Контакт

Соопштенија

Пендаровски до Вархеји: Евро-атлантската интеграција останува стратешка цел за нашата држава

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски го прими комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји. Посакувајќи му добредојде, претседателот Пендаровски му го честиташе именувањето на Вархеји за комесар за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ и му посака успех во работата и изрази очекување дека тој ќе дава цврста поддршка на перспективата за проширувањето на ЕУ со земји од Западен Балкан.

Двајцата соговорници разменија мислења и информации за актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и за аспирациите на земјата за членство во Европската Унија.

Претседателот Пендаровски истакна дека европската и евро-атлантската интеграција останува стратешка цел за нашата држава. Во очекување на скорешното финализирање на членството во НАТО, посочи претседателот Пендаровски на средбата, фокусот на државата е насочен кон перспективата за отворање на пристапните преговори за членство во ЕУ.

Северна Македонија, истакна претседателот Пендаровски, останува посветена на европската агенда, имајќи го предвид фактот дека за членството во ЕУ има национален консензус меѓу политичките чинители и висока поддршка од граѓаните. Претседателот изрази надеж дека до март годинава ќе биде дефинирана новата методологија за водење на процесот на пристапните преговори меѓу земјите членки на ЕУ.

Во контекст на предвремените парламентарни избори, претседателот Пендаровски повика на одговорност од сите политички чинители и истакна дека тие треба да бидат фер, слободни и во демократска атмосфера, со оглед на нашите аспирации за идна земја членка на Европската Унија.

Соопштенија

Заев-Баздникин: Да ги искористиме можностите за зајакнување на соработката меѓу двете земји

Објавено пред

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин.

„Претседателот Заев порача дека двете држави имаат традиционално добри односи, но постојат многубројни можности тие дополнително да се унапредат во интерес на граѓаните на Русија и Северна Македонија, а таквите можности треба да се искористат“, соопштија од партијата.

„Нашата стратешка определба е интеграцијата во ЕУ и НАТО, но истовремено наша заложба е да градиме и негуваме добри односи со сите држави, особено со Русија, која е наш традиционален партнер и која може да придонесе многу во развојот на нашата држава и општество“, рекол Заев.

Во однос на актуелната ситуација во државата, Заев истакнал дека преодната Влада задолжена за организирање на изборите работи добро и економските процеси продолжуваат во интерес на граѓаните.

Осврнувајќи се на претстојните предвремени парламентарни избори, Заев рекол дека СДСМ е подготвен за изборно соочување, дека пред граѓаните ќе биде претставена реална програма, која ќе има цел да го трансформира и унапреди општеството и дополнително да го зајакне животниот стандард на граѓаните.

Амбасадорот Баздникин оценил дека односите меѓу двете земји се движат во добар правец и изразил подготвеност за продлабочување на соработката во сите области каде што има потенцијал за такво нешто. Баздникин изразил уверување дека Република Северна Македонија ќе спроведе фер, слободни и демократски избори, на кои ќе се почитува мнозинската волја.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Мицкоски на средба со рускиот амбасадор

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Сергеј Баздникин.

Од партијата соопштија дека на средбата се разговарало за актуелната политичка состојба во државата, стратешките определби на Република Македонија и за претстојните парламентарни избори.

„Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека главна стратешка определба на партијата и на Република Македонија е членството во Европската Унија. Тој додаде дека новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ има план како преку забрзани реформски процеси да ја стави Македонија на брзата лента за членство во Унијата и да ја приближи државата до европскиот стандард. Покрај членството во Европската Унија, еден од приоритетите на новата влада ќе бидат развојот на економијата и подорувањето на економската клима во државата“, се наведува во соопштението.

Тој потенцирал дека новата влада ќе биде отворена за соработка со странските инвеститори и ќе биде спремна за подобрување на соработката на економски план.

„Во однос на предвремените парламентарни избори, соговорниците се согласни дека демократскиот и фер изборен процес ќе биде клучен за иднината на Република Македонија.
Мицкоски посочи дека корупцијата и неказнетиот криминал се сериозен проблем со кој Владата не се справува. На законот за Јавното обвинителство, што го турка власта, гледа како на механизам за заштита на криминалот преку зголемена политичка контрола на обвинителниот сектор“, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Локвенец: Се обидуваме да направиме правна држава, но ВМРО-ДПМНЕ само гледа да си ги спаси своите функционери

Објавено пред

Во судскиот процес „Рекет“ во изминатиот период како сведоци се појавија тројца обвинители, а од нивните искази уште еднаш стана јасно дека правосудниот систем е загрозен од политички и бизнис-елити, рече на прес-конференција пратеникот од СДСМ, Хари Локвенец, според кого таквата машинерија потекнува од времето на режимот на Никола Груевски.

„СДСМ останува да се бори за правда и праведност и ќе сториме сè за да го прекинеме триаголникот партија – бизнис – судство. Потврда за нашите искрени заложби во создавање ефикасен правен систем е токму предметот ‘Рекет’, но и новото досие ‘Рекет 2’, каде што на одговорност се повикуваат лица од сите општествени сфери, а некои од нив имале и релации со СДСМ“, истакна пратеникот на СДСМ.

Според Локвенец, случаите „Рекет“ се демонстрација на неселективна правда и на професионално и непристрасно постапување на правосудните органи.

„Граѓаните очекуваат завршница на овие два предмета исто како што очекуваат дека правдата ќе ги стигне и сите функционери на ВМРО-ДПМНЕ, кои се гонат за милионски криминал и корупција во предметите на СЈО. Едноставно, порачуваме – тој што направил и трошка криминал има да одговара и да оди во затвор“, нагласи тој.

Меѓутоа, според Локвенец, СДСМ попусто се обидува две години да создаде функционален правен систем кога единствен интерес на ВМРО-ДПМНЕ е како да си ги спаси своите функционери.

„Партијата на Мицкоски со негласањето на законот за Јавното обвинителство ги загрозува правната држава, европската перспектива на младите, а ги промовира криминалот и корупцијата како легални форми за водење држава“, рече претставникот на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Дојавата за бомба во „Сити мол“ била лажна

Дојавата за бомба во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје била лажна, потврди Министерството за внатрешни работи. Од таму соопштија...

Македонија38 минути

Карпош и годинава ќе доделува субвенции за велосипеди, електрични тротинети, фасади и лифтови

Од понеделник, 3 февруари, ќе почне субвенционирањето за нови велосипеди и електрични тротинети за граѓаните на општина Карпош. Карпошани ќе...

Топ45 минути

Скопјани изградиле куќа во заштитена зона во Националниот парк „Галичица“

Двајца скопјани изградиле куќа на државно земјиште во Трпејца во зоната на строга заштита, која е дел од Националниот парк...

Свет2 часа

(Видео) Кина: Носат шишиња за вода на главата, а ги завиткаа и децата во пластика

Во Кина, каде што е жариштето на коронавирусот, постои голема побарувачка за маски кои речиси воопшто ги нема на пазарот,...

Македонија4 часа

Затворена порнографската група на „Телеграм“, избришани се сите членови

Повеќе не постои порнографската група на „Телеграм“ во која имаше над 7.000 членови, а се постираа фотографии и видеа од...

Македонија5 часа

Обвинение против негувателката која малтретираше дете во игротека во Аеродром

Скопското основното јавно обвинителство поднесе обвинение против негувателката која на 21 ноември минатата година беше забележана како малтеретира двегодишно дете...

Македонија6 часа

(Видео) Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија6 часа

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија6 часа

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет7 часа

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион7 часа

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет8 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион8 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион9 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија9 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија19 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија21 час

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија21 час

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија23 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт23 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Досие