Контакт

Соопштенија

„Македонија бојкотира“ од Дебарца, Вевчани, Струга и од Охрид: Нека нè следат и прислушуваат, само да не ни го скршат духот

Објавено пред

Карванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија бојкотира“ имаше средби, собири и митинзи во општините Дебарца, Вевчани, Струга и во Охрид.

Како што велат, општ впечаток на граѓаните и говорниците е дека македонскот народ и повеќето од граѓаните на Република Македонија масовно се определуваат за бојкот и неизлегување на референудмот како единствена начин за одбрана на вековното македонско име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ и дека народот не го прифаќа капитулантскиот договор со Грција со кој се бришат Македонците од светската мапа на нациите.

„Говорниците повикаа на бојкот и неизлегување на референдумот и на тој начин на 30 септември да ја сочуваме македонска Македонија. Марионетската власт е во очај и паника оти референдумот нема да успее и затоа секојдневно шират популистички лаги слични на скојдневното лажење на Заев, кој кажува дека небаре на граничниот премин Табановце чекаат милијарди евра од ЕУ и само треба да го смениме името и тие пари ќе ја поплават Македонија и сите ќе бидат богати и среќни. Не верувајте му на триото Заев, Шекеринска и Димитров оти животот во Македонија дојде само за врхушката на власт и за нивните бизниси и тие сакаат членство во НАТО оти знаат дека НАТО им го гарантира украденото на сите оние што извршија грабеж на народот“, се наведува во соопштението.

Од таму додаваат дека НАТО не го интересира грабежот, туку, како што велат, само сака послушни политичари што ќе му служат верно.

„Не плашете им се на заканите оти по неуспешниот референдум, ќе падне марионетската влада во Скопје и ќе немаат време да ги остварат заканите што ги упатуваат на терен. Може да нè следат, прислушуваат, да ни се закануваат со апсења, но да не дозволиме да ни го скршат духот оти ако ни го убијат духот, ќе ни го убијат и името. Борбата не е лесна, но немаме друт пат. Не им било лесно и на нашите револуционери во минатото, кои можеле да си седат дома и да не се борат. Но, така ќе ја немаше Македонија“, се додава во соопштението.

„Сите заедно, старо и младо, машко и женско на нозе се креваме да ја спречиме инсталираната власт контролирана од странски центар да избрише сè што е македонско. Нашата борба е исправна, ние се бориме Македонците да не бидат избришани од светската мапа на нациите, се бориме за опстанок на цел еден народ, нашата борба е света должност и затоа Македонија ќе победи – беше истакнато, меѓу другото, од говорниците Драган Угриновски, координатор на Кризниот штаб, Исмаил Бојда од Сојузот на Македонците со исламска религија, Насто Палиоски од ТОМ – 2003 и Јанко Бачев, лидерот на Единствена Македонија“, стои во соопштението.

Соопштенија

Јанушев до Владата: Кажете дури и дека мерките што ги предлагаме се ваши, но спроведете ги пред земјата да колабира

Објавено пред

Жалосно и загрижувачки е што мораме од говорницата, од која постојано нудиме решенија до Владата, да констатираме дека Република Македонија почнува полека да колабира во сите области, рече денеска на прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Тој вели дека владата освен што држи беспредметни прес-конференции, ништо реално не спроведува во стопанството како активни мерки за помош на компаниите.

„Според последната анкета која можевме да ја видиме во медиумите, дури 20% од граѓаните добиле привремен отказ. Тоа се над 160.000 граѓани. Во просек секое петто семејство во Република Македонија останува без еден вработен. Над 80% од граѓаните очекуваат Владата да ги помогне компаниите и да им ги покрие загубите, на начин на кој истите компании не би делеле откази како во моментов. Но, за жал, бидејќи Владата е глува на барањата на стопанството, компаниите се принудени да делат откази“, рече Јанушев.

Тој уште еднаш упати молба до владата да ги донесе мерките кои од ВМРО-ДПМНЕ ги предложиле.

„Кажете доколку треба и дека се ваш предлог само за да си ги исполните суетите. Но, ве молиме, не држете ги во заложништво компаниите и граѓаните. Немаме повеќе време, имаме дупка во буџетот од над 2 милијарди“, истакна партискиот генерален секретар во обраќањето до владата, додавајќи дека добри мерки се понудени и останува само да се прифатат.

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Левица: За време на вонредна состојба во скопската психијатриска болница се делат тендери по роднини

Објавено пред

Корупциските скандали во режија на Владата и во време на вонредна состојба не мируваат, велат од партијата Левица, која има сознанија дека психијатриската болница во Скопје склучила договор за јавна набавка со компанија застапувана од роднина на директорот на болницата.

