја доведоа економијата во Република Македонија пред целосен колапс, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на соопштението на СДСМ во кое се наведува дека растот на индустриското производство во 2018 година е највисок во последните седум години.

Од опозициската партија ваквите информации од СДСМ ги оценуваат како обид да се дефокусира јавноста со лажни соопштенија.

„Економијата стагнира, цените се качуваат, а стандардот на граѓаните е во пад. За прв пат државниот долг ја надмина психолошката граница од над 5 милијарди евра, додека пак државниот долг порасна над 4 милијарди евра. ММФ оцени дека растот на БДП во 2018 година ќе биде 2%, што е многу далеку од ветените 5%“, се вели во партиската реакција.

Во неа се додава дека индексот на трошоците за живот во 2018, наспроти 2017 е пораснат за 1,5%, а индексот на цените на мало пораснат е за 2,7% .

„Ова покажува дека СДСМ и Заев на граѓаните им донесоа поголеми давачки и наместо парите да одат кај граѓаните тие одат кај криминалниот картел на власт. СДСМ донесе уназадувања, порази и црнила на секое можно поле. Криминалот, корупцијата, насилството, сиромаштијата и бедата се вистинската слика која што ја донесе СДСМ и Зоран Заев“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека време е од владејачката партија да ги извадат розевите очила и да ја видат правата слика.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Растот на индустриското производство во 2018 е најголем во последните седум години

Објавено пред

Растот на индустриското производство во 2018 година е највисок во последните седум години, велат од владејачката партија, нагласувајќи дека успешните економски политики на Владата продолжуваат да даваат реални резултати.

Од таму додаваат дека индустриското производство во 2018 бележи раст од 5,4 отсто.

„По години уназадување, додека државата се наоѓаше во неизвесност и изолација, денес со придвижувањето во процесот на интеграциите, местото во НАТО, економијата е стабилизирана и се движи во добар правец. Покрај индустриското производство, расте и прометот во индустријата, извозот, како и бројот на работници во индустријата“, се наведува во партиското соопштение.

Од СДСМ додаваат дека со влезот во НАТО и интеграцијата во ЕУ, ваквите позитивни трендови дополнително ќе се интензивираат.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на претстојните избори ќе му покажат жолт картон на СДСМ

Објавено пред

Наместо свиткана кичма и антидржавните политики на Заев, државата има потреба од стабилност и сигурност, велат во соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму сметаат дека веќе две години како СДСМ е на власт правната држава е дерогирана, па повикуваат СДСМ да си замине, за владеењето на правото да биде повторно воспоставено.

„Криминалните тендери, роднинските врски со високи партиски функционери како услов за вработување во државната администрација, криминалот по улиците, руинираното здравство и образование не смее да продолжат да бидат наше секојдневие“, посочуваат од партијата и додаваат дека Заев откако ја завил во црнила државата, побегнал од предвремени парламентарни избори.

Од ВМРО-ДПМНЕ повикуваат дека граѓаните треба масовно да излезат и да гласаат на претстојните претседателски избори, за му дадат, како што велат, жолт картон на СДСМ и да му го покажат местото на буништето на историјата, каде што од партијата сметаат дека нивните ривали ќе завршат на следните парламентарни избори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија12 часа

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија14 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија18 часа

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет20 часа

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија20 часа

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет21 час

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Македонија1 ден

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Свет2 дена

(Видео) Работник кој добил отказ застрела петмина колеги во Чикаго

Пет лица се убиени и пет полицајци се повредени во предградието на Чикаго, кога 45-годишн маж пукал во индустриско складиште...

Македонија2 дена

Притвор за 11 членови на криминална група, разработиле шема за шверц на мигранти од Грција кон Србија

Единаесет членови на криминална група кои што разработиле шема за шверц на мигранти од Грција, преку земјава, кон Србија, завршија...

Македонија2 дена

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Свет2 дена

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за ѕидот кој планира...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга избира партиски кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција под слоганот „За честита Македонија“ во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски...

Македонија2 дена

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија...

Македонија2 дена

Само претседателот Иванов не го промени името на државата на веб-страницата

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге...

Македонија2 дена

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто...

Македонија2 дена

„Специјал“ им подели крофни со рок до утре на учениците во „Димитар Миладинов“  

Принцес-крофни со рок на траење до утре им биле поделени денеска како ужинка  на учениците во ООУ „Димитар Миладинов“ во...

Македонија2 дена

МВР: Преземени мерки за спречување терористички напад на ИСИС

Министерството за внатрешни работи соопшти дека презело мерки за спречување терористички напад во земјата. „По претходно разменети оперативни сознанија со...

Свет3 дена

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба на национално ниво, истакнувајќи дека треба да се искористат вонредните овластувања за...

Досие