Контакт

Соопштенија

Мицкоски: Реалните проблеми ќе останат кога ќе се разбудиме на 1 октомври

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајлоски, денеска остварија средба со граѓаните и членовите на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров.

Пред присутните Мицкоски порача дека Македонија и граѓаните не треба да бидат заведени, туку водени од политичарите и тоа по траекторија што ќе биде исклучително темелена врз принципиелност, чесност и искреност.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ додаде дека во време на СДСМ и Зоран Заев граѓаните живеат многу лошо потенцирајќи дека во Макдонија се случува економско цунами, покачување на акцизата за гориво, немање капитални инвестиции, безбедноста на граѓаните е доведена во прашање, постои корупција, криминални тендери склучени во четири очи, што резултира со осиромашување на граѓаните, а богатење на партиските функционери, а на сметка на ова ги распродаваат националните и државните интереси и ја понижуваат Република Македонија, но и нејзините граѓани.

Мицкоски им порача на граѓаните дека сето ова ќе заврши многу бргу.

„Ќе заврши сето ова, ќе дојде 1 октомври, ќе се разбудиме утрото и сите реални проблеми на нашите сограѓани ќе останат. Ќе остане проблемот како од 1 до 1 во месецот да се скрпи, дали некој наш комшија ја напуштил нашата држава, дали можеме да си го дозволиме ова, дали може да си го дозволиме она затоа што сме во безизлез и затоа што нема алтернатива. Но, едно треба да знаеме сите ние или барем повеќето од нас, дента кога се приклучивме на организацијата, се приклучивме затоа што знаевме и верувавме дека кога ќе дојде денот, кога ќе дојде историскиот момент, организацијата е таа што ќе се исправи и ќе застане во одбрана на националните интереси на нашата нација и на нашата земја“, изјави Мицкоски.

Соопштенија

Кирацовски: Битола добива регионален центар за лицата со оштетен вид

Објавено пред

Битола добива регионален центар за лицата со оштетен вид кој ќе се простира на 500-тини метри квадратни, со сите неопходни услови за нашите сограѓани со попреченост, најави генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Александар Кирацовски.

Како што рече, станува збор за современ регионален центар што ќе ја има комплетната неопходна инфраструктура, ќе биде опремен со најсовремена технологија по највисоките стандарди коишто комплетно ќе ги обезбедат и потребите и барањата на лицата со оштетен вид.

„Грижата за лицата со попреченост воопшто е еден од првите императиви на Владата на Република Македонија, на МТСП, на парламентарното мнозинство, а како што гледате, и на локалната самоуправа. Ние во духот на концептот едно општество за сите решивме да го иницираме овој проект со цел да обезбедиме еднакви можности за развој и за живот на сите наши сограѓани. Свесни дека и статусот, но и грижата за овие наши сограѓани во минатото значи зборувам за лицата со оштетен вид, како и севкупно на лицата со попреченост во изминатите години беше на многу ниско ниво, затоа решивме комплетно да се посветиме на решавањето на проблеми на овие драги наши сограѓани и да ги обезбедиме сите неопходни услови за тие да имаат нормален живот како и сите наши сограѓани“, рече Кирацовски.

Тој изрази надеж дека центарот ќе биде пример за сите општини во земјата, во насока на тоа како и на кој начин треба да се обезбедат неопходните услови за нормален живот на лицата со попреченост.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Ѓорчев: Економијата е во надолна линија и не се реализираат проекти

Објавено пред

Со жалење можеме да констатираме дека со оваа Влада на СДСМ и Зоран Заев, кога станува збор за проекти и дела, економијата е буквално ставена на црна листа, изјави на денешната прес-конференција пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев.

„Ништо не е предвидено за Источна Македонија исто како што ништо од Владата не е предвидено да се прави и работи во Скопје за да се покријат тоталната неспособност, дебакл и фијаско на градоначалникот Петре Шилегов.

Ништо не е предвидено да се работи и во Западна Македонија, во делот на Гостивар, кој исто така е ставен на црна листа, во Тетово и Тетовско, одбиени се нашите амандмани за Дебар и Дебарско.