„Станува збор за Договор за сервисирање на канцелариска опрема, склучен на 2 април годинава со планиран износ од 6.140 евра. Договорот во име на ‘ЕБР Компјутерс ДООЕЛ’ го склучува Бујар Ковачи, а веројатно со цел да се прикријат трагите и сомнежите, договорот во име на болницата го потпишува Сузана Шабани, која според податоците на интернет-страницата на болницата, но и самиот договор, е главна сестра. Истите лица, застапувајќи ги наведените правни субјекти, потпишуваат договор за истата услуга и на 27 февруари минатата година, чија планирана вредност изнесува 350 илјади денари“, се навадува во партиското соопштение.

Од Левица нагласуваат дека „ЕБР Компјутерс ДООЕЛ” со оваа болница во последните неколку години има склучено седум договори во висина од 32.216 евра.

„Договорот за сервисирање на канцелариска опрема во 2017 година е склучен помеѓу в.д. директорот Ќамил Ковачи, како застапник на болницата, и Бујар Ковачи, застапник на ‘ЕБР Компјутерс ДООЕЛ’“, објаснуваат од партијата.

Од таму бараат директорот на болницата Ќамил Ковачи јавно да одговори во каква роднинска врска е со Бујар Ковачи и зошто на сите договори како потписник за болницата се појавува тој, освен на договорите со „ЕБР Компјутерс” каде договорите во име на болницата ги потпишува главната медицинска сестра.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост

Објавено пред

Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост. Се соочуваме со светска пандемија на опасниот коронавирус, но и со економска криза од досега невидени размери, а мерките на Владата немаат никаков ефект, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ, Фатмир Битиќи, кој кажа дека предлозите за економски мерки на ВМРО-ДПМНЕ се несериозни и со далеку пониски износи.

„Неспособноста на СДСМ секојдневно не чини човечки животи и работни места. Бројот на наши сограѓани кои што се оставени без парче леб од ден во ден е се поголем, бројот на заболени од коронавирусот секојдневно расте, а Владата нема јасна стратегија за справување со ситуацијата. Република Македонија ја очекува економска апокалипса доколку Владата не ја разбере сериозноста на ситуацијата. Додека Заев и Спасовски танцуваат со короната, граѓаните не знаат како ќе го поминат месецот. Суетата на врхушката скапо ја чини државата. Владата на СДСМ и натаму одбива да ги прифати економските мерки кои ги предлага ВМРО-ДПМНЕ, мерки за спас на економијата“, се вели во реакцијата.

Според партијата, висината на дупката во буџетот се менува од ден за ден, а причината за ова е неработењето, корумпираноста и несериозноста на владата предводена од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија2 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија2 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија3 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија3 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија4 часа

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Свет4 часа

Во Русија почнаа клинички испитувања на три препарати против Ковид-19

Во Русија почнаа клиничките испитувања на три препарати за лечење на пациентите заразени со Ковид-19, мефлохин, хидроксихлорикин и калидавир, соопшти...

Македонија5 часа

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот...

Топ7 часа

Штипјанец загина при работа во каменолом

Педесет и двегодишен маж од Штип загинал, откако паднал при работа во каменолом. Тој бил донесен во Клиничката болница Штип,...

Македонија7 часа

Апаратите за вода и кафематите можен преносител на коронавирус

Трудовиот инспекторат забранил за употреба 215 кафемати на бензински пумпи и повеќе други локации по градовите, соопшти претседателка на инспекциски...

Македонија7 часа

Бухова: Докторите професионално ги следат сите протоколи, граѓаните да им веруваат

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова, апелира до сите граѓани да им веруваат на медицинските лица. Според...

Топ8 часа

Полицискиот час синоќа го прекршиле 41 лице

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, 41 лице го прекршиле полицискиот час, односно забраната за движење, при...

Европа8 часа

Објавени детали за здравствената состојба на британскиот премиер

Британскиот премиер, Борис Џонсон, ја мина ноќта во одделение за интензивна нега во лондонската болница „Свети Томас“ и неговата состојба...

Свет9 часа

Трамп нуди помош вознемирен поради веста за состојбата на Џонсон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека е многу вознемирен од веста за британскиот премиер, Борис Џонсон, кој е заразен со...

Свет10 часа

Во Кина за првпат од јануари нема регистрирани смртни случаи од корона

За првпат од јануари, Кина забележа ден без смртни случаи од коронавирус. Во последните 24 часа во земјата има регистрирано...

Македонија20 часа

Уште две лица од Куманово починаа од коронавирус

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, од кои едниот полициски службеник. Како што соопшти на прес-конференција министерот за...

Свет22 часа

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од...

Македонија22 часа

На годишен одмор не мораат сите вработени во приватните компании, Инспекторатот за труд ја појасни уредбата

Неискористените годишни одмори од 2019 година, како и првиот дел од одморот за 2020 година, задолжително треба да ги користат...

Македонија1 ден

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет1 ден

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Досие