Контакт

Соопштенија

СДСМ: Владата ниже успеси на економски план

Објавено пред

Планот за економски раст и мерките што ги презема Владата предводена од СДСМ продолжуваат да нижат успеси, а за тоа говорат и бројките што се движат во нагорна линија, велат во соопштение од владејачката партија.

Оттаму додаваат дека според официјалните податоци, индустрискиот раст во месец јуни бележи пораст од 12,1 отсто во однос на истиот месец минатата година, што истовремено е рекорден индустриски раст забележан досега. Истовремено, велат од СДСМ, вкупниот индустриски раст за првата половина од 2018 година е за 5 отсто повисок споредено со истиот период од 2017 година.

„Порастот во енергетиката од 12,3 отсто, во капиталните производи од 34,2 отсто, во производите за широка потрошувачка од 20,1 отсто и во производството на текстил од 13,8 отсто, се показател дека Владата спроведува ефикасно мерки, стабилни на долг рок и со нив се опфатени сите индустриски гранки“, се наведува во партиското соопштение.

Според владејачката партија, ваквите позитивни резултати на растот во индустријата овозможуваат позитивен економски тренд, што истовремено е проследен и со раст на другите економски параметри, како што е порастот на просечната плата на 24 509 денари, како и порастот на извозот од 14,1 отсто за првата половина од годинава.

„Преку добро осмислена економска стратегија, без непродуктивни трошења, со добро искреирани проекти, преку Законот за финансиска поддршка вклучително со сите мерки од трите столба, преку намалувањето на јавниот и државниот долг, Владата предводена од СДСМ ја стабилизираше и ја врати довербата во македонската економија“, додаваат од партијата.

Истакнуваат дека Владата предводена од СДСМ продолжува со зацртаната економска стратегија што обезбедува економски стабилна и развиена држава со подобар животен стандард. Таквиот процес, се наведува во соопштението, освен со успешните економски мерки, уште повеќе ќе се интензивира со влезот на Македонија во НАТО и со почнувањето преговори за членство во ЕУ.

 

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го укина законското усогласување на пензиите, а денес глуми загриженост

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ е партија што го укина законското усогласување на пензиите, манипулираше со пензионерите, а денес глуми загриженост за пензионерите, реагираат од СДСМ на денешната прес-конференција на Владимир Ѓорчев.

Од таму обвинуват дека власта на ВМРО-ДПМНЕ со своитe лоши и, како што се вели, криминални политики зад себе оставила огромен дефицит во фондот на ПИОМ и директно им наштетила не само на сегашните туку и на идните пензионери.

„За разлика од таквиот неодговорен однос, Владата предводена од СДСМ обезбедува редовна исплата, континуиран и стабилен раст на пензиите. Ако во 2016 година просечната пензија изнесувала 13.754 денари, во 2018 година таа изнесува 14.421 денари. Владата со закон дефинираше дека пензиите ќе се усогласуваат редовно, и тоа двапати во годината, а воведена е законска одредба за усогласување на пензиите од 1 април, доколку бруто домашниот производ во претходната година има реален раст повеќе од 4%“, стои во партиската реакција.

Од СДСМ истакнуваат дека уште од самиот почеток на мандатот, Владата носи нови мерки и законски решенија што се во интерес на граѓаните.

„Пензионерите кои примаат помалку од 14 000 денари пензија добиваат бесплатно болничко лекување. Рударите се пензионираат само со работен стаж. Со усвоените законски измени, жените ќе одат во пензија со 35, а мажите со 40 години работен стаж, што беше долгогодишното барање на рударите кое ВМРО-ДПНЕ го игнорираше“, велат од владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија

Објавено пред

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот едно општество за сите, реагираа од СДСМ на прес-конференцијата на Игор Јанушев, генералниот скретар на ВМРО-ДПМНЕ.

