Контакт

Соопштенија

Светска премиера на целосно новата Škoda Superb: повеќе простор и удобност, шест ефикасни мотори и иновативни безбедносни системи

Објавено пред

› Слобода на избор за клиентите: четвртата генерација на знаменосецот на Škoda Superb ќе биде достапна како лимузина и комби.

dobivaj vesti na viber

› Градење на докажани јаки страни: понатамошните усовршувања на дизајнот го вклучуваат ажурираниот дизајнерски јазик на Škoda и ги вклучуваат новите предни LED светла со матрикс технологија и 40 проценти поголема моќност на светлината

› Посветеност на ориентираноста кон клиентите: нов и уште поинтуитивен внатрешен концепт со паметни копчиња на Škoda, непречен дизајн и одржливи материјали

› Поефикасни мотори: три бензински, два дизела и подобрен plug-in hybrid со електричен опсег од повеќе од 100 километри, плус mild hybrid  за прв пат досега

› Подобрена безбедност: многу нови, иновативни и подобрени системи за безбедност и асистенција

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште пософистициран дизајн, повеќе простор, удобност и најсовремена технологија. Со новиот Superb, клиентите повторно ќе имаат избор помеѓу лимузинска и комби верзија. Новата структура на опсегот на избор на внатрешниот дизајн нуди седум решенија, како на пример текстил изработен од 100 проценти одржливи материјали. Во исто време, иновативните паметни копчиња и новиот внатрешен концепт со 13-инчен инфозабавен екран овозможуваат уште поголема леснотија на користење. Внатрешноста има чист и простран изглед. Škoda уште еднаш ги оптимизираше своите мотори за уште поголема ефикасност. Постојат три бензински мотори со моќност кои се движат од 110 kW (150 КС) до 195 kW (265 КС) и два дизела со 110 kW (150 КС) и 142 kW (193 КС). Покрај тоа, портфолиото вклучува нов Plug-in hybrid погон кој е ексклузивен за комби верзијата, како и целосно нова Mild-hybrid верзија. Иновативните системи за помош како што се Turn Assist и Crossroad Assist го прават своето деби во Superb.

Клаус Зелмер, претседател на Управниот одбор на Škoda Auto, вели: „Superb е стандарден носител на палетата мотори со внатрешно согорување на Škoda повеќе од 20 години. Во својата четврта генерација ќе продолжи да биде токму тоа, нудејќи уште попрефинет, скулпторски дизајн, извонредна просторност и врвна технологија. Понатамошните оптимизации на погонската единица и подобрената аеродинамика придонесуваат за уште поголема ефикасност. Го реконструиравме plug-in hybrid погонот од нула, и тој сега нуди целосно електричен опсег од повеќе од 100 километри. Целосно новиот ентериер е уште поергономски и се одликува со примерна количина на одржливи материјали. Последно, но не и најмалку важно, ние ќе продолжиме да го нудиме Superb како лимузина и комби верзија, што совршено го одразува нашиот фокус на клиентите“.

Носителот на портфолиото на мотори со внатрешно согорување на Škoda ги носи добро познатите доблести на следното ниво

Со целосно новата четврта генерација, Škoda повторно поставува стандарди во поглед на дизајнот, просторноста, удобноста и безбедноста. Дополнителниот дизајн и аеродинамичните подобрувања ја намалија потрошувачката на гориво додека ги подобрија перформансите. Три модерни TSI бензински мотори, вклучително и еден со mild hybrid технологија, два дизела и нова plug-in hybrid погонска група со електричен досег од повеќе од 100 километри на циклусот WLTP испорачува моќност во опсег од 110 kW (150 КС) до 195 kW (265 КС). Врвниот дизел и врвниот бензински мотор доаѓаат со погон на сите тркала. Сите погонски единици во новиот Superb се стандардно поврзани со DSG автоматски менувач. Понатаму, бројните нови и подобрени системи за асистенција обезбедуваат уште поголема безбедност и удобност. Значително посветлите предни LED светла со Matrix технологија од новата генерација и DCC Plus го прават своето деби во Superb.

