Контакт

Соопштенија

Мицкоски: Овој септември не треба да биде последниот кој го славиме под нашето уставно име, туку првиот преку кој ќе означиме победа за Македонија 

Објавено пред

Денес е 8 септември, денот кога се слави независноста на нашата држава Република Македонија, 27 години независност, исполнети со силни премрежја, предизвици, падови, но и победи, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ им го честиташе Денот на независноста на македонските граѓани.

„Кога говориме за сегашноста потребно е да се биде реален и да се признае дека она што го имаме денес, не е она што отсекогаш сме го посакувале со нашата држава, затоа што посакувавме своја држава за да имаме квалитетно образование, институции без корупција, економија која нуди можности и сигурна егзистенција, здравство кое помага на болните, наука која произведува додадена вредност, млади кои ќе ја градат иднината тука, во своите родни места, држава која ќе го гарантира нашето достоинство и чест“, вели Мицкоски.
Тој смета дека денес со оваа власт го добиваме спротивното, држава со најкорумпирани институции во Европа, денови исполнети со афери и сомнежи за криминал, притисоци, уцени на работа, политички монтирани случаи, образование кое е неконкурентно и млади кои си заминуваат, несигурност и апатија.

Денес како во реалниот живот така и во политиката Македонија, додава лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, се соочува со значајни предизвици и одново е на крстопат. На масата имаме штетен договор, додава Мицкоски и наведува дека велат дека треба да сте За иднината на Македонија, а не кажуваат дека со тоа одлучувате за нова понижена Македонија, со променет идентитет, пасоши , лични карти. Историјата и културата ќе биде предмет на ревизија, и со отворена шанса на јужниот сосед да го блокира европскиот пат во било кое време, додава Мицкоски.

„И на денот кога се слави нашата независност, овој 8-ми Септември, овој септември не треба да биде последниот кој го славиме под нашето уставно име, туку првиот септември преку кој ќе означиме победа за Македонија, да го означиме почетокот кој ќе значи смена за сликата на македонскиот политичар, за што ни е потребна смена на вредностите, исправање на неправдите и многу, многу работа. Нова визија која ќе донесе сигурност и решавање на проблемите. Затоа што во животот зад секој успех стои труд и посветеност и само така над Македонија ќе се раѓа ново сонце на слободата и само така Македонија ќе победи“, изјави Мицкоски.

Соопштенија

ДОМ го одбележа Светскиот ден без автомобили: Граѓаните да размислат за користење за здрав јавен транспорт

Објавено пред

Од

Претставници на партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) се придружија во одбележувањето на Светскиот ден без автомобили (22 септември) и на Европската недела на мобилност (16-22 септември), период кога, како што велат оттаму, се слави здравиот транспорт во еден град.

Оваа година тема на кампањата е комбинирање на различни видови на транспорт под мотото „Комбинирај и движи се“.

„Целта е да се подигне свеста на преголемото загадување на животната средина како и да се поттикне еколошки и здрав начин на живот“, велат од партијата и апелираат барем еден ден во годината граѓаните да ги остават своите автомобили и да размислат за користење за здрав јавен транспорт како што е одење пеш, возење волосипед, тротинет или ролери.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Стојаноска: Заев и Филипче се специјалисти за тендери во четири очи

Објавено пред

Од

Зад референдумот и обидот на премиерот Зоран Заев да го избрише името Република Македонија и македонскиот идентитет се одвива брутален грабеж и милионски тендери кои се делат на татковци, браќа и пријатели на криминалниот картел на власт, рече денеска на прес-конференција Дафина Стојаноска, пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Како што кажа таа, договорите за набавки во четири очи се специјалност на Заев и министерот за здравство Венко Филипче.

„Медиумите повторно објавуваат скандалозна набавка меѓу ќерката директор и таткото газда на веледрогерија. Главни актери повторно се Клиниката за радиотерапија и онкологија и веледрогеријата Пановски. Повторно е склучен договор во четири очи за набавка на лекови од веледрогеријата Пановски во вредност од околу три милиони денари. Замислете, постапката повторно е со преговарање без претходно објавување на оглас. Оправданоста повторно ја правдаат со крајна итност и нормално има само една понуда која што ја дава таткото на актуелната директорка“, изјави Стојаноска која додаде дека ова е само еден од неколкуте договори во четири очи што се повторуваат.

Потоа наведе дека во јавноста во август годинава биле обелоденети и други вакви набавки во четири очи, помеѓу Клиниката за хематологија и веледрогеријата Пановски.

„Јавно го прашуваме министерот Филипче, колку пари вкупно се прелеани на сметка на веледрогеријата Пановски од клиниката каде што неговата ќерка е директор за овие година и пол“, рече пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ и дополни дека Заев и Филипче со ова покажуваат дека ги гледаат само сопствените интереси и интересите на потесниот круг на семејството и пријателите.

На крајот, Стојаноска посочи дека време е Филипче и, како што кажа, криминалниот картел да си заминат од власт за граѓаните да добијат здравствена нега каква што заслужуваат.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта се фали со минимални покачувања, просечната плата три месеци по ред е во пад

Објавено пред

Од

Државата повеќе од година и пол стагнира. Страда економијата, образованието, здравството, секторот на социјална заштита, земјоделието. Страда секој еден сегмент во државата поради криминогеноста на власта, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференцијата на министрите Мила Царовска, Драган Тевдовски, Венко Филипче и Арбр Адеми.

„СДСМ од опозиција ветуваше подобри услови во образованието и поголеми плати за просветните работници. Сега од позиција на власт им ги замачкува очите со минимални покачување кои не ги покриваат нивните потреби. Здравствените работници се жртва на лагите на СДСМ. Наместо најавеното покачување од 15% во првите шест месеци кога ќе дојдат на власт, кое не го добија, сега им се нуди само 5%“, стои во партиското соопштение во кое се додадава дека просечната плата три месеци по ред е во пад.

„Тоа е доказ за неспособноста на власта и лошата економска клима која директно ги чувствува негативните ефекти од криминалниот начин на владеење и делењето на милионски тендери на новоформирани фирми“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет60 минути

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија2 часа

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија3 часа

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ4 часа

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија4 часа

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток16 часа

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток17 часа

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија22 часа

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ1 ден

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Македонија1 ден

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името,...

Македонија1 ден

Фрчат казни за адвокати во кривичниот суд, тројца казнети со 1000 евра

Поради неприсуство на тројца адвокати, Судот го одложи денешното рочиште за предметот на специјалното јавно обвинителство со кодно име „Топлик“....

Македонија1 ден

Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде приведен

Одложено е рочиштето за предметот ,,Насилство”. Обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата, обвинителката на СЈО Фатиме...

Македонија1 ден

Претепаното момче во Аеродром има потрес на мозокот и скршеници

Лицето кое вчера беше брутално претепано во Аеродром добило скршеници во пределот на носот и вилицата, имало исеченици по глава...

Македонија1 ден

Јавното обвинителство формираше комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше комисија за следење на евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30...

Свет1 ден

Повторно пукање во САД, петмина повредени, меѓу кои и дете

Пет лица се повредени, меѓу кои и осум годишно девојче во пукотници во Сиракуза, во државата Њујорк, соопшти полицијата. Инцидентот...

Македонија1 ден

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик експертс ДОО“ оти не се појавиле...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс. Како што соопштија од...

Вести2 дена

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион2 дена

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Досие