„Неоснованите иницијативи, пласираните невистини и деструкцијата на антизпадниот Мицкоски, здружен со Јанко Бачев, нема да го поткопа концептот едно општество за сите, нема да го спречи напредокот на Македонија.

Не е точно дека Законот за употреба на јазиците е неуставен, како што тврди антинародното ВМРО-ДПМНЕ.

Вистината е дека е во согласност со амандманот 5 од Уставот на Република Македонија.

Законот ја регулира употребата на албанскиот јазик кој во Македонија е втор официјален јазик уште со амандманите на Уставот од 2001 година.

Прв официјален јазик во Македонија останува македонскиот јазик сега и меѓународно признат од целиот свет“, се вели во реакцијата на СДСМ.

Од партијата додаваат дека објавувањето на Законот во „Службен весник на РМ“ со потпис на претседателот на Собранието е единствено поради „безобразното прекршување на Уставот од страна на Ѓорѓе Иванов, кој е должен да го потпише Указот за прогласување на законот доколку е донесен по вторпат со потребното мнозинство во Собранието“, се вели во реакцијата на СДСМ.

Откако Иванов го прекрши Уставот, како што додаваат од партијата, во надлежност на Собранието и согласно можностите коишто ги дава Уставот, објавувањето на Законот е правен, законски механизам.

„Не поминуваат деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ. Граѓаните силно го поддржаа концептот едно општество за сите и одбраа иднина во ЕУ и НАТО. Нема да дозволат Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да ги вратат во темното минато на изолација, поделби, омраза и неизвесност“, се вели во реакцијата на владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Ѓорчев: Заев и СДСМ директно удрија врз пензионерите, се крати растот на пензиите

Објавено пред

Откако ги покачија даноците и давачките кон државата, донесоа закон за зелени пазари  што ќе ги остави поголем дел од пазарџиите без извор на егзистенција, сега СДСМ удри повторно и по пензионерите, обвини Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

„СДСМ и Зоран Заев повторно удираат по една од најранливите категории граѓани. Пензионерите годинава со измените во Законот за пензиско и инвалидско осигурување ќе земаат помала пензија отколку што ќе земаа со претходното законско решение  што го донесе ВМРО-ДПМНЕ. Пензиите повеќе нема да растат како последица или како следствено на просечно исплатената плата за сите вработени во Република Македонија во висина од 50%. Тоа сега се укинува и се анулира“, рече Ѓорчев.

Уште еднаш, додаде тој, пензиите со оваа влада на СДСМ и Зоран Заев повеќе нема да растат како резултат на порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во Република Македонија. Значи, рече Ѓорчев, се анулира и се крати зголемувањето  што требаше да го имаат пензионерите, а  беше законско решение на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

(Видео) Најмалку 14 лица загинаа во пожарот кај Керчскиот теснец

Во пожарот кој зафати два брода кои пловеле под знамето на Танзанија кај Керчскиот теснец, во Црното море, загинаа најмалку...

Македонија48 минути

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за Преспанскиот договор со кој ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија12 часа

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е атака врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија14 часа

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија15 часа

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија16 часа

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Македонија17 часа

Наумовски: Парите за повисока плата се планирани во случај да се промени законот

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, тврди дека засега нема да зема повисока плата и ќе чека законски измени...

Македонија17 часа

МВР за 50 илјади евра ќе се консултира за набавка на услуги за изработка на биометриски документи

Со проценета вредност, без ДДВ, од 3.000.000 денари, или приближно 50 илјади евра, МВР објави тендер за консултантски услуги за изготвување проектна...

Македонија19 часа

(Видео)„О2 иницијатива“: Оставки, доста ни е од пиар-мерки против загадувањето

„Ова што го прави власта не е борба против загадувањето. Ова се пиар-мерки за намалување на бесот кај граѓаните и...

Македонија20 часа

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија20 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски20 часа

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски21 час

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести21 час

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија22 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет22 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија23 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион24 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет1 ден

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Досие