Нов и попростран концепт за внатрешни работи, непречен дизајн и интуитивно работење

Четвртата генерација на Superb се одликува со скулптурален надворешен дизајн и нова, октагонална маска на Škoda. Целосно новиот внатрешен концепт вклучува инфозабавен дисплеј со големина до 13 инчи. Рачката на менувачот се префрли на воланот, овозможувајќи чиста, уредна и многу попространа централна конзола. Уште едно деби за Superb, како опција е достапен head-up дисплеј. Новите паметни копчиња на Škoda обезбедуваат брз и интуитивен пристап до бројни функции за возилото и информации за забава. Покрај тоа, целосно новиот Superb ја прифаќа новата структура на опсег со избор на дизајн, првпат претставен со Enyaq. Ова нуди тематски пакети со опции, како и индивидуални опции. Новите функции вклучуваат телефонска кутија со индуктивно брзо полнење од 15 вати и истовремено ладење на паметниот телефон, како и Ergo седишта кои се погодни за грбот со десет пневматски контролирани перничиња за масажа. Електрично управуваниот товарен капак во комби е една од неколкуте нови (и вкупно 28) Simply Clever карактеристики.

ПР

 

Соопштенија

Вечерва, во СЦ „Јане Сандански“ ќе се слават среќата и музиката

Објавено пред

Сѐ е подготвено за вечерашниот настан „99 мегастарс“, на кој ќе се извлекуваат наградите од наградната игра „Биди ин, регистрирај се на Мегавин“. Како во старите добри времиња, кај граѓаните има позитивен дух и денес среќата ќе биде насекаде, а токму таа, исто како и музиката, им дава душа на универзумот, крилја на умот, лет на имагинацијата, а магија и радост на нашите животи.

dobivaj vesti na viber

Регистрација за учество во  наградната игра „Биди ин, регистрирај се на Мегавин“ заврши вчеравечер, но регистрацијата на megawin.mk продолжува – а ново регистрираните ќе добијат подарок влезница за вечерашниот настан „99 Мегастарс“ и промотивен вредносен ваучер од 100 ден. до 10.000 ден., кој ќе можат да го искористат за играње на платформата megawin.mk.

Ветуваме незаборавно искуство и уште повеќе изненадувања за сите учесници. Не пропуштајте шансата – регистрирајте се на Megawin.mk и бидете дел од најголемиот настан на деценијата!

Во улога на водители на настанот ќе се појават Игор Џамбазов, Маријана Станојковска, Миа Костова и Мартин Трпчевски, а свои настапи ќе имаат: Искра Трпева, Peace Brothers, Марјан Стојановски, Кристина Арнаудова, Ребека, Маја Гроздановска-Панчева, Ристо Самарџиев, Бени Шаќири, Андријана Јаневска, Верица Пандиловска, Александар Тарабунов, Арчи, Сара Мејс, Бојана Скендеровски, Ламбе Алабаковски, Тони Зен, Ивона Јо, Куку Леле, Дуо Дис, Наде Талевска, Дарко Гроздановски, Теа Трајковска, Мила Николовска-Ѓумар, Александар Ристовски – Принц…

 

Настанот ќе биде емитуван и на профилите на социјалните медиуми на Државна Лотарија.

Ова е влог во заедничката среќа, затоа не пропуштајте ја можноста – дојдете вечерва во СЦ „Јане Сандански“ со почеток од 20:00 часот – зашто не е ин само да се биде фин, туку ин си ако регистрираш на Мегавин.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

РЕ-Ново

Во Credissimo веќе секој ден е Orange Day!

Објавено пред

Заради зголемената заинтересираност на клиентите, Credissimo известува дека промоцијата за планираните Orange Days ќе биде продолжена до 10.12.2023.

dobivaj vesti na viber

Добро препознатливата кампања Orange Days која Credissimo ја организирана трета година по ред по повод Black Friday, оваа година достигна многу големи размери. Освен зголемениот интерес за побарувањето на целосно бескаматен кредит, се зголеми и висината на сумата за која клиентите аплицираат.