Одбиени се нашите амандмани за Пелагонија, за Битола и битолскот крај, за Прилеп и прилепскиот крај. Одбиени се нашите амандмани за Повардарието и за цела низа општини во тој дел“, изјави Ѓорчев.

Огромни средства се трошат, нашите амандмани се одбиваат, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и додава дека станува збор за издржани проекти поддржани од граѓаните, а во исто време целата економија е во надолна линија и не се реализираат проекти.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ до СДСМ: Македонија е државата со најзагаден воздух во Европа 

Објавено пред

Македонија е државата со најзагаден воздух во Европа, а владата на СДСМ не презема ништо да го реши овој проблем со кој се соочуваат граѓаните, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ.

„Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев не ја интересираат животите на илјадниците македонски граѓани кои се директна жртва на енормно загадениот воздух.

Наместо да се преземат конкретни мерки кои ќе ја намалат загаденоста, тие спијат или играат игри.

Македонскиот народ знае дека актуелната власт нема ниту капацитет, ниту волја да го реши овој проблем“, се наведува во реакцијата.

Македонија е во прашање, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека токму поради тоа граѓаните треба да им се придружат вечерва на протестниот марш.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

Тереза Меј останува премиерка, го преживеа гласањето недоверба

Со 200 гласа „за“ наспроти 117 „против“ британската премиерка, Тереза Меј, вечерва го преживеа гласањето недоверба. На Меј ѝ е сигурна...

Европа10 часа

Уапсени најблиските на терористот од Стразбур, се претпоставува дека тој е во Германија

Германската полиција е во лов на двајца браќа, Чекат и Сами Шериф, по придружувањето на операцијата на француските колеги, кои...

Македонија11 час

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет12 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски12 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски16 часа

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија19 часа

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Македонија20 часа

(Видео) Власта ќе бара 80 пратеници за продолжен мандат за СЈО

Министерката за правда, Рената Треневска-Дескоска, изјави дека двата предлог-закона за специјалното јавно обвинителство и за Јавното обвинителство се достапни за...

Македонија20 часа

Обвинителството нема да го гони сопственикот на менувачницата што уби двајца крадци

Обвинителстото ја отфрли кривичната пријава против сопственикот на менувачницата во Кисела Вода кој лани уби две лица при обид за...

Македонија20 часа

Непознато лице до Јанакиески: 500 евра дневно ни одат за честење неопределени по кафулиња

Во една од СМС-комуникациите помеѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески со непознато лице направена на 3 април...

Бегството на Груевски20 часа

(Видео) Рускоска: Синоќа ја видов фотографијата со Груевски, ќе видиме кој ја сликал и од каде потекнува

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, рече дека синоќа ја видела фотографијата со Груевски од Будимпешта....

Топ21 час

Мајка моли да се пронајде нејзиниот син, исчезнал пред два дена во Скопје

Дваесет и шестгодишно момче исчезнало во Скопје, откако пред два дена заминало од дома, по што не се вратило. Семејството...

Топ21 час

Експлозивна направа, куршуми, оружје и дрога пронајдени во неколку куќи во Скопје

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје во текот на вчерашниот ден по издадени наредби од Основен суд Скопје 1...

Македонија22 часа

Стара градска ќе го намалува бројот на пациенти, нов обид за реновирање

Старата градска болница, односно ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, ќе го намалува бројот на пациенти оти...

Европа23 часа

Терористички напад во Стразбур – убиени најмалку четири, а ранети 12 лица

Четири лица загинаа, а 12 се повредени во нападот во Стразбур, за кој надлежните сметаат дека е терористички чин. Напаѓачот...

Македонија1 ден

Посебен сообраќаен режим за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за внатрешни работи информира дека поради протестот што го најави ВМРО-ДПМНЕ ќе има посебен сообраќаен режим на дел од...

Свет1 ден

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски2 дена

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток2 дена

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток2 дена

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Досие