Контакт

Соопштенија

СДСМ: Вистинската глава на криминалниот октопод е во Будимпешта и се вика Никола Груевски

Објавено пред

Кога Христијан Мицкоски зборува за глави и пипци на октоподи, знае и тој, како и целата јавност, дека единствената глава на криминалниот октопод е во Будимпешта и се вика Никола Груевски, велат во соопштение од владејачкиот СДСМ.

Од таму го повикуваат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да одговори дали со еден од осомничените на кои им е одредена мерка притвор имал неколку средби во позната дискотека, а потоа и во седиштето на партијата.

Според СДСМ, Мицкоски е против правдата затоа што единствена негова мисија е, како што се вели, одбрана на криминалот на вистинскиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, главатарот Никола Груевски.

Соопштенија

Алијанса за Албанците: Пресудите за Дива населба се максимални само зошто обвинетите се Албанци

Објавено пред

Режимот ВМРО-ДУИ со цел дефокусирање на вниманието на јавноста од скандалите на таканаречените бомби, го монтираше случајот Куманово, а денес новиот режим на СДСМ и ДУИ со истата цел и за дневни политики, ги потврди невидените казни во Нирнбершкиот процес, сметаат од политичката партија Алијанса за Албанците.

„Додека пресудите продолжуваат да бидат максимални само затоа што обвинетите се Албанци, јавноста не ја дозна вистината за тоа кој бил организаторот, кој даде наредба за пукање без предупредување за предавање кон момчињата во Јуначката населба? Дали е вистина дека била издадена наредба за егзекуција на најмалку двајца учесници во конфликтот откако тие се предале, што можеле да откријат овие линчувани лица?“, јавно прашуваат од партијата на Зијадин Села и додаваат дека Албанците не можат да бидат жртвено јагне секогаш кога политичката класа во Северна Македонија треба да ги покрие своите скандали.

Од таму велат дека само меѓународна истрага би дала одговор за дилемите во врска со настаните во кумановската Дива населба и бараат истата да се случи што е можно поскоро.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Од „блескавата“ политика на Заев се срами секој граѓанин

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека притворената обвинителка за рекет издавала наредби, а премиерот се слушал со нејзината адвокатка, која тврди дека таа не е психофизички здрава.

„Вака “блеска” политичката правда на Зоран Заев од која што се срами секој чесен граѓанин. Законите и овластувањата се злоупотребуваат за изнуда на пари и за вршење политички притисоци.

Пупка обвинителство, пупка судство. Зоран Заев за неполни три години успеа целосно да ја укине правната држава. Членови на опозицијата, граѓани на Република Македонија се жртви на политички прогон како во 47-ма. Македонија е единствена држава во демократска Европа која во своите затвори има политички затвореници. Држави членки на Европската Унија го потврдија прогонот кој го спроведува власта преку своите пулени во правосудството.

Единствена грижа на власта е предметот Рекет да остане во рацете на омилената обвинителка на Зоран Заев, Вилма Русковска. Русковска која досега го спроведуваше прогонот врз неистомислениците на власта, сега треба да го амнестира Зоран Заев по четврти пат за сторениот криминал.

Криминалниот октопод на рекетарската банда сместена на Илинденска бб ги има пуштено своите пипци буквално во секоја пора на општеството и државата.

Овој криминален октопод го злоупотребува правосудниот систем на штета на граѓаните.

Боки 13 и Катица Јанева се само извршителите во најголемата криминална афера во македонската историја. Пипците Кики, Фрики, Шеки, Боки, Ката и компанија, сите водат до еден човек, Зоки.

Главата на октоподот е човекот кој во својата политичка кариера не пропуштил шанса да биде дел од криминална зделка. Главата на октоподот е Зоран Заев.

За ова ќе одговараат сите до еден. Ќе одговараат и оние кои го сториле криминалот како и оние кои сега го амнестираат.Ќе одговараат и тие кои како Катица Јанева по нарачка на власта спроведуваа политички прогон. Правда во Македонија мора да има“ соопшти опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Иванов и во пензија се однесува расипнички

Објавено пред

,,Додека актуелните носители на јавни функции штедат и значително ги намалуваат трошоците, Ѓорге Иванов, човекот кој ја извршуваше функцијата претседател и во пензија продолжува со расипничко трошење на парите од Буџетот”, соопшти СДСМ.

Според партијата, срамно и неодговорно е Иванов да ја демантира Државната комисија за спречување на корупцијата и да тврди дека не плаќа месечен закуп од 4.500 евра туку „само“ 1.950 евра. Научен на расипништво и непочитување на институциите Иванов треба да знае дека вкупните месечни трошоци изнесуваат 4.500 во кои влегува и киријата од 1.950 евра за канцеларискиот простор, како и плаќање на комуналните сметки, плати за тројца вработени и еден возач и пензијата на Иванов.

,,Дури и да се земе предвид само закупнината повторно се гледа расипништвото на Иванов. Ако се погледне во Алатката за отчетност, за месец Мај 2019, вкупните трошоци во ставката ,,Закупнина за стан за фунционери кои живеат надвор од Скопје”, изнесува 157 760 денари и се однесува за 7 носители на јавни функции, или просечно по 22 537 денари по лице, што во споредба со трошокот на Иванов од 120 000 денари е над пет пати помалку.

Според последните информации објавени преку Алатката за отчетност, вкупните лични службени трошоци на членовите на Владата на Република Северна во периодот декември 2018 – мај 2019 се намалени за 26 отсто во однос на првиот мониториран циклус од јуни до ноември 2017 година.Додека актуелните функционери трошат одговорно и домаќински, Ѓорге Иванов, човекот кој во најголемите кризи не изусти еден збор, денес бесрамно се расфрла со државни пари”, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Македонија19 минути

Ново рочиште за „Монструм“, ќе бидат пуштени бомби за случајот

Обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски влегоа на судењето за предметот „Монструм”. Фетаи не одговори на новинарските прашања, само прокоментира...

Македонија1 час

Протест на лекарите поради насилството врз нив

Лекарите и здравствените работнициденеска ќе протестираат, по неколкуте напади врз доктори и медицински сестри што се случија неодамна. Протестот е...

Свет2 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија,...

Свет2 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет13 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт14 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион15 часа

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија16 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија18 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија20 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија20 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија21 час

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија21 час

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија23 часа

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет1 ден

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет1 ден

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Свет1 ден

Хамнеи: Никогаш нема да преговараме со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД, политиката на Вашингтон заснована на максимален притисок ќе пропадне, изјави врховниот ирански верски...

Македонија1 ден

Пратеници формираа иницијатива за една изборна единица

Во Собранието на Северна Македонија се формира иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10...

Досие