Со цел клиентите да бидат максимално задоволни, промоцијата ќе продолжи до средината и наредиот месец. Секој кој има потреба ќе може да ја искористи според сопствените потреби. Доколку сѐ уште не си ја искористил промоцијата, сега е вистинското време да го направиш тоа и да си обезбедиш дополнителни пари.

Земи кредит со апсолутно 0 % камата и искористи ја продолжената промоција!

Прескокни ги каматите и уште сега аплицирај целосно онлајн!

Не заборавај! Во Credissimo нулата си е нула како и да ја свртиш.

Одобрувањето на кредитот е само за неколку минути, со проверка на твојата лична карта,а твоите лични податоци се 100% заштитени.

Промотивните услови за промоцијата важат до 10.12.2023., за кредитните продукти Credissimo до плата до 30.000 ден. со рок на враќање 45 дена и Credissimo плус до 30.000 ден., со рок на враќање 3 месеци за нови клиенти. Репрезентативен пример: За кредит Credissimo до плата од 30.000 денари одобрен со рок на враќање до 45 денови и Credissimo плус кредит со рок на враќање 3 месеци, фиксната каматна стапка е 0% , враќате вкупно 30 000 денари. Стапката на вкупните трошоци на годишно ниво (СВТ) изнесува 0%.

(ПР Текст)

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Државната лотарија со ново ТВ-шоу „Седмо небо“ – забава, песна, танц, дружење со познати лица и рецепти за среќа

Објавено пред

Од недела, 26 ноември 2023 година, од 21:00 часот на Канал 5 ТВ, започна емитувањето на нова забавна емисија под името „СЕДМО НЕБО“, којашто ќе внесе забава, радост и дополнително чувство на среќа и задоволство. Целта на Државна лотарија со оваа емисија е да се дополнат можностите за создавање забавни и среќни мигови со теми поврзани со среќата воопшто, но и популаризација на среќните приказни креирани преку игрите на среќа на Државна лотарија. Водителка на емисиите е Марјана Станојковска со којашто Државна лотарија соработува од 2010-та година уште од моментот кога ѝ ја довери водителската улога во ТВ извлекувања на игрите на среќа Лото и Џокер, а подоцна и во емисиите на бинго игрите и бројните јавни настани, што вклучува над 2000 јавни појавувања под логото на Државна лотарија.

dobivaj vesti na viber

Во емисијата, за којашто специјално е изработена една извонредна сценографија и оригинална музичка нумера за шпица, ќе се танцува и ќе се пее, ќе гостуваат познати лица од нашата естрада и од земјите од регионот, ќе имаме можност да се дружиме и со дел од добитниците на премии и ќе слушнеме рецепти за среќа, но и ќе вклучуваме и други интересни сегменти и изненадувања коишто едно по едно ќе ги откриваме и најавуваме.

Во првата емисија, оваа неделна вечер, ни гостуваа нашите три мегаѕвезди коишто ќе настапат и на првиот концерт комплетно овозможен од Државна лотарија − концертот МЕГАСТАРС, најавен за 30 ноември во СЦ „Јане Сандански“, каде што покрај извлекување на наградите од наградната игра „Биди ин, регистрирај се на МЕГАВИН“ и означување на официјалниот старт на платформата за игра, подготвивме уште бројни изненадувања во чест на одбележување 15-годишнина од основањето на Државна лотарија – со што компанијата којашто во моментов ниже најголеми резултати во работењето, докажува дека во континуитет работи на подготовка и пласман на добри вести за играчите на игри на среќа, но и за пошироката јавност, со цел среќата да ја донесе насекаде.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија3 часа

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија3 часа

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното, па убиено 14-годишно девојче, споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома за...

Македонија3 часа

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во багажникот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија4 часа

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски, изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејство“,...

Македонија5 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, и основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил...

Македонија5 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија5 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за целата држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за целата држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија6 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија6 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија14 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија14 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија16 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија17 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија1 ден

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет1 ден